Rodzina podróżująca do Chorwacji, która zakupiła winiety
Kategorie:

Winiety do Chorwacji – gdzie kupić i ile kosztują?

Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie wakacji za granicą. Nadmorskie kurorty w innych krajach kuszą konkurencyjnymi cenami i większą pewnością warunków pogodowych niż nasz rodzimy Bałtyk. Aby przeżyć niezapomniane zagraniczne wakacje, nie trzeba jednak od razu kupować drogich wycieczek do egzotycznych krajów.

Od kilkunastu lat niesłabnącą popularnością wśród naszych rodaków cieszy się Chorwacja. Niewielka, w porównaniu do innych popularnych kurortów, odległość i atrakcyjne ceny sprawiają, że każdego roku kraj ten przyciąga rzesze polskich turystów. Spora część z nich nie chce korzystać z usług biur podróży. Decydują się zatem na podróż do Chorwacji własnym samochodem. Podróż na własną rękę czyni nas w pełni niezależnymi, ale jednocześnie generuje pewne utrudnienia. Jednym z nich jest konieczność wnoszenia opłat za przejazdy niektórymi drogami. Jak wyglądają opłaty drogowe? Czy potrzebujemy winiety, udając się na wakacje do Chorwacji? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście!

Winiety do Chorwacji – czy potrzebuję?

Pierwsza i najważniejsza kwestia: na terenie Chorwacji poruszamy się bez winiet. Są one jednak wymagane w innych państwach leżących na trasie z Polski do Chorwacji, ale o tym za chwilę. Czy oznacza to, że przejazd autostradami w Chorwacji jest darmowy? Oczywiście nie. Opłaty drogowe pobierane są w taki sam sposób jak w Polsce, czyli w systemie zamkniętym. Przy wjeździe na autostradę pobieramy zatem bilet, a na końcu płatnego odcinka wnosimy za niego opłatę. Nie musimy zatem zaopatrywać się w winiety, udając się na wakacje do Chorwacji.

Za przejazd jakimi drogami na terenie Chorwacji będziemy musieli wnieść opłatę? Płatna jest większość odcinków autostrad, w tym:

  • autostrady A1 i A10 na trasie Zagreb-Split-Dubrovnik;
  • A2 na trasie Trakošćan-Zaprešić oraz Zagreb–Macelj;
  • autostrada A4 na trasie Zagreb-Gorican;
  • autostrada A8 na trasie Tunel Ucka-Kanfanar.

Płatny jest także przejazd przez niektóre mosty i tunele. Przykładem może być przejazd mostem Krcki, prowadzącym na wyspę Krk.

Podobnie jak w Polsce, niektórymi odcinkami autostrad pojedziemy za darmo. Przykładem jest pierwszy odcinek autostrady A4, na trasie od granicy państwa do węzła Gorican.

Ile zapłacimy za przejazd autostradą w Chorwacji?

Opłaty drogowe w Chorwacji uzależnione są od dwóch rzeczy: okresu w roku oraz typu pojazdu, którym się poruszamy. Chorwackie ceny autostrad są zbliżone do tych, które obowiązują w Polsce. Średnio wynoszą one 27 groszy za 1 kilometr.

Jeżeli przemieszczamy się po tym kraju w okresie letnim, czyli od 15 czerwca do 15 września, ceny autostrad będą wyższe o około 10%. Koszt przejazdu zróżnicowany jest również w zależności od typu pojazdu. Zasadniczo pojazdy podzielone są na pięć kategorii:

Kategoria Typ pojazdu
IA Motocykle i motorowery;
I Samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony i maksymalnej wysokości 1,9 m;
II Samochody osobowe z przyczepami i dostawcze do 3,5 tony i wysokości powyżej 1,9 m;
III Pojazdy o dwóch lub trzech osiach i masie przekraczającej 3,5 tony (np. autokary);
IV Pojazdy z dowolną liczbą osi i masie powyżej 3,5 tony.

Aby wyliczyć, ile dokładnie zapłacimy za przejazd płatnym odcinkiem drogi w Chorwacji, możemy skorzystać z jednego z dostępnych w sieci kalkulatorów.

Jak zapłacić?

Jak już wspominaliśmy, opłata za przejazd pobierana jest co do zasady na bramkach. Zlokalizowane są one przy wjeździe na płatny odcinek, gdzie pobieramy darmowy bilet oraz na jego końcu, gdzie dokonujemy opłaty. Za przejazd możemy zapłacić gotówką lub kartą płatniczą. Opłatę drogową w Chorwacji możemy wnieść również w walucie obcej.

W okresie letnim zbliżając się do punktu poboru opłat, narażeni jesteśmy na olbrzymie korki. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie skorzystanie z punktu płatności kartą kredytową. Ulokowane są one na niektórych autostradach (np. przed Zagrzebiem w drodze do Słowenii) w odległości około 4 km od właściwych bramek. Korki w tych miejscach są zazwyczaj krótsze, co pozwoli zaoszczędzić czas i znacznie usprawni nasz przejazd.

Innym rozwiązaniem jest zakup urządzenia ETC. Służy ono do elektronicznego poboru opłat. Umieszcza się je przy przedniej szybie. Urządzenie ETC umożliwia automatyczny pobór opłaty, bez konieczności zatrzymywania się przy bramkach. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie, dlatego też raczej nie sprawdzi się przy jednorazowych wakacyjnych wyjazdach. Polecane jest raczej dla osób, które często podróżują przez teren Chorwacji.

Mandaty w Chorwacji

Wiemy już, że nie potrzebujemy winiety, udając się na wakacje do Chorwacji. Nie grożą nam pod tym względem kary za niedokonanie opłaty drogowej. Dzieje się tak, ponieważ nie ma możliwości przekroczenia bramki na autostradzie, bez wcześniejszego dokonania stosownej opłaty. Warto jednak wiedzieć na jakie inne kary drogowe jesteśmy narażeni.

Przede wszystkim należy pamiętać, że w Chorwacji za zbyt szybką jazdę grozi nam konfiskata samochodu. Stanie się tak wtedy, gdy dwukrotnie zostaniemy przyłapani na przekroczeniu prędkości na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Chorwacka policja ma wówczas prawo zatrzymać pojazd i skierować sprawę do sądu. Ponadto mandat można otrzymać również za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Warto podkreślić, że dopuszczalny limit alkoholu wynosi 0,5 promila. Surowo zapłacimy także za brak zapiętych pasów (około 600 zł), korzystanie z telefonu komórkowego (około 900 zł) czy brak fotelika dla dziecka (około 600 zł). Maksymalna wysokość mandatu, jaki możemy otrzymać to obecnie około 11 tysięcy złotych.

Jako obcokrajowcy będziemy zobowiązani do zapłaty mandatu gotówką na miejscu, bądź przelewem w ciągu 8 dni. Policja ma również prawo zatrzymać prawo jazdy na 8 dni, jeżeli prowadziliśmy nasz pojazd pod wpływem alkoholu, bez wymaganych okularów lub w stanie wyczerpania.

Warto także zwrócić uwagę na to, gdzie zostawiamy nasz pojazd. Chorwacka policja jest bowiem bezwzględna, jeśli chodzi o przepisy dotyczące parkowania. Jeżeli pozostawimy nasze auto w miejscu niedozwolonym, zostanie ono szybko odholowane na parking policyjny. Wiąże się to dla nas z wysokim mandatem oraz koniecznością pokrycia kosztów zabrania pojazdu.

Koszt winiet w drodze do Chorwacji

Przez Chorwację pojedziemy bez winiety. Aby tam jednak dotrzeć, musimy przejechać przez inne państwa. Podróżując przez Słowację, Czechy, Austrię, Węgry czy Słowenię, jesteśmy zobowiązani do posiadania winiety. Oczywiście wyłącznie w przypadku, jeżeli korzystamy z autostrad i płatnych dróg ekspresowych. Jest to jednak najszybszy i najkrótszy sposób podróżowania przez te kraje.

Zasadniczo winiety do każdego z tych krajów możemy na być na przejściach granicznych i stacjach benzynowych. Alternatywą jest zakup w oddziałach Polskiego Związku Motorowego na terenie naszego kraju. Należy jednak wówczas liczyć się ze zwiększonymi kosztami, gdyż PZM dolicza prowizję. Ceny i forma winiet uzależniona jest od konkretnego kraju. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyglądają zasady nabycia winiet w poszczególnych państwach.

Czechy

Nabycie winiety w drodze do Chorwacji będzie konieczne, jeżeli podróżujemy przez terytorium Czech. Od 1 stycznia 2021 roku na terytorium tego państwa obowiązują wyłącznie winiety elektroniczne. Oznacza to, że nie są już dostępne tradycyjne winiety, w formie naklejki na przednią szybę. Winietę elektroniczną możemy nabyć w sklepie internetowym, w punkcie sprzedaży lub w terminalu samoobsługowym. 

W przypadku zakupu w sklepie internetowym możemy dokonać płatności kartą bądź przelewem. W tym pierwszym przypadku bezpośrednio po zakupie otrzymamy na nasz adres mailowy potwierdzenie płatności. Uprawnia nas ono do poruszania się po płatnych odcinkach dróg. Jeżeli dokonamy płatności przelewem bankowym, musimy poczekać na otrzymanie potwierdzenia zapłaty. W praktyce może to potrwać nawet do 5 dni. Winietę przez Internet możemy kupić z wyprzedzeniem, maksymalnie do 90 dni.

Kupując winietę w punkcie sprzedaży (placówkach Poczty Czeskiej lub EuroOil) będziemy musieli podać sprzedawcy stosowne dane. Należą do nich: numer rejestracyjny i kraj rejestracji pojazdu, rodzaj winiety, początek okresu ważności i prawa do zniżek.

Alternatywą jest skorzystanie z terminala samoobsługowego. Znajdują się one na terenach przygranicznych, a także przy wjazdach na płatne odcinki dróg. W tym przypadku za winietę możemy zapłacić wyłącznie bezgotówkowo.

Czeskie winiety możemy nabyć na 10 bądź 30 dni. W pierwszym przypadku cena to 310 CZK (około 57 PLN) w przypadku pojazdów benzynowych i diesli bądź 155 CZK (około 30 PLN), w przypadku pojazdów z instalacją LPG lub napędzanych biometanem. Winieta 30-dniowa to koszt odpowiednio dla wymienionych typów pojazdów: 440 CZK (około 80 PLN) lub 220 CZK (około 40 PLN).

Słowacja

Nabycie winiety w drodze do Chorwacji będzie konieczne również wtedy, gdy przejeżdżamy przez Słowację. Podobnie jak w przypadku Czech, możemy nabyć ją w automatach samoobsługowych, na przejściach granicznych czy stacjach benzynowych. Będą to jednak winiety papierowe. Słowacja bowiem, w odróżnieniu od swoich sąsiadów, nie zdecydowała się na całkowite przejście na winiety elektroniczne. Działają one jednak już obok winiet papierowych. Można je nabyć za pośrednictwem. sklepu internetowego. Winieta elektroniczna zaczyna obowiązywać od momentu potwierdzenia płatności.

Podobnie jak w Czechach, winietę słowacką możemy nabyć na 10 lub 30 dni. Ich ceny to odpowiednio 10 EUR (około 47 PLN) i 14 EUR (około 65 PLN).

Austria

Winiety potrzebujemy również na terenie Austrii. Podobnie jak w omówionych już krajach możemy kupić elektroniczną winietę, za pośrednictwem sklepu internetowego, lub klasyczne winiety w formie naklejki, które dostaniemy na przejściach granicznych i stacjach benzynowych.

W przypadku zakupu winiety elektronicznej, w austriackim sklepie internetowym, warto pamiętać o jednej istotnej kwestii. Mianowicie winieta zakupiona online zyskuje ważność dopiero po 18 dniach od zakupu. Należy zatem zaopatrzyć się w nią odpowiednio wcześniej. Płatności możemy dokonać kartą płatniczą lub przy pomocy platformy PayPal.

Winietę austriacką możemy nabyć na 10 dni bądź na 2 miesiące. Pierwsza opcja to koszt 9,50 EUR (około 45 PLN), a druga – 27,80 EUR (około 130 PLN).

Węgry

Będziemy potrzebowali winiety, udając się do Chorwacji również przez terytorium Węgier. Tradycyjną winietę w formie naklejki zakupimy w pobliżu przejść granicznych oraz na stacjach paliw. Możemy także kupić winietę elektroniczną, za pośrednictwem sklepu internetowego. Niestety ma on jedną istotną wadę: nie posiada formularza w języku polskim. Do wyboru mamy zatem węgierski, niemiecki lub angielski. Za elektroniczną winietę zapłacimy wyłącznie kartą. Należy również wydrukować potwierdzenie płatności, które może okazać się niezbędne przy kontroli drogowej.

Winietę węgierską wykupimy na 10 dni, w cenie 3500 HUF (około 50 PLN), lub na 30 dni w cenie 4780 HUF (około 68 PLN).

Słowenia

Winiety drogowe obowiązują także w czasie podróży przez Słowenię. Niestety kraj ten nie wprowadził jak dotąd elektronicznych winiet. Jesteśmy zatem skazani na zakup papierowej naklejki na szybę. Najlepiej nabyć ją w okolicy przejścia granicznego lub na stacjach benzynowych. Kolejną istotną wadą jest fakt, iż winiety na Słowenii obowiązują jedynie przez 7 dni. Wracając z 10-dniowego urlopu, będziemy zatem zmuszeni do wykupienia kolejnej naklejki. Ponadto odcinek płatnej drogi w Słowenii to jedynie niespełna 60 km. Warto zatem zastanowić się, czy warto z niej korzystać, czy też lepiej przejechać przez terytorium Słowenii bezpłatnymi drogami.

Ceny winiet w Słowenii są dość wysokie, w stosunku do omówionych wyżej państw. Dla samochodów osobowych jest to 15 EUR (około 70 PLN) za winietę 7-dniową. Z kolei, jeżeli poruszamy się pojazdem, którego przednia oś posiada więcej niż 1,3 metra, o masie całkowitej poniżej 3,5 tony, musimy liczyć się z większymi kosztami. W Słowenii cena winiety 7-dniowej dla takiego pojazdu to 30 EUR (około 140 PLN), a miesięcznej – 60 EUR (około 275 PLN).

Jaką trasę wybrać?

Dziewczyny jadące do Chorwacji i kupujące winiety
Źródło: Freepik.com

Znając ceny, jakie musimy zapłacić za winiety w drodze do Chorwacji, możemy zastanowić się, jaką trasę przejazdu wybrać. Na wstępie warto powiedzieć, że nie ma jedynej właściwej trasy. Wszystko zależy od tego, w jaki rejon Chorwacji się udajemy i z jakiego regionu Polski startujemy.

Zasadniczo do Chorwacji możemy dostać się dwiema drogami: przez Czechy-Austrię-Słowenię lub przez Słowację-Węgry. Przykładowo, jeżeli udajemy się do miejscowości Trogir, biorąc pod uwagę jedynie ceny winiet i chorwackie ceny autostrad, korzystniejszy będzie przejazd trasą przez Słowację i Węgry. Warto jednak pamiętać, że, w zależności od punktu startowego, trasa ta może okazać się dłuższa. W konsekwencji wyższy koszt paliwa może zaważyć na ostatecznej cenie przejazdu.

Gdzie warto zatankować?

Skoro już mowa o cenach paliwa, to należy zauważyć, że różnią się one znacznie pomiędzy wszystkimi krajami położonymi na trasie. Oprócz decyzji jaką trasę wybrać, udając się samochodem do Chorwacji w 2021 roku, należy również dokładnie rozplanować, gdzie najbardziej opłaci się tankować. W poniższej tabeli przedstawiamy średnie ceny za litr benzyny i oleju napędowego w poszczególnych krajach na dzień 13 października 2021 roku.

Kraj Pb95 ON
Polska 5,89 PLN 5,89 PLN
Czechy 6,38 PLN 6,11 PLN
Słowacja 6,61 PLN 6,04 PLN
Austria 6,40 PLN 6,28 PLN
Słowenia 6,10 PLN 6,59 PLN
Węgry 5,93 PLN 6,03 PLN
Chorwacja 6,94 PLN 6,96 PLN

Jak widzimy, w zależności od wybranej trasy, warto na miejsce tankowania wybrać Polskę i Węgry (w przypadku trasy Polska-Słowacja-Węgry) lub Polskę i Słowenię (wybierając trasę Polska-Czechy-Austria-Słowenia). Jeżeli nasze auto jeździ na oleju napędowym, w przypadku drugiej trasy korzystniejsze niż w Słowenii, będzie tankowanie w Czechach.

Warto także pamiętać, że paliwo jest często droższe na trasach położonych przy autostradach. Gdy musimy zatankować, warto zatem zjechać z głównej trasy i poszukać stacji benzynowej na jednej z mniej uczęszczanych dróg.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się samochodem do Chorwacji w 2021 roku?

Oprócz znajomości cen winiet oraz cen chorwackich autostrad, udając się w podróż do Chorwacji, warto pamiętać o kilku innych istotnych rzeczach:

  • w Czechach, na Słowacji oraz w Słowenii obowiązuje jazda na światłach mijania przez cały rok, natomiast w Chorwacji w okresie od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca;
  • na wyposażeniu pojazdu musi znaleźć się: apteczka, komplet żarówek, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa (w Austrii i Chorwacji powinna ona być umieszczona w zasięgu ręki kierowcy), zimowe opony (w okresie listopad-kwiecień), łańcuchy i łopata do śniegu (w zimie);
  • we wszystkich krajach obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości (zwłaszcza w Czechach);
  • dzieci do 12 roku życia muszą być przewożone w fotelikach (w Czechach obowiązek ten dotyczy dzieci do 18 roku życia, jeżeli ich wzrost nie przekracza 150 cm);
  • w Chorwacji osoby do 24 roku życia obowiązuje ograniczenie prędkości: do 80 km/h poza obszarem zabudowanym, do 100 km/h na drogach ekspresowych oraz do 120 km/h na autostradach;
  • w Chorwacji dla osób do 24 roku życia dopuszczalny limit alkoholu w organizmie wynosi 0.

Poza tymi istotnymi informacjami, związanymi z prowadzeniem pojazdu za granicą, warto także pamiętać o noclegu. Wybierając się na wakacje do Chorwacji z własnym dojazdem, bez udziału biura podróży, konieczna będzie jego rezerwacja. Poniżej prezentujemy przykładowe strony, gdzie znajdziesz korzystne oferty noclegów:

  • chorwacja.pl;
  • booking.com;
  • interhome.pl;
  • zakwaterowaniewchorwacji.pl.

Chorwacja – ważne telefony

Na koniec jako niezbędnik dla każdego, kto wybiera się na wakacje do Chorwacji, przedstawiamy spis najważniejszych telefonów alarmowych:

  • Ambasada RP w Zagrzebiu – (385) 98 359 796;
  • centrum dyżurne – 112;
  • policja – 192;
  • straż pożarna – 193;
  • pogotowie ratunkowe – 194;
  • pomoc drogowa – 1987;
  • poszukiwania i ratownictwo morskie – 195;
  • informacje ogólne – 18981.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.