Kobieta odbiera paczkę od listonosza
Kategorie:

W jakich sytuacjach złożyć skargę na listonosza i jak to zrobić?

W dzisiejszych czasach wiele istotnych formalności można załatwić, nie wychodząc z domu. Większa część naszego życia została przeniesiona do komputerów, czy telefonów. Dzięki nim komunikacja ze światem zewnętrznym możliwa jest z ulubionego fotela z kubkiem kawy w ręce. Przez internet można nie tylko rozmawiać z rodziną i znajomymi, ale również złożyć wniosek o dowód osobisty lub założyć konto w banku.

Obecnie również wiele osób wykonuje swoją pracę z domu. Niestety realne życie, które zostało przeniesione do sieci to nie same zalety. Większość ludzi nie ma kontaktu z innymi, staje się zobojętnieni i wycofuje z życia społecznego i publicznego. Na szczęście są takie zawody, których nie można wykonywać przez internet. Jednym z nich jest praca listonosza.

Jak wygląda praca listonosza?

Wbrew niektórym przekonaniom listonosz odpowiada nie tylko za roznoszenie listów. Oprócz nich listonosz ma za zadanie dostarczać materiały reklamowe, większe przesyłki, czy przekazy pocztowe. Ponadto na jego barkach często spoczywa odpowiedzialność za sporą sumę pieniędzy, które musi dostarczyć obywatelom. Najczęściej są to emerytury i renty, które otrzymują starsi ludzie niekorzystający z przelewów online. Oczywiście są to również różnego rodzaju listy, na przykład ekonomiczne.

Praca listonosza nie należy do najłatwiejszych. Najczęściej rozpoczyna pracę we wczesnych godzinach porannych. Kiedy pojawia się na poczcie, dostaje przesyłki oraz pieniądze, które ma roznieść danego dnia. Następnie udaje się na wyznaczony obszar, w którym ma dostarczyć wszystkie przekazy.
W teorii listonosz powinien pracować po 8 godzin dziennie. Jednak w praktyce często wygląda to inaczej. Czas pracy listonosza zależny jest od tego, kiedy rozniesie wszystkie przesyłki. Jeśli nie zdąży zrobić tego podczas ustawowych ośmiu godzin, musi pracować ponad normę.

Z reguły największy problem sprawiają przesyłki polecone oraz przekazy pieniężne. Jest to związane z tym, że nie każdy obywatel jest w domu podczas wizyty listonosza. W takim wypadku zmuszony jest on nawet kilka razy dziennie wracać pod jeden adres. Czasami jednak listonosz nie chcąc marnować swojego czasu, pozostawia awizo w skrzynce pocztowej, informujące o tym, że nikogo nie zastał w domu. Wtedy odbiorca przesyłki musi udać się do placówki pocztowej i tam ją odebrać.

Jeśli takie pozostawienie wiadomości jest zgodne z prawdą, to wszystko jest w porządku. Gorzej jest wtedy, kiedy listonosz nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i robi wszystko by jak najszybciej skończyć dzień pracy, nie zważając na to, jakie może ponieść konsekwencje.

Skrzynka na listy przy płocie
https://pixabay.com/

Kiedy można złożyć skargę na listonosza?

Listonosz zatrudniany jest przez kierownika placówki pocztowej. To właśnie do niego należy ocena potencjalnego pracownika i podjęcie decyzji, czy sprawdzi się on na danym stanowisku. Jednak tak naprawdę weryfikacje przeprowadzają obywatele, do których listonosz ma dostarczyć przesyłki. Co prawda większość listów wrzucana jest do skrzynek, a odbiorcy wyciągają je w dogodnym dla siebie momencie. W innych przypadkach konieczne jest spotkanie listonosza z konkretną osobą, jednak nie zawsze do niego dochodzi.

Kiedy tak naprawdę przychodzi czas, aby złożyć skargę na listonosza?

Pierwszym takim powodem może być nieuprzejmość pracownika poczty. Choć uśmiech na twarzy i miłe słowa nie są obowiązkiem listonosza, to obywatele mają prawo oczekiwać od niego minimum szacunku. Opryskliwość, niecenzuralne słowa, czy gesty nie powinny występować u pracownika, który ma stały kontakt z ludźmi. Nieuprzejme traktowanie odbiorcy listów przez listonosza nie może mieć miejsca. Oczywiście może się zdarzyć, że będzie miał on gorszy dzień. Jednak jeśli sytuacja będzie się powtarzać, to złożenie skargi w końcu okaże się koniecznością.

Następnym przypadkiem, który może spowodować złożenie skargi, jest awizo w skrzynce pocztowej. Większość poleconych przesyłek jest dla odbiorców bardzo ważna i niecierpliwie na nią czekają. W miarę własnych możliwości starają się pozostać w domu, by nie przeoczyć wizyty listonosza. Jednak często z niemałym zaskoczeniem podczas rutynowej kontroli skrzynki okazuje się, że można znaleźć w niej awizo. Niby to nic nadzwyczajnego, ale większe zdziwienie budzi data zamieszczona na awizo, która wskazuje dzień, kiedy odbiorca był cały czas w domu. Jak więc to możliwe, że awizo znalazło się w skrzynce? Odpowiedź jest prosta. Listonosz uznał, że nie warto dzwonić, czy pukać do drzwi odbiorcy, by przekazać istotną przesyłkę. Takie zachowanie jest niedopuszczalne, ponieważ dostarczenie listu bądź paczki jest obowiązkiem listonosza. W takim wypadku złożenie na niego skargi jest jak najbardziej uzasadnione.

Poczta polska skarga

Nie tylko awizo w skrzynce mimo obecności odbiorcy może zdenerwować. Równie mocno irytujący może być jego brak. Brak awizo w skrzynce to zmora niejednego człowieka, który czeka na ważną przesyłkę. Tak naprawdę nie wiadomo, co może kierować listonoszem, który postanawia nie poinformować odbiorcy, że go nie zastał, więc list czy paczkę trzeba odebrać na poczcie. Wypisanie awizo zajmuje naprawdę niewiele czasu, a jego brak może kosztować odbiorcę nie tylko wiele nerwów. Bardzo często awizowane przesyłki wysyłane są przez kluczowe instytucje, np. Urząd Skarbowy lub Sąd.

Brak awizo może więc spowodować wiele kłopotów odbiorcy. Choćby nieuzasadnione niestawiennictwo się na rozprawie sądowej może skutkować karą grzywny.

Złożenie skargi na listonosza za brak awizo jest wręcz obowiązkowe. W niektórych przypadkach oficjalna skarga i potwierdzenie jej odbioru pozwolą uniknąć odbiorcy ponoszenia kary za nie swoją winę.

Oczywistą podstawą do złożenia skargi jest otwieranie lub kradzież listów czy paczek. Takie zachowanie jest karygodne i niezgodne z prawem. Jednakowo przywłaszczenie sobie czyjejś własności bądź otwieranie listu zagrożone są nawet karą pozbawienia wolności.

Dodatkowo skargę można złożyć, kiedy paczka lub list są zniszczone i nie nadają się do użytku, czy przeczytania.

Jak złożyć skargę na poczcie polskiej?

Kiedy już wiadomo, za co można złożyć skargę, to warto się dowiedzieć, jak można tę skargę złożyć. Oficjalnie skarga nazywana jest reklamacją. Istnieją trzy możliwości.

  1. Formularz online znajdujący się na stronie poczty polskiej, czyli e-reklamacja. Jest to najszybszy i najprostszy sposób złożenia skargi. Wystarczy podać kilka informacji. W pierwszym kroku należy zaznaczyć, czy składający skargę jest klientem indywidualnym, czy umownym, podać status klienta (czy jest prowadzona działalność gospodarcza), zaznaczyć czy została wystawiona faktura VAT oraz wybrać powód składanej skargi z dostępnej listy. Dodatkowo trzeba podać czy przesyłka była krajowa, czy zagraniczna. Następnie należy podać numer przesyłki oraz datę i miejsce jej nadania. Trzeba także podać swoje dane osobowe i kontaktowe. Podczas kolejnego etapu można dodać załączniki, które będą stanowiły podporę naszej skargi. W ostatnim kroku pojawia się podsumowanie reklamacji i jeśli wszystko się zgadza, można ją wysłać.
  2. Złożenie reklamacji za pomocą faksu do działu „skargi i wnioski”. Podczas wybierania tej metody należy działać podobnie jak w przypadku formularza z tą różnicą, że tutaj zostanie użyty faks. Reklamacja zostaje napisana osobiście i przefaksowana do działu skarg i wniosków. Gotowe wzory reklamacji można znaleźć choćby w internecie i się nimi posiłkować.
  3. Złożenie reklamacji na poczcie. W tym wypadku wystarczy napisać reklamację i osobiście udać się do placówki pocztowej. Na miejscu składający skargę zostanie skierowany do działu skarg i wniosków, gdzie oficjalnie złoży pismo.

Bez względu na formę, w jakiej zostanie złożona reklamacja na poczcie, każda powinna być przyjęta i rozpatrzona.

Co robić, gdy poczta polska nie przyjmie skargi lub nie wyciągnie konsekwencji wobec listonosza?

Odbiorca składający reklamację na poczcie oczekuje, że jej kierownictwo zareaguje w określony sposób. Zależnie od wielkości przewinienia oraz związanych z nim konsekwencjami może być to ustne lub pisemne upomnienie, nagana lub nawet zwolnienie z pracy. W przypadku gdy według poczty polskiej nie doszło do sytuacji, w której należy ukarać listonosza, a odbiorca z powodu jego zaniedbań był narażony na nieprzyjemności, to można wnieść sprawę do administracyjnego sądu wojewódzkiego.

Podczas rozprawy w sądzie wojewódzkim należy udowodnić, że listonosz nie wypełnił swojego obowiązku, a reklamacja została złożona na poczcie. Ponadto trzeba krótko opowiedzieć, jakie konsekwencje poniósł odbiorca przez niewłaściwe działanie pracownika poczty. Warto dodać, że według poczty nie doszło do żadnych naruszeń.

Po rozpatrzeniu wszystkich dowodów i przesłuchaniu świadków sąd wojewódzki podejmie decyzję i wyda wyrok.

Pisanie skarg do poczty
https://pixabay.com/

Podsumowanie

Polacy coraz rzadziej korzystają z usług poczty polskiej. Nie zmienia to jednak faktu, że nieraz nie ma innej możliwości. Praca listonosza nie jest prosta, ale nie oznacza to, że może on robić wszystko, na co przyjdzie mu ochota. Niedostarczenie przesyłki, otwarcie listu, czy ich zniszczenie są podstawą do złożenia skargi na poczcie. Nawet jeśli według poczty reklamacja nie jest uzasadniona, to pracownicy zobowiązani są ją przyjąć i obiektywnie rozpatrzyć. Jeśli decyzja nie będzie adekwatna do popełnionego czynu można wejść na drogę sądową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.