Numer rejestracyjny samochodu
Kategorie:

Naklejka na szybie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć

Naklejka z numerem rejestracyjnym, którą należy mieć na przedniej szybie pojazdu, jest dużo ważniejsza, niż wielu osobom się wydaje. Każdy kierowca, który rejestruje pojazd, otrzymuje tablice rejestracyjne. Musi je zamontować w pojeździe w trwały sposób. Otrzymuje też i naklejkę. Nakleić naklejkę rejestracyjną także trzeba. Jak to zrobić, by nie narazić się na mandat? Co się może stać, gdy auto bez nalepki kontrolnej na szybie zostanie zatrzymane przez Policję? Co konkretnie grozi za brak nalepki kontrolnej?

Nalepka kontrolna na szyby samochodowe jest obowiązkowa! Trzeba ją na szybie mieć

Do mediów, coraz częściej przedostają się informacje, że naklejka na szyby samochodowe nie jest obowiązkowa i nie ma sensu brudzić przedniej szyby, naklejając na nią naklejkę, która jest trudna do usunięcia. Takie informacje tylko częściowo są prawdziwe. Rzeczywiście, za jakiś czas brak nalepki na szybie nie będzie wiązać się z żadną odpowiedzialnością. Przepisy mówiące o tym, że naklejka na samochód nie jest obowiązkowa jeszcze jednak nie wszedł w życie.

Naklejki na szyby samochodowe będą nieobowiązkowe, ale dopiero od września 2022 roku. Ten pakiet deregulacyjny będzie dotyczyć aut, które po tym czasie zostały zarejestrowane, ale oczywiście nie tylko. Przepis deregulacyjny będzie obowiązywać ogólnie, więc jeśli po wrześniu 2022 roku kierowca będzie wymieniać przednią szybę, naklejenie naklejki na nową nie będzie konieczne.

Na szyby samochodowe po tym czasie nie trzeba będzie naklejać naklejek rejestracyjnych. Póki co jednak pakiet deregulacyjny, obejmujący wiele przepisów, wchodzi powoli. Wiele jego zapisów już weszło w życie, ale nie ten o naklejkach rejestracyjnych.

Naklejka na szybie samochodu. Gdzie powinna się znaleźć?

Zgodnie z przepisami, naklejka na szybie samochodu musi być naklejona w odpowiedni sposób. Nakleić naklejkę rejestracyjną trzeba na auto, w prawym, dolnym rogu przedniej szyby. Naklejenie nalepki w innym miejscu, zawsze jest traktowane jako brak naklejki kontrolnej. Brak nalepki zaś uznawany jest za wykroczenie, za które grozi co najmniej mandat. Nie można też zapominać, że nie tylko miejsce naklejenia naklejki jest istotne.

Przednia szyba samochodu na której jest naklejka z numerem rejestracyjnym
https://www.pexels.com/

Naklejka na szybie samochodu powinna być widoczna z zewnątrz

Co do zasady, konieczne jest takie naklejenie naklejki, by była widoczna z zewnątrz. Jeśli więc zostanie tak naklejona, że zasłaniać ją będzie wycieraczka albo inne wyposażenie auta, policjant w trakcie kontroli drogowej może uznać, że auto samochód naklejki po prostu nie ma. Oczywiście jej szybkie przyklejenie w innym miejscu nie wchodzi w grę. Bardzo silnie przywiera ona do powierzchni szyby i nie ma możliwości jej szybkiego odklejenia. Bez podgrzania szyby na pewno to się nie uda. Nawet jednak podgrzanie nie gwarantuje, że naklejka przy odklejaniu nie porwie się, czy też stanie się nieczytelna.

Naklejka na szybie samochodu musi być naklejona, a nie zamocowana w inny sposób

Wielu kierowców świadomych tego, że nakleić naklejkę rejestracyjną jest bardzo łatwo, odkleić zaś niezwykle trudno, unika naklejania jej przy wykorzystaniu klejącej warstwy naklejki. Warto mieć świadomość, że wszelkie mocowanie naklejki za pomocą taśmy klejącej czy kleju, nie ma sensu. Auto samochód z naklejką zamocowaną w ten sposób, uznane będzie jako auto, w którym brakuje nalepki kontrolnej.

Oczywiście z tej sytuacji jest wyjście. W trakcie kontroli drogowej można nakleić naklejkę w odpowiedni sposób. Brak nalepki kontrolnej przy rozpoczęciu kontroli drogowej wciąż jednak będzie faktem. To od policjanta zależeć będzie, czy wykaże się zrozumieniem i tylko pouczy kierowcę, czy też wystawi mandat. Nie warto wiec ryzykować. Zgodnie z przepisami bowiem, brak nalepki kontrolnej to nie tylko przednia szyba bez niej. To także przednia szyba z nalepką rejestracyjną, ale niewłaściwie naklejoną.

Naklejka na szybie samochodu. Co grozi za jej brak?

Dopóki pakiet deregulacyjny, z przepisami dotyczącymi nalepek rejestracyjnych, nie wejdzie w życie, obowiązują stare przepisy mówiące o jednym. Auto samochód bez naklejki rejestracyjnej nie powinien poruszać się po drogach publicznych. Brak naklejki stanowi wykroczenie.

Co interesujące, w taryfikatorze mandatów nie ma wzmianki o tym, jaki mandat za brak nalepki rejestracyjnej policjant może wypisać. To tylko pozornie dobra informacja. Oznacza to bowiem, że obowiązują bardzo duże widełki wysokości mandatów. Konkretnie, od 20 do 500 złotych. To policjant więc zdecyduje, jakiej wysokości mandat wypisać. Może wypisać mandat w wysokości 20 złotych, jak i maksymalny. To jednak nie wszystko, co grozi za brak nalepki rejestracyjnej na szybie samochodu.

Za brak nalepki kontrolnej można stracić dowód rejestracyjny samochodu

Auto samochód bez nalepki rejestracyjnej na szybie to poważniejszy problem niż może się wydawać. Policjant ma prawo za to wykroczenie zatrzymać dowód rejestracyjny auta. Oczywiście w tej sytuacji niemożliwy będzie także powrót samochodem do domu. Zarówno auto, jak i kierowcę do domu będzie mogła odwieźć co najwyżej laweta, gdyż holowanie takiego auta, by jakoś dotrzeć do domu, także jest zabronione. Lepiej więc mieć nalepkę na szybie samochodu i nie ryzykować kłopotami za brak nalepki.

Konieczny przegląd auta w stacji diagnostycznej

Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego obowiązuje procedura, która narazi kierowcę na wyższe koszty niż koszt lawety, którą można przewieźć auto do domu. Aby odzyskać dowód rejestracyjny, samochód musi trafić do stacji diagnostycznej na przegląd. W jego trakcie diagnosta wykonujący przegląd samochodu sprawdzi, czy naklejka na szybie samochodu jest naklejona i znajduje się we właściwym miejscu. Gdy tak będzie, wystawi odpowiednie zaświadczenie.

Dopiero z nim można będzie zgłosić się do wydziału komunikacji, właściwego ze względu na miejsce rejestracji auta i odzyskać dowód rejestracyjny. Zgodnie z przepisami, samochód na przegląd powinien być dowieziony na lawecie. Jeśli bowiem naklejka rejestracyjna na szybie samochodu nie jest naklejona, pojazdem nie można poruszać się po drogach publicznych, a tym bardziej pojazdem z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym. Sam przewóz auta na przegląd to rzecz jasna dodatkowe koszty, przegląd także oczywiście także nie jest darmowy.

Wymiana szyby. Czy można starą naklejkę nakleić na nowej szybie?

W opinii wielu kierowców problem może pojawić się przy konieczności wymiany przedniej szyby, choćby z uwagi na jej pęknięcie. Nie każdy wie, że wbrew pozorom, jest możliwe odklejenie naklejki ze starej szyby i przyklejenie na nową. Amator jednak nie powinien się za to zabierać.

W punktach usługowych, w których wymienia się szyby samochodowe, fachowcy doskonale wiedzą, jak odkleić naklejkę, by jej nie zniszczyć i zachować na niej warstwę kleju, dzięki której będzie możliwe naklejenie naklejki na nowej szybie. W większości przypadków taka operacja się udaje, a naklejka naklejona na nowej szybie wygląda tak, jakby była przyklejona pierwszy raz i nikt wcześniej jej z szyby nie odklejał. Niestety zdarza się, że szyba jest zniszczona w miejscu, w którym naklejona jest naklejka. Z takiej szyby nie da się jej odkleić bez ryzyka podarcia. Czasami, przy bardzo zniszczonej szybie, naklejka ulega zniszczeniu już w chwili stłuczenia szyby. Oczywiście nie ma mowy o tym, by taką nalepkę uratować. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zniszczenie naklejki na szybie nie oznacza konieczności wymiany tablic rejestracyjnych

Zniszczenie naklejki rejestracyjnej nie oznacza oczywiście konieczności przerejestrowania pojazdu, uzyskania nowych tablic rejestracyjnych i nowej naklejki. Podobnie jak w przypadku zagubienia tablicy rejestracyjnej, można dostać nową, tak i w przypadku naklejki, można wystąpić o wydanie kolejnej. Motywując to tym, że poprzednia została zniszczona. Taka naklejka wydawana jest bardzo szybko i zawiera numer rejestracyjny, jaki jest na tablicach rejestracyjnych pojazdu. Opłata za wydanie nowej naklejki nie przekracza dwudziestu złotych. Niewątpliwie jest więc mniejsza niż najniższy możliwy mandat, który można otrzymać, jeśli policjant zatrzyma nasz samochód, na którego szybie takiej naklejki nie będzie.

Mężczyzna z kluczykami od samochodu w ręce
https://www.pexels.com/

Stare naklejki warto zdzierać dokładnie

Po zakupie używanego auta może pojawić się problem z usunięciem starej naklejki ze starymi numerami rejestracyjnymi samochodu. Wielu kierowców po prostu taką nalepkę pozostawia, obok niej zaś nakleja nową, właściwą. Takie postępowanie też może spowodować otrzymanie mandatu. Na szybie samochodu nie może być bowiem dwóch, a tym bardziej większej ilości takich naklejek. Taki swego rodzaju pakiet naklejek jest zabroniony.

Usunięcie nawet jednej, starej będzie oczywiście trudne, ale trzeba ją usunąć, tak by na szybie nie było możliwości odczytania starego numeru rejestracyjnego. Nic się nie stanie, jeśli po starej naklejce jakieś ślady kleju na szybie zostaną, jednak rozsądnie jest wyczyścić ją do końca i dopiero wtedy przystępować do naklejania nowej nalepki rejestracyjnej.

Aby nowa nalepka rejestracyjna na szybie trzymała się tak jak należy, przed jej naklejeniem, szybę w tym miejscu trzeba umyć. Wskazane jest też przetarcie tego miejsca środkiem z zawartością alkoholu, świetnie bowiem usunie on ewentualne tłuste plamy na szybie. Na czystej zaś naklejka będzie trzymała się świetnie i nie zacznie odklejać na przykład na skutek wysokiej temperatury, czy też promieni słonecznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.