List ekonomiczny stojący na stole
Kategorie:

List polecony, ekonomiczny i priorytetowy

Kilka dekad temu Poczta Polska pozwalała na komunikowanie się osób znajdujących się w odległych od siebie miejscach. Dziś przeszliśmy na komunikację za pomocą telefonu oraz Internetu. Nie mniej jednak, Poczta Polska nadal ma w swoje ofercie listy. Oprócz tradycyjnych listów, mamy możliwość nadania przesyłki poleconej. List polecony umożliwia nam przesyłkę ważnych dokumentów. Możemy wybierać pomiędzy listem poleconym ekonomicznym oraz listem poleconym priorytetowym. Czym one się różnią? Czym jest list polecony, a czym list ekonomiczny? Sprawdźmy.

Na czym polega list polecony?

List polecony to przesyłka listowa rejestrowana. Podczas nadania listu otrzymujemy potwierdzenie nadania. Na potwierdzeniu nadania znajduje się numer przypisany do danego listu. Trasę przesyłki, na przykład list ekonomiczny, możemy śledzić w Internecie. Odbiorca musi potwierdzić odbiór listu. Jeśli listonosz nie zastał adresata w domu, musi on zostawić w skrzynce awizo. Na odbiór przesyłki mamy 7 dni. Po tym czasie czynność jest powtarzana. Jeśli adresat nie odbierze listu poleconego po 14 dniach od wystawienia pierwszego awizo, list polecony zostaje uznany za doręczony.

Na czym polega list ekonomiczny?

List ekonomiczny to list, którego droga przesyłki jest rejestrowana na każdym etapie – a więc tak, jak ma to miejsce przy liście poleconym. Mamy więc pewność, że list dotrze do adresata. Jeśli tak się nie stanie, będziemy wiedzieli, w którym miejscu list zaginął oraz gdzie powinniśmy go szukać. Nadając list na poczcie nadawca otrzymuje potwierdzenie nadania listu wraz z numerem przypisanym do danego listu i może śledzić jego drogę przez Internet. Potwierdzenie nadania listu posiada moc prawną. Jeśli przesyłka zaginie, nadawca nie będzie odpowiadał karnie za opóźnienia oraz może on domagać się odszkodowania. Ponieważ jest to list ekonomiczny, a nawet list polecony ekonomiczny, oszczędzamy pewną kwotę na przesyłce. List polecony ekonomiczny trafi natomiast w ręce adresata dopiero po kilku dniach.

Na czym polega list polecony priorytetowy?

List polecony priorytetowy to list, który inaczej niż list ekonomiczny, jest dostarczany do adresata w znacznie krótszym czasie, niż ma to miejsce przy liście poleconym ekonomicznym. Czas to pieniądz. Doskonale widać to w ofercie Poczty Polskiej dotyczącej listów poleconych priorytetowych. Za szybki termin przesyłki płacimy bowiem znacznie więcej, niż przy liście poleconym ekonomicznym. Jeśli jednak mamy naglące sprawy do załatwienia tj. rozliczenie podatkowe, wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia lub inne pilne sprawy, powinniśmy skorzystać z listu poleconego priorytetowego. Otrzymujemy wówczas potwierdzenie nadania listu – jest to charakterystyczne dla listów poleconych i możemy śledzić trasę przesyłki przez Internet. Listonosz, nie mogąc dostarczyć przesyłki, jest zobowiązany do pozostawienia awizo. Zalety listu priorytetowego to:

  • możliwość śledzenia przesyłki;
  • gwarancja dostarczenia przesyłki;
  • możliwość starania się o odszkodowanie, jeśli przesyłka nie dotarła do adresata;
  • krótki czas przesyłki – zarówno w kraju, jak i za granicą;
  • potwierdzenie nadania przesyłki posiada moc prawną;
  • atrakcyjna cena.

Z punktu widzenia nadawcy zaletą jest również fakt, że przesyłka polecona jest uznawana za dostarczoną po 14 dniach od wystawienia pierwszego awizo. Dla adresata jest to dużą wadą. Nieodebrana w porę przesyłka polecona może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, a nawet stratami finansowymi.

List polecony ekonomiczny oraz list polecony priorytetowy – termin dostarczenia

Jak długo idzie list ekonomiczny?

Termin dostarczenia listu poleconego ekonomicznego wynosi D+3, czyli 3-4 dni. „D” oznacza dzień nadania, a „+3” to trzy dni robocze. Jeśli więc wysłaliśmy list ekonomiczny z początkiem tygodnia, powinien on dotrzeć do adresata w przeciągu 3-4 dni. Wysyłając list ekonomiczny pod koniec tygodnia lub tuż przed dniami świątecznymi musimy liczyć się z tym, że termin dostarczenia przesyłki wydłuży się o dni wolne od pracy. Kiedy powinniśmy się decydować na wysłanie listu poleconego ekonomicznego? Z tej oferty Poczty Polskiej powinniśmy korzystać, gdy wysyłamy ważne dokumenty. Wybierając list ekonomiczny powinniśmy być świadomi tego, że przesyłka będzie w drodze kilka dni. Nie należy więc wysyłać w ten sposób dokumentów dotyczących spraw, które są dla nas niezwykle pilne. Naglące sprawy powinniśmy załatwiać przy pomocy listu poleconego priorytetowego. List ekonomiczny nie zda w tym przypadku egzaminu.

Jak długo idzie list polecony priorytetowy?

List ekonomiczny trzymany w dłoni
Źródło: Freepik.com

Jeśli wysyłamy ważne dokumenty w sprawach pilnych, nie musimy obawiać się, czy list dojdzie na czas. Liczy się bowiem dzień nadania przesyłki. Jeśli jednak termin dostarczenia listu poleconego priorytetowego jest dla nas ważny z innych powodów, powinniśmy wiedzieć, że jeśli zdążymy wysłać list do godziny 15.00, to dotrze on do adresata już następnego dnia. List polecony priorytetowy wysłany po 15.00 dotrze do adresata dwa dni później. Jeśli więc wysyłamy list w środę o 16.00, adresat otrzyma list dopiero w piątek. Taki list dotrze do adresata znacznie szybciej, niż list ekonomiczny.

Jak długo idzie list polecony za granicę?

Czas, jaki jest potrzebny na dostarczenie przesyłki poleconej za granicę jest nieco dłuższy, niż ma to miejsce podczas nadania listu poleconego w Polsce. Chodzi tutaj zarówno o list ekonomiczny, jak i priorytetowy. List polecony wysłany do krajów europejskich zostanie dostarczony do adresata w ciągu 3 dni. Wysyłając list polecony na inny kontynent musimy liczyć się z tym, że od momentu nadania przesyłki do momentu odebrania może upłynąć nawet 5 dni. Decydując się na wersję oszczędną, czyli wysyłając list polecony ekonomiczny, musimy liczyć się z tym, że odbiorca na terenie Europy otrzyma go dopiero po 6 dniach roboczych. Wysyłając przesyłki po godzinie 15.00 opóźniamy termin dostarczenia wysyłki o jeden dzień – ma to miejsce przy wszystkich wysyłkach pocztowych.

Zarówno list ekonomiczny, jak i priorytetowe są bardzo atrakcyjną ofertą Poczty Polskiej skierowaną do ogromnej liczby ludności. Pomimo że dziś mało kto wysyła zwykłe listy, na poczcie zazwyczaj należy odczekać swój czas w kolejce, aby nadać lub odebrać ważną przesyłkę. W ostatnim czasie coraz więcej ważnych dokumentów możemy wysyłać za pomocą Internetu. Czy listy polecone, w tym list ekonomiczny mają przyszłość? Poczta Polska stoi przed dużym wyzwaniem. Czy temu sprosta? Czas pokaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.