Mężczyzna jedzie na motocyklu
Kategorie:

Jaki motor bez prawa jazdy?

Jazda motocyklem to nie tylko przyjemność, ale i duże udogodnienie. Każdy, kto kiedykolwiek, choćby jako pasażer samochodu, spędzał w godzinach szczytu czas w korku, wie doskonale, że w zatłoczonym mieście niełatwo poruszać się samochodem. Motocyklem zaś można sprawnie przemieszczać się pomiędzy samochodami. Czy jednak poruszanie się jednośladem bez prawa jazdy jest dozwolone? Nie każdym rzecz jasna można jeździć bez prawa jazdy. Są jednak jednoślady, którymi zgodnie z prawem można jeździć po drogach publicznych, nie mając prawa jazdy żadnej kategorii.

Kto może jeździć motocyklem bez prawa jazdy?

Aby móc poruszać po drogach publicznych motocyklem bez prawa jazdy, trzeba spełnić kilka bardzo istotnych warunków. Przede wszystkim bez prawa jazdy jednośladem nie może poruszać się osoba niepełnoletnia. Jeśli więc dana osoba nie ma ukończonego osiemnastego roku życia, a chce poruszać się po drogach jednośladem, zobowiązana jest do zdania kursu na odpowiednią kategorię prawa jazdy.

Warto jednak pamiętać, że liczy się też data wejścia w dorosłość. Data graniczna to 19 stycznia 2013 roku. Każdy, kto urodził się później, przed wyjechaniem jednośladem na drogę publiczną, jest zobowiązany do uzyskania prawa jazdy odpowiedniej kategorii.

Jaką kategorię należy wyrobić?

To kategoria AM. Pozwala ona jeździć bez prawa jazdy, okazując w przypadku kontroli jedynie dowód osobisty. Istnieje jednak ograniczenie pojemności silnika i mocy jednośladu. Posiadając tę kategorię prawa jazdy, można jeździć jednośladem, którego pojemność silnika to maksymalnie 50 centymetrów sześciennych, a moc to 4 KW.

Kobieta jedzie na małym motocyklu
https://www.pexels.com/

Jednoślad musi być zarejestrowany i ubezpieczony

Nie należy oczywiście zapominać o jeszcze jednym warunku, który należy spełnić by móc zgodnie z prawem poruszać się jednośladem po drogach publicznych. Pojazd jednośladowy musi być zarejestrowany. Obowiązkowo także powinien posiadać ubezpieczenie. Konieczne jest co najmniej obowiązkowe ubezpieczenie OC. Można oczywiście także posiadać ubezpieczenie AC pojazdu lub NNW. Jdnak są to już polisy niewymagane. Dla komfortu użytkowania jednośladu warto jednak i takie polisy posiadać. Są bowiem sytuacje, w których jedynie dzięki tym polisom można otrzymać odszkodowanie.

Doskonałym przykładem jest tu choćby uszkodzenie motocykla przez sprawcę, który oddali się z miejsca zdarzenia. Jeśli nie posiadamy polisy AC, wszelkie koszty naprawy będziemy musieli ponieść z własnej kieszeni. Posiadając polisę AC, możemy mieć pewność, że koszty naprawy pokryje ubezpieczyciel. Polisa AC przydaje się także w przypadku kradzieży jednośladu. Posiadając taką polisę, możemy po prostu zgłosić do firmy ubezpieczeniowej fakt kradzieży pojazdu i oczekiwać na wypłatę należnego nam odszkodowania.

Jakim jednośladem można jeździć bez prawa jazdy?

Zgodnie z przepisami motocyklem bez prawa jazdy można poruszać się po drogach publicznych, jeśli jednoślad ma wspomnianą wcześniej pojemność silnika i moc. Nie warto omijać tego warunku. Jeśli poruszamy się bez prawa jazdy jednośladem o większej pojemności silnika czy też mocy, problem może pojawić się w trakcie pierwszej kontroli drogowej. Policjant, który odkryje to naruszenie przepisów prawa, bez wątpienia zakaże dalszej jazdy jednośladem.

W trakcie kontroli drogowej, z pewnością też na kierującego jednośladem zostanie nałożony mandat. Problem może być także z samym jednośladem. Jeśli kontrola drogowa przeprowadzana jest blisko miejsca, w którym jednoślad można zaparkować, policjant z pewnością wyda takie polecenie kierującemu. Jeśli zaś kontrola przeprowadzana jest w miejscu, w którym nie ma parkingów ani innych miejsc, w których godnie z prawem uda się zaparkować jednoślad, policjant może wezwać lawetę, która zabierze pojazd na parking policyjny. Koszty lawety i postoju na parkingu policyjnym poniesie oczywiście właściciel jednośladu.

Niezgodne z prawem przeróbki silnika

Jeżeli jest to po prostu motocykl o wyższej mocy czy też pojemności, dowód rejestracyjny takiego jednośladu nie zostanie zatrzymany. Jeśli jednak policjant oceni, że wyższa moc lub pojemność powstała na skutek niezgodnych z prawem przeróbek silnika, z pewnością zatrzyma także dowód rejestracyjny jednośladu. W takim motocyklu konieczne będzie przeprowadzenie prac mających na celu zlikwidowanie przeróbek. Dopiero po tym fakcie będzie można zgłosić się do stacji diagnostycznej, w celu wykonania przeglądu technicznego. Jeśli diagnosta uzna, że motocykl powtórnie może powrócić na drogi publiczne, wyda stosowny dokument, na mocy którego będzie możliwe odzyskanie dowodu rejestracyjnego.

Jazda bez uprawnień, a wypadek

Jazda motocyklem bez prawa jazdy może spowodować sporo kłopotów, jeśli dojdzie do wypadku lub choćby stłuczki. W takiej sytuacji mogą pojawić się bardzo poważne problemy prawne, ale i finansowe. Pomijając mandat i inne oczywiste konsekwencje poruszania się jednośladem bez uprawnień, istnieje ryzyko, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za zniszczony pojazd. Co więcej, jeśli osoba, która kierowała motocyklem bez prawa jazdy, jest sprawcą wypadku, może zostać zobowiązana nawet do zwrotu kosztów naprawy pojazdu drugiego uczestnika zdarzenia drogowego.

Jaki jednoślad warto kupić, by móc poruszać się bez prawa jazdy? Skuter jest dobrym wyborem

Wbrew pozorom, jest spory wybór jednośladów, którymi można jeździć bez prawa jazdy. Wiele osób uznaje, że bez tego dokumentu zostaje jedynie możliwość jazdy skuterem. Oczywiście skuter bez prawa jazdy to opcja jak najbardziej dozwolona, pod warunkiem, że moc skutera i pojemność silnika jest odpowiednia. Jaki skuter bez prawa jazdy jest najlepszym wyborem? Nie ma konkretnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Skuter bez prawa jazdy może być jednośladem zaprojektowanym w stylu klasycznym, jak i w stylu retro czy innym. Producenci skuterów prześcigają się w ofertach, które zainteresowałyby potencjalnych kupujących.

Decydując się na skuter, warto przyjąć pewne kryteria wyboru. Jeżeli chcemy przede wszystkim poruszać się po mieście, a skuter ma nam po prostu ułatwić docieranie do szkoły czy pracy, najlepszym wyborem będzie klasyczny skuter miejski. Charakteryzuje się on niewielką masą. Z reguły posiada kufer, w którym można schować zakupy czy też inne rzeczy. Cechą charakterystyczną takich skuterów jest także automatyczna skrzynia biegów. Dzięki niej jazda jest przyjemna, łatwa i płynna.

Skuter na dalsze trasy

Jeżeli zaś skuter ma także posłużyć do wyjazdów poza miasto lub jeśli planujemy poruszanie się nim po drogach nieco gorszych, warto rozejrzeć się za takim, który jest przeznaczony do takich celów. Taki skuter powinien być nieco mocniejszej konstrukcji. Wskazane jest też, by był on wyposażony w koła o większej średnicy i opony, które poradzą sobie na trudniejszej drodze. Tego typu skutery oczywiście są nieco droższe od popularnych miejskich. Jednak warto nieco dopłacić i zapewnić sobie komfort jazdy bez względu na to, czy akurat jedziemy po drodze miejskiej, czy też po polnej drodze gdzieś na wsi.

Ci, którzy chcą się nieco wyróżnić, mogą zdecydować się na skuter zaprojektowany w określonej stylistyce. Bardzo popularne i charakterystyczne są skutery retro. Wyróżniają się kształtem obudowy, dużą ilością chromów, okrągłą lampą przednią i wieloma ozdobami. Co ważne, pomimo wyglądu nawiązującego do starego typu skuterów, są to jednoślady, które także posiadają elementy elektroniczne, automatyczną skrzynię biegów i inne nowoczesne udogodnienia.

Bez względu na to, jaki skuter bez prawa jazdy nas interesuje, warto stawiać na pojazdy nowe. Oczywiście są nieco droższe, jednak objęte gwarancją i sprawne. W razie konieczności można rzecz jasna taki skuter kupić na raty i spłacać przez wybrany czas. Na uwagę zasługują tu między innymi skutery Barton. Marka Barton jest oczywiście mniej znana niż inne, bardziej reklamowane, jednak bez wątpienia warta uwagi. Skutery Barton wyróżniają się ciekawym wyglądem, ceną i sprawnością.

Motocykl bez prawa jazdy. Jaki wybrać?

Myli się ten, kto uważa, że jedynie skuterem można poruszać się bez prawa jazdy. Do kupienia jest także wiele motocykli, którymi zgodnie z prawem można poruszać się, posiadając wyłącznie dowód osobisty. Oczywiście takim motocyklem bez prawa jazdy można jeździć, jeśli ma on odpowiednią pojemność silnika i moc. Z uwagi na to ograniczenie, zamiast o motocyklach lepiej mówić o motorowerach. Z wyglądu jednak wiele z nich, to jednoślady nieróżniące się od klasycznych motocykli.

Zakup takiego motocykla może być lepszym wyborem niż zakup skutera. Motocykle o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 centymetrów sześciennych, tak jak inne motocykle, posiadają duże pompowane koła. Dzięki nim jazda po nierównościach jest bezpieczna i wygodna. Dla kierującego sama pozycja za kierownica takiego małego motocykla jest dużo wygodniejsza niż pozycja za kierownicą skutera.

Osoby, które chcą jeździć z pasażerem, także raczej powinny postawić na taki motocykl o niewielkiej pojemności silnika. Dla pasażera bowiem jazda tego typu jednośladem będzie dużo wygodniejsza niż jazda skuterem. Co ważne, nawet nie trzeba zastanawiać się jaką kategorię prawa jazdy trzeba na taki jednoślad posiadać. Podobnie jak w przypadku skuterów, nie ma konieczności posiadania żadnej.

Małe motocykle, bo tak można nazwać motorowery tego typu, produkowane są przez wiele firm. Można wybierać w szerokiej ofercie jednośladów o klasycznym wyglądzie, a także taki nietypowych, jak enduro czy też choppery. Bez względu zatem na to, jakie jednoślady są naszą pasją i które tak naprawdę nam się podobają, nawet nie mając prawa jazdy, z pewnożcią uda się znaleźć jednoślad, który będzie zachwycał wyglądem. Pojazd jednośladowy, którym jazda będzie nie tylko wygodna, ale też niezwykle przyjemna.

Motorowery elektryczne

Osobną kategorią jednośladów, którymi można poruszać się bez prawa jazdy, są motorowery elektryczne. Tu także nie trzeba się zastanawiać, jaką kategorię prawa jazdy trzeba mieć. Pod warunkiem oczywiście, że jednoślad spełnia warunki, dzięki którym można poruszać się nim bez prawa jazdy. Jaką kategorię prawa jazdy trzeba posiadać przy motorowerach elektrycznych? Jeżeli są to motorowery o ograniczonej mocy, to oczywiście żadnej. Jeśli zaś są silniejsze, konieczne może już być posiadanie prawa jazdy.

Motorowery elektryczne dostępne są w wielu sklepach. Gro z nich to skutery elektryczne. Jest tak nie bez przyczyny. Skuter to jednoślad, w którym bez problemu można zamontować baterie, które są konieczne by taki jednoślad mógł jeździć. W przypadku klasycznych motorowerów nie jest to w wielu przypadkach już takie proste.

Motor elektryczny na ulicy
https://www.pexels.com/

Cechy motorowerów elektrycznych

Ogromną zaletą motorowerów elektrycznych są koszty eksploatacji. Koszt doładowania akumulatorów takiego jednośladu jest dużo mniejszy niż koszt paliwa, oleju i wszystkiego, co przy motorowerach z silnikiem benzynowym jest oczywiste. Minusem zaś jest zasięg takich jednośladów. Jedno naładowanie baterii nie wystarcza z reguły na pokonanie więcej niż kilkudziesięciu kilometrów. Potem konieczne jest ich ponowne doładowanie.

Nie bez znaczenia jest także zauważalnie wyższa cena takich jednośladów. Niestety często są nawet dwukrotnie droższe od skuterów i motorowerów napędzanych silnikiem spalinowym. Planując zakup motoroweru elektrycznego, trzeba się z tym liczyć. Na szczęście i takie jednoślady można kupić na raty, więc jednorazowy wydatek nie musi być bardzo wysoki. Raty rzecz jasna trzeba spłacać, jednak jest to już wydatek rozłożony w czasie.

Bez prawa jazdy można zatem z powodzeniem poruszać się jednośladem. Ich wybór jest większy, niż wielu osobom się wydaje. Warto rozważyć zatem zakup jednego z takich pojazdów. Poruszanie się jednośladem jest bez problemowe i może stanowić doskonałą alternatywę w stosunku do komunikacji miejskiej lub innych form transportu.

Bez wątpienia też powoduje, że człowiek staje się bardziej niezależny. Nie musi liczyć na to, że ktoś go podwiezie, nie musi także dopasowywać się do rozkładów jazdy komunikacji publicznej. Fajny jednoślad, wyprodukowany przez renomowanego producenta, z pewnością będzie można eksploatować przez wiele lat i to bez ryzyka nieprzewidzianych awarii i innych problemów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.