Zadbane zawoeszenie w czerwonym samochodzie
Kategorie:

Jak dbać o zawieszenie w samochodzie?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Jako jeden z kluczowych układów samochodu zawieszenie decyduje o wygodzie kierowcy i pasażerów, a przede wszystkim o ich bezpieczeństwie. W końcu odpowiada za właściwą przyczepność auta, łącząc jego koła z podwoziem i jednocześnie tłumiąc powstające na nierównościach drgania. Elementy zawieszenia z czasem naturalnie się zużywają, ale poza kondycją nawierzchni na ich stan wpływa także postępowanie kierowcy.

Jazda sprzyjająca dobrej kondycji zawieszenia

Przez lata budzący grozę stan polskich dróg regularnie się poprawia, jednak nie wszędzie kierowcy mają do czynienia z idealnie gładkim asfaltem. Zawieszenie odpowiadające między innymi za tłumienie drgań najmocniej zużywa się właśnie na wszelkich nierównościach i dziurach. Aby zadbać o jego dobrą kondycję, kierowca powinien dostosowywać sposób prowadzenia auta do jakości nawierzchni. Choć nie zawsze jest to możliwe, warto unikać wyboistych dróg, jak również wyrastających w polskich miastach jak grzyby po deszczu progów zwalniających.

Im gorszy stan nawierzchni, tym bardziej opłaca się zwolnić dostosowując do niego prędkość auta. W naturalny sposób ograniczy to szkodliwe wstrząsy. Wolniejsza jazda pomoże też omijać pojawiające się na drodze przeszkody terenowe.

Regularna kontrola stanu zawieszenia

Przynajmniej raz w roku lub po przejechaniu około 50 000 km powinno się dokonać szczegółowej kontroli stanu zawieszenia, której cena zazwyczaj nie przekracza 150 zł. Podobna kontrola jest też wskazana po każdym gwałtownym uderzeniu w przeszkodę taką jak wysoki krawężnik lub przejechaniu przez głęboką dziurę. W przypadku stłuczki ze względu na bezpieczeństwo stanowi to wręcz obowiązek. Jeśli kierowca zauważy, że jego auto zbyt gwałtownie reaguje na nierówności lub podskakuje samoistnie na płaskiej drodze, również należy udać się na przegląd.

Części zamienne wysokiej jakości

Gumowe i ruchome elementy zawieszenia, wahacze, końcówki drążków, tuleje i sworznie są tak naprawdę częściami eksploatacyjnymi auta. Ich żywotność można przedłużyć stosując specjalne preparaty konserwujące, ale gdy tylko pojawią się oznaki zużycia, najlepiej dokonać wymiany.

Współcześni kierowcy mają ułatwione zadanie, ponieważ amortyzatory samochodowe i inne elementy zawieszenia można z łatwością w bardzo atrakcyjnych cenach kupić przez internet. Sklep internetowy Aparts posiada w swojej ofercie wszystko, czego potrzebują właściciele dwóch i czterech kółek, od olejów silnikowych, poprzez sprzęgła, po elementy poszczególnych układów – w tym zawieszenia. Oferta sklepu udowadnia, że najwyższej jakości części zamienne wcale nie muszą być drogie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.