mężczyzna jedzie wypożyczonem samochodem
Kategorie:

Ile trzeba mieć lat, aby wypożyczyć samochód?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Wypożyczalnie pozwalają na wynajem auta na określonych warunkach. Jednym z nich jest odpowiedni wiek kierowcy. Aby prowadzić samochód, trzeba być osobą pełnoletnią i mieć prawo jazdy. Ile trzeba mieć lat i jakie jeszcze wymogi należy spełnić, aby wypożyczyć pojazd?

Jaki jest minimalny wiek do wynajmu samochodu?

Większość wypożyczalni samochodowych stosuje wymogi dotyczące minimalnego wieku kierowcy, który może wynająć pojazd. Tego rodzaju zapisy można znaleźć w regulaminie.

Najczęściej minimalny wiek kierowcy potrzebny do wynajęcia samochodu to 21 lat. Oznacza to, że sama pełnoletność nie jest zwykle wystarczająca, by wypożyczalnia aut wynajęła pojazd.

W przypadku określonych samochodów, na przykład luksusowych modeli, wypożyczalnia może zastosować jeszcze wyższy limit wiekowy, na przykład 25 lat.

Skąd wynika wymóg dotyczący wieku kierowcy?

Jest to kwestia redukcji ryzyka związanego z wynajmem, ponieważ młodsi kierowcy są nie tylko mniej doświadczeni, ale i bardziej skłonni do podejmowania niebezpiecznych zachowań na drodze. Wobec tego wypożyczalnie, by uniknąć wysokich kosztów, wypożyczają pojazdy nieco starszym osobom, które jeżdżą spokojniej.

Istnieją jednak takie wypożyczalnie, które mogą wynająć samochód kierowcy poniżej 21 roku życia. Najczęściej do wynajmu dostępne są wtedy samochody tańsze, z niższych segmentów.

Warto pamiętać również o tym, że niektóre wypożyczalnie mogą stosować maksymalny wiek kierowcy, na przykład 70-75 lat.

Wynajem auta – jak długo trzeba mieć prawo jazdy?

Kierowcy, którzy chcą wynająć samochód, muszą pamiętać o tym, że poza odpowiednim wiekiem wymogi wypożyczalni będą dotyczyły także czasu posiadania prawa jazdy.

Najczęściej wypożyczalnia aut wymaga, by kierowca miał uprawnienia do prowadzenia pojazdu przez minimum 1 rok. Wobec tego zwykle nie ma możliwości wynajmu auta od razu po otrzymaniu prawa jazdy, nawet jeżeli jest się osobą powyżej 21 roku życia lub innego limitu wyznaczonego przez wypożyczalnię.

W tym przypadku przyczyna również jest podobna, ponieważ osoby, które uzyskały swoje uprawnienia niedawno, mają mniejsze doświadczenie, więc ryzyko zniszczenia przez nie pojazdu jest wyższe.

Jakie jeszcze wymagania trzeba spełnić, aby wynająć auto?

Odpowiedni wiek i czas posiadania prawa jazdy nie są jedynymi warunkami związanymi z wynajmem samochodu. Jakie jeszcze wymogi może mieć wypożyczalnia aut w stosunku do swoich klientów?

Dokument tożsamości

Poza prawem jazdy wypożyczalnia najczęściej wymaga przedstawienia drugiego dokumentu tożsamości, na przykład może być to dowód osobisty, paszport.

Kaucja

Wybrane wypożyczalnie wymagają wpłaty kaucji za wynajęty samochód, która oddawana jest po zakończeniu umowy najmu, gdy pojazd wróci do wypożyczalni w odpowiednim stanie. Wysokość kaucji jest zależna od klasy samochodu.

Karta płatnicza / kredytowa

Niektóre wypożyczalnie samochodowe wymagają posiadania karty płatniczej albo kredytowej, aby wynająć pojazd. Na karcie blokowana jest wtedy kaucja i pobierana jest z niej opłata. W wielu wypożyczalniach istnieje jednak możliwość wynajmu auta bez karty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.