Winieta słowacja
Kategorie:

Gdzie kupić winiety na Słowację i ile kosztują?

Polacy coraz chętniej spędzają urlop poza granicami kraju. Wybierając miejsce na zimowy wypad na narty, czy też planując letnie zwiedzanie, zwykle w pierwszej kolejności przyglądamy się naszym najbliższym sąsiadom. Jednym z kierunków, który często wybierają nasi rodacy, jest Słowacja. Kuszą zarówno słowackie góry i stoki narciarskie, jak i zabytkowe miasta oraz zamki.

Ze względu na stosunkowo niedużą odległość wiele osób decyduje się na podróż na Słowację własnym samochodem. Wybierając ten środek transportu, należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych rzeczach. Jedną z nich jest konieczność wniesienia opłat za przejazd niektórymi rodzajami dróg. Czy na Słowacji obowiązują winiety drogowe? Jak dokonać opłaty za przejazd płatnymi odcinkami? Jakie są rodzaje winiet i ceny autostrad na Słowacji? Przedstawiamy krótki poradnik!

Czy winiety na Słowacji są obowiązkowe?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie: czy muszę mieć winietę, udając się w podróż na Słowację? Wszystko zależy tak naprawdę od punktu docelowego oraz trasy, którą wybierzemy. W większości przypadków, gdy udajemy się na wakacje do jednego z górskich kurortów, bez problemu dotrzemy tam lokalnymi drogami. W takim wypadku zakup winiety nie będzie konieczny. Jeżeli jednak planujemy udać się w głąb kraju, np. zwiedzając słowackie miasta, dojazd bezpłatnymi drogami może być czasochłonny. W takim wypadku zakup winiet i skorzystanie z płatnych odcinków dróg może okazać się korzystniejsze.

Na jakich drogach obowiązuje opłata?

A jakie drogi na Słowacji są płatne? W 2021 roku opłatą objęte jest niespełna 700 km słowackich dróg szybkiego ruchu i autostrad. Od 2018 roku z wykazu płatnych dróg wyłączone są obwodnice autostradowe, a także drogi szybkiego ruchu będące obwodnicami miast (w tym np. Bratysławy, Bańskiej Bystrzycy, Twardoszyna).

Rodzaje i ceny winiet na Słowacji?

Powiedzieliśmy sobie już, że za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu w Republice Słowackiej pobierane są opłaty. Ich wysokość uzależniona jest od rodzaju winiety, jaką zdecydujemy się wykupić.

Co do zasady, dla wszystkich pojazdów do 3,5 tony obowiązuje jeden rodzaj winiet autostradowych. Dotyczy to również pojazdów osobowych ciągnących przyczepkę, o ile masa całkowita zestawu nie przekracza 3,5 tony. Powyżej tej masy będziemy musieli dokupić dodatkową winietę dla ciągniętej przyczepy. Z obowiązku posiadania winiety autostradowej zwolnieni są motocykliści.

Ile kosztują winiety?

Dla samochodów osobowych obowiązują następujące rodzaje i ceny winiet autostradowych:

  • Winieta 10-dniowa (10-dniowa e-znamka) – jak sama nazwa wskazuje, obowiązuje przez 10 dni, począwszy od daty wskazanej podczas zakupu winiety. Koszt 10-dniowej e-znamki dla pojazdów osobowych to 10 euro (około 42 zł);
  • Winieta 30-dniowa (30-dniowa e-znamka) – obowiązuje przez okres 30 dni, począwszy od daty wskazanej podczas zakupu winiety. Koszt 30-dniowej e-znamki dla pojazdów osobowych to 14 euro (około 60 zł);
  • Winieta roczna – obowiązuje w okresie od 1 stycznia danego roku kalendarzowego lub od dnia zakupu do 31 stycznia kolejnego roku kalendarzowego. Koszt rocznej winiety dla samochodów osobowych to 50 euro (około 210 zł).

Gdy zdecydujemy się na podróż zestawem przekraczającym masę 3,5 tony, ceny autostrad na Słowacji nieco wzrosną. W takim bowiem przypadku musimy wykupić dodatkową winietę dla ciągniętej przyczepy. Ceny winiet dla przyczep kształtują się na takim samym poziomie jak dla pojazdów osobowych. Oznacza to, że cena 10-dniowej e-znamki dla tego typu zespołu pojazdu wyniesie 10 euro za pojazd osobowy + 10 euro za przyczepę. Winieta 30-dniowa to odpowiednio 14 euro za pojazd osobowy + 14 euro za przyczepę, natomiast winieta roczna – 50 euro za pojazd osobowy + 50 euro za przyczepę.

Zakup winiet na slowacji
Źródło: Pexels.com

Warto podkreślić, że w cenie winiety dostajemy dostęp do różnego rodzaju pomocy, świadczonej podróżującym przez tzw. patrol autostradowy. Jakiego rodzaju pomoc możemy uzyskać? Patrol autostradowy pomoże nam w drobnych naprawach, zapewni holowanie, a nawet dowiezie benzynę. Patrol możemy wezwać telefonicznie bądź za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Gdzie kupić winiety słowackie w 2021 roku?

Poznaliśmy już rodzaje winiet i ceny autostrad na Słowacji. A gdzie możemy je nabyć? Są na to dwa sposoby: punkty stacjonarne lub poprzez portal elektronicznego systemu poboru opłat (eznamka.sk).

Punkty stacjonarne

Zacznijmy od naziemnych punktów sprzedaży winiet. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy lub nie chcemy zakupić winiety przez Internet, możemy je nabyć w automatach samoobsługowych. Znajdują się one na ogół w pobliżu przejść granicznych, a także płatnych odcinków dróg. Winietę możemy kupić również na stacjach benzynowych oznaczonych napisem „eznamka” bądź „emyto”.

Portal internetowy

Najwygodniejszą metodą zakupu winiet jest Internet. Od pewnego czasu na Słowacji obowiązuje system elektronicznego poboru opłat. Dzięki temu istnieje możliwość zakupu winiety elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej eznamka.sk bądź dedykowanej aplikacji mobilnej.

Jak to działa?

Zakup winiety na portalu elektronicznego systemu poboru opłat sprawia, że nie musimy już naklejać jej na szybę naszego pojazdu. Zamiast tego do bazy zostaje wprowadzony jego numer rejestracyjny. My natomiast otrzymujemy potwierdzenie zakupu winiety, którego jednak nie musimy posiadać przy sobie w czasie podróży. Jak zatem sprawdza się, czy kierowca wykupił winietę?

Kamery umieszczone przy płatnych odcinkach dróg rejestrują i przekazują do systemu numer rejestracyjny pojazdu. Następnie jest on weryfikowany przez system elektronicznego poboru opłat. Jeżeli nie zostanie odnaleziona przypisana do niego winieta, uruchamiana jest procedura, mająca na celu ukaranie kierowcy.

Co grozi za brak winiety?

Pomimo iż system egzekwowania konieczności posiadania winiety na Słowacji w 2021 roku jest niezwykle skuteczny, a ceny autostrad nie są specjalnie wygórowane, nadal zdarzają się przypadki ignorowania tego obowiązku. Elektroniczne winiety sprawiły, że nie jest już konieczna tradycyjna naklejka umieszczana na przedniej szybie pojazdu. Niestety zachęca to niektórych do próby „zaoszczędzenia” i przejazdu bez dokonania opłaty.

Jak już wspominaliśmy, to, czy została uiszczona opłata, weryfikuje system elektronicznego poboru opłat, na podstawie obrazu z kamer umieszczonych przy płatnych odcinkach dróg. Jeżeli dla numeru rejestracyjnego naszego pojazdu nie została wykupiona winieta, możemy spodziewać się zatrzymania przez patrol policji autostradowej.

Co jednak, jeżeli przejechaliśmy przez płatny odcinek i nie zostaliśmy zatrzymani? Czy to oznacza, że nam się „udało”? Nic z tych rzeczy. W takim przypadku mandat otrzymamy najprawdopodobniej drogą pocztową. Jakich kwot możemy się spodziewać? Mandat za brak winiety wynosi od 80 euro w górę. Jak widzimy jest to ośmiokrotność 10-dniowej e-znamki. Nie warto zatem ryzykować.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się w podróż do Republiki Słowackiej?

Wiemy już, jakie rodzaje winiet i ceny autostrad obowiązują na Słowacji. Wybierając się w podróż własnym samochodem, warto pamiętać także o innych istotnych rzeczach. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik.

  • Przy przekraczaniu granicy nie obowiązuje kontrola. Jednak poruszając się po terytorium Słowacji pojazdem, powinniśmy posiadać dowód osobisty (ważny co najmniej 6 miesięcy) lub paszport (ważny co najmniej 3 miesiące), prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, a także ubezpieczenie OC.
  • W Republice Słowackiej używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez cały rok.
  • W czasie prowadzenia pojazdu kierowca nie może posiadać żadnej ilości alkoholu we krwi.
  • Mandaty za przekroczenie prędkości oscylują w granicach od 50 do nawet 800 euro.
  • W teorii obowiązkowe wyposażenie pojazdu powinno być odpowiednie dla kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany. Nie zawsze jednak stróże prawa stosują się do tego przepisu. Aby uniknąć nieporozumień, warto zadbać o to, żeby w naszym pojeździe znajdowały się przedmioty wchodzące w skład obowiązkowego wyposażenia pojazdu na Słowacji, tj.: gaśnica, apteczka, komplet żarówek i bezpieczników, linka holownicza, koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa.

Ważne telefony

Na koniec przedstawiamy spis najważniejszych telefonów, które zawsze warto mieć pod ręką, gdy podróżujemy przez Słowację:

  • 150 – straż pożarna;
  • 155 – pogotowie ratunkowe;
  • 158 – policja;
  • +00421 /2/ 594 902 11 – Ambasada RP
  • 18 124 lub +42 12 682 492 11 – pomoc drogowa;
  • 0 800 100 007 – patrol autostradowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.