Skladanie projektu budowlanego online
Kategorie:

Zgłoszenie z projektem budowlanym – jak złożyć i podpisać on-line?

Planujesz inwestycję? Pozwolenie na budowę nie zawsze jest konieczne – określonych przypadkach wystarczy zgłoszenie z projektem budowlanym. Sprawę możesz załatwić drogą elektroniczną. Podpowiadamy, jak to zrobić.

W świetle prawa rozpoczęcie inwestycji bez załatwienia wymaganych formalności może zostać uznane za samowolę budowlaną. Nie we wszystkich sytuacjach musisz jednak występować o pozwolenie na budowę. W konkretnych sytuacjach możesz złożyć zgłoszenie budowy z projektem budowlany.

Po zgłoszeniu budowy z projektem budowlanym możesz rozpocząć budowę lub przebudowę wolno stojącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub na działkach, na których został zaprojektowany. Za oddziaływania uznaje się m.in. wibracje, hałas, zanieczyszczenia powietrza, gleby lub wody, pozbawienie lub ograniczenie możliwości korzystania z wody, energii elektrycznej, światła słonecznego. Jeżeli obszar oddziaływania nieruchomości będzie wykraczał poza Twoją działkę, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Zgłoszenie budowy z projektem budowlanym umożliwia także zrealizowanie innych inwestycji m.in. wolno stojących budynków stacji transformatorowych, sieci elektroenergetycznych o określonym napięciu, sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i cieplnych.

Zgłoszenie z projektem budowy – gdzie złożyć?

Zgłoszenie z projektem budowy w formie papierowej możesz złożyć w starostwie powiatowym, urzędzie wojewódzkim, urzędzie miasta na prawach powiatu lub w urzędzie dzielnicowym m.st. Warszawy. Od 5 lipca 2021 roku zgłoszenie może być dostarczone również w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu e-Budownictwo.

W przypadku budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego do zgłoszenia powinieneś dołączyć m.in.:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zgłoszenie budowy w formie elektronicznej powinno być podpisane e-podpisem. Do wyboru masz trzy możliwości: profil zaufany, dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód) lub podpis kwalifikowany.

Jak działa podpis kwalifikowany?

Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny, który możesz złożyć na dokumentach cyfrowych. Wywołuje on takie same skutki prawne, co podpis własnoręczny. Tożsamość osoby, która posługuje się podpisem, potwierdzona jest za pomocą certyfikatu kwalifikowanego. Dzięki temu możliwe jest połączenie podpisu z konkretną osobą.

Kwalifikowany podpis elektroniczny umożliwia podpisywanie umów i kontakt z administracją publiczną. Za jego pomocą możesz podpisać nie tylko zgłoszenie z projektem budowlanym, ale szereg innych dokumentów – m.in. deklaracje ZUS, pliki JPK, pliki JEDZ, dokumenty e-KRS (S24 oraz RDF), dokumenty przesyłane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nie musisz już osobiście dostarczać dokumentów do urzędu ani przesyłać ich tradycyjną pocztą.

Podpis kwalifikowany możesz wykorzystać także do podpisywania umów. Za jego pomocą możesz potwierdzić zawarcie m.in.:

  • umowy o pracę
  • umowy o dzieło
  • umowy sprzedaży
  • umowy zlecenia
  • umowy pożyczki,
  • umowy darowizny
  • umowy najmu
  • umowy leasingu.

Jak uzyskać podpis kwalifikowany?

Aby móc posługiwać się podpisem kwalifikowanym, musisz złożyć wniosek o certyfikat kwalifikowany. Ich przyznawaniem zajmują się dostawcy usług zaufania – do ich obowiązków należy zweryfikowanie tożsamości osoby, która chce uzyskać podpis kwalifikowany. Wszystkich formalności związanych z zamówieniem podpisu kwalifikowanego możesz dokonać on-line.

W ofercie Autenti znajdziesz certyfikaty od trzech dostawców: InfoCert, SimpliSign i mSzafir. Na stronie znajdziesz porównanie najważniejszych cech tych podpisów. Wybrany certyfikat możesz zamówić za pomocą formularza on-line. Przebieg procesu weryfikacji tożsamości uzależniony jest od dostawcy.

W przypadku podpisów SimpliSign i InfoCert swoje dane potwierdzisz podczas wideorozmowy z konsultantem. Będziesz potrzebował tylko urządzenia z kamerką, stabilnego połączenia z Internetem i dokumentu tożsamości – dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku certyfikatu mSzafir swoją tożsamość potwierdzić za pośrednictwem bankowości on-line PKO BP lub Inteligo.

Po uzyskaniu elektronicznego podpisu elektronicznego możesz przystąpić do podpisywania dokumentów. Zrobisz to za pomocą platformy Autenti. Podpisy SimpliSign i mSzafir mogą być również używane także poza platformą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.