Domek na działce rekreacyjnej
Kategorie:

Czy można zbudować domki na działkach rekreacyjnych?

Wiele osób posiadających działki rekreacyjne, zastanawia się, czy można na nich coś zbudować. Taka działka jest miejscem relaksu, wypoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Czasem staje się miejscem odosobnienia ucieczki, nie tylko od miejskiego zgiełku, ale też pośpiechu życia. Nie zawsze chcemy na każdą noc wracać z działki do domu. Bez żadnego budynku nie sposób na działce nocować. Często działki rekreacyjne znajdują się z dala od domu. Wtedy jedną z podstawowych potrzeb jest jakiś lokum. Miejsce, w którym my i nasi znajomi będą mogli przenocować.

Czy możliwe jest wybudowanie domku na działce rekreacyjnej? Jakie są przepisy dotyczące budynków na działce? Czy można na niej zbudować normalny dom? 

Czym jest działka rekreacyjna?

Brak jest w polskim prawie jednoznacznej definicji działki rekreacyjnej. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czym ona jest. Przyjmuje się jednak potoczną definicję. Zgodnie z nią działka rekreacyjna jest terenem, obszarem, który przeznacza się pod zabudowę wypoczynkową albo letniskową. To grunty, których używa się do wypoczynku i rekreacji. Na planie zagospodarowania przestrzennego działka rekreacyjna oznaczona jest jako obszar do zabudowy mieszkaniowo-rekreacyjnej. Istnieją dwa rodzaje działek rekreacyjnych.

Rodzaje działek rekreacyjnych

Działki rekreacyjne dzieli się na ROD oraz samodzielne działki rekreacyjne. ROD to skrót od Rodzinnych Ogródków Działkowych. Ogródki działkowe różnią się od samodzielnych działek. Podstawową różnicą jest to, że ich właścicielem jest Państwo. Należą one do Skarbu Państwa. Nie możemy ich posiadać na własność. Inaczej jest z samodzielną działką rekreacyjną. Tej działki możemy być jedynymi właścicielami. Może ona stanowić naszą własność majątkową. Ogródki działkowe mogą też należeć do stowarzyszeń albo samorządów terytorialnych.

Działka budowlana a rekreacyjna

Innym typem działki jest działka budowlana. Czym te dwie działki się od siebie różnią?

Przede wszystkim działka budowlana służy pod zabudowę. Może służyć pod zabudowę domu całorocznego. Działka rekreacyjna służy pod zabudowę, ale tylko domu rekreacyjno-mieszkaniowego. Taki budynek jest domem, ale o określonym przeznaczeniu. Oprócz przeznaczenia działki różnią się od siebie także spełnianymi wymogami. Każda z nich musi spełnić inne wymagania, aby można na niej umieścić budynek. Najczęściej na jednych buduje się domki letniskowe, a na drugich całoroczne. Tego, w jaki sposób można zabudować działkę, można się dowiedzieć z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Informacje są również dostępne po złożeniu stosownego wniosku o decyzję o warunkach zabudowy.

Prawo budowlane a działka rekreacyjna

Wiemy już, czym różni się działka rekreacyjna od budowlanej. Nie wiemy jednak, jakie przepisy określają możliwości zabudowy działki rekreacyjnej. Co możemy na niej wybudować? O czym musimy pamiętać? Jakie prawo ma właściciel działki? Jak przepisy dookreślają możliwość wybudowania altany albo domku wypoczynkowego?

Jedną z najważniejszych informacji jest to, że prawo nie określa, czym dokładnie jest działka rekreacyjna. Istnieją jednak przepisy, które wskazują na to, że to obszar, którego używamy w celach wypoczynkowych. Wynika z nich to, że nie jest to obszar przeznaczony do budowy domu całorocznego.

Czy to jednak oznacza, że na działce nie można mieszkać przez cały rok?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Z jednej strony na działce możemy wybudować domek letniskowy. Realne jest wybudowanie domu, którego możemy używać przez cały rok.

Czy musimy mieć pozwolenie na budowę takiego domu?

Możemy bez problemu wybudować na takiej działce wolnostojącą altanę. Można też zbudować wolnostojący dom parterowy. Taki, który służy indywidualnej rekreacji. Musi to być budynek przeznaczony do okazjonalnego wypoczynku. Warto jednak pamiętać o tym, że budowę każdego domu parterowego należy zgłosić. Zgłoszenie wysyłamy do starostwa albo urzędu miasta, urzędu gminy. Zgłaszamy to do wydziału architektoniczno-budowlanego w odpowiednim urzędzie. Wynika z tego, że działka rekreacyjna nie jest odpowiednia do całorocznego zamieszkania. Jest to obszar, który wykorzystuje się do odpoczynku i rekreacji. Czy to oznacza, że na działce zupełnie nie możemy pomieszkiwać albo i mieszkać?

Co postawić na działce?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co konkretnie można na takiej działce wybudować. Wiele zależy od tego, jaki to teren i jakie jest jego przeznaczenie. Określone są też zasady budowania na działkach rekreacyjnych. Należy sprawdzić, jak duży może być budynek. Warto wiedzieć, gdzie należy go umieścić, w jakiej odległości od drogi, innych budynków, lasu.

Można to sprawdzić w planie zagospodarowania przestrzennego. Dla niektórych działek nie ma odpowiednich planów. Należy wtedy złożyć wniosek w urzędzie. Wydana decyzja określi, co możemy wybudować na działce. Zostanie określone także to, czy działkę można podłączyć do sieci energetycznej i kanalizacyjnej. To jedna z kluczowych decyzji dotyczących budowy domu na działce oraz jego przeznaczenia. Może okazać się, że zgodnie z decyzją można wybudować na działce domek całoroczny. Wtedy nie powinna to jednak być letniskowa altana, czy domek letniskowy.  

Jakie domki na działkach można zbudować? 

Działka z domkiem
Źródło: Pexels.com

Najczęściej na działkach rekreacyjnych można budować domki letniskowe. Jest to dość szeroka kategoria budynków. Istnieją zarówno projekty małych, parterowych domków letniskowych, jak i projekty okazałych budynków. Można wybrać projekt pod względem technologii zabudowy. Może to być dom murowany, z bali, szkieletowy.

Zróżnicowana jest także powierzchnia oraz charakter pomieszczeń. Bardzo często domki o charakterze wypoczynkowym są równie wygodne, bezpieczne i funkcjonalne, co domki całoroczne. Wszystko zależy od tego, jak solidne są fundamenty, konstrukcja domu. Od tego, czy dom jest podłączony do kanalizacji, do sieci elektrycznej. Najczęściej jednak nie są one wystarczające do całorocznego zamieszkania. Co zrobić, gdy chcemy w domku letniskowym zamieszkać?

Zmiana charakteru domku letniskowego. Domki na działkach

Możliwa jest zmiana charakteru domu. Należy jednak ją zgłosić. Nie możemy tak po prostu zamienić domu rekreacyjnego na całoroczny. Sposób użytkowania domu musi być zatwierdzony w projekcie. Jeśli chcemy go zmienić, to musimy tę zmianę zgłosić do odpowiedniego urzędu. Potrzebne będą opisy domu, rysunki, uzgodnienia, ekspertyzy. Bez dokumentów nie uda nam się zmienić sposobu użytkowania domu.

Czy zawsze się to udaje?

Nie. Nie zawsze można zmienić sposób użytkowania domu. Zmiana musi być zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego. Zmiana nie może w żaden sposób naruszać panujących lokalnie zasad.

Dom jednorodzinny na działce rekreacyjnej

Istnieją sytuacje, w których na działce rekreacyjnej można wybudować dom całoroczny. O przeznaczeniu budynku należy zdecydować odpowiednio wcześniej, aby uzyskać stosowne zgodny. Na budowę domu całorocznego musimy mieć odpowiednią zgodę. Na budowę domku letniskowego niekoniecznie. Warto jednak pamiętać o tym, że dom będzie musiał podlegać ograniczeniom. Bardzo często domy całoroczne na działkach o charakterze rekreacyjnym mają limity powierzchni. Określone jest, jak duże mogą być, jaką mogą mieć wysokość, szerokość. Bardzo często może to być tylko domek parterowy. Czasem ograniczeniom podlegają też kąty nachylenia dachu. Wszystko zależy od lokalnych przepisów.

Domki na działkach – projekty

Zanim zaczniemy budować, musimy mieć projekt. Musi on uwzględniać możliwości, jakie mamy oraz panujące przepisy. W projekcie warto uwzględnić zarówno charakter domu, jego sposób przeznaczenia, jak i nasze oczekiwania oraz potrzeby. To może być mały domek drewniany albo domek ogrodowy z innego materiału. Wiele zależy od naszych upodobań.

Jeśli na działce spędzamy czas tylko latem, to nie musi on być ogrzewany. Jeśli chcemy spędzać na niej czas zimą, to powinien mieć ogrzewanie albo dobrą termoizolację. Warto też dopasować projekt domu do charakteru działki. Na działce pod lasem ładnie będzie wyglądał domek drewniany. Jeśli działka położona jest w górach, to architekturze ogrodowej możemy inspirować się górskim stylem zabudowy. Ciekawie wyglądają też nowoczesne domki letniskowe. Mogą być bardzo przeszklone. Dzięki temu nawet w domu można spędzać czas w naturze. Zanim przystąpimy do budowy domu, warto przejrzeć kilka projektów i zaczerpnąć inspiracji. Nigdy nie można jednak zapomnieć o panujących przepisach. Inaczej projektuje się dom letniskowy, a inaczej całoroczny.

Ogródki działkowe. Czy można na nich zbudować dom?

Rodzinne Ogródki działkowe zazwyczaj zlokalizowane są w mieście. Bardzo często blisko jego centrum. Takiej działki nie można kupić. Można ją jedynie podnająć na określony czas. Nie można na niej zbudować domu. Przepisy jasno określają, że na Rodzinnych Ogródkach działkowych nie można postawić domu całorocznego. Można na nich jednak zbudować altankę albo niewielki domek letniskowy. Należy jednak uzyskać zgodę na budowę. Nawet jeśli chcemy zbudować niewielką altankę.

Zalety działki rekreacyjnej? Domki na działkach – czy warto?

Jedną z największych zalet działki rekreacyjnej jest jej cena. Taka działka jest zazwyczaj tańsza od działki budowlanej. Chodzi o sytuację, w której porównujemy działki na tym samym terenie. Działka rekreacyjna położona na terenie atrakcyjnym będzie droższa. Ważna jest też jej wielkość. Jeśli jednak porównamy działki o tej samej wielkości i w tej samej lokalizacji, to tańsza będzie ta rekreacyjna. Wiąże się to z tym, że na działce budowlanej możemy wybudować więcej. Przede wszystkim na działce budowlanej możemy postawić dom całoroczny.

Działka rekreacyjna ma jednak wiele zalet. Zazwyczaj położona jest blisko natury. Jeśli chcemy kupić taką działkę, to warto wybierać te, które leżą w pięknej, zielonej okolicy. To miejsce wytchnienia, odpoczynku, relaksu. Miła odmiana od miejskiego domu. Szczególnie atrakcyjna jest działka z domkiem letniskowym. Możemy tam spędzić wakacje, spotkać się z przyjaciółmi, biesiadować.

Jak zagospodarować działkę rekreacyjną?

Działkę rekreacyjną warto zagospodarować w zgodzie z własnymi potrzebami. Znacznie lepiej, jeśli znajdzie się na niej domek letniskowy albo mała altanka. Jeśli działka położona jest z dala od miejsca zamieszkania, to warto mieć miejsce do spania. Jeśli jest bardzo blisko, to wystarczy miejsce, w którym można schronić się przed złą pogodą.

Taką działkę warto obsadzić roślinnością. Możemy na niej posadzić nie tylko rośliny ozdobne. Warto mieć drzewa owocowe, zioła, krzewy owocowe, a nawet mały ogródek warzywny. Im więcej roślin, tym skuteczniejszy odpoczynek. Przyda się też miejsce do biesiadowania. Warto mieć stół, stołki, ławy, zadaszenie, miejsce na grilla. Niezbędny jest też kącik wypoczynkowy. To od nas zależy, czy będzie to zwykły leżak, czy nowoczesna huśtawka ogrodowa. Jeśli mamy taką możliwość, to warto na działce umieścić staw. Powinien to być naturalny staw, który sam się będzie czyścił pod naszą nieobecność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.