Pieniądze ze zwrotu podatku z Niemiec
Kategorie:

Szybki zwrot podatku z Niemiec – czy to możliwe?

Kwestie podatkowe mogą dla niektórych stanowić dość zawiłą sprawę, szczególnie jeśli dotyczą podatku z innego państwa. Nic zatem dziwnego, że zdecydowana większość pracowników czy samodzielnych przedsiębiorców chce jak najszybciej złożyć zeznanie podatkowe, a tym samym otrzymać należny zwrot. Aby cała procedura przebiegła sprawnie i bez zakłóceń, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami dotyczącymi rozliczania z Finanzamtem, czyli niemieckim urzędem skarbowym. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy składaniu deklaracji, aby otrzymać szybki zwrot podatku z Niemiec.

Szybki zwrot podatku z Niemiec? O tym musisz pamiętać

Rozliczenie podatku u naszych zachodnich sąsiadów, podobnie jak w każdym innym państwie, wiąże się z koniecznością złożenia deklaracji podatkowej w odpowiednim urzędzie skarbowym. Rozliczenie to powoduje:

  • wypłatę przez urząd nadpłaconego podatku z Niemiec (w sytuacji, gdy pobrano za dużo podatku w stosunku do dochodu netto),
  • dopłatę dla urzędu (jeżeli w skali roku podatnikowi pobrano zbyt małe zaliczki w stosunku do osiągniętego przez niego dochodu).

W kontekście deklaracji podatkowej najważniejszą kwestię stanowi termin jej składania. Chcąc szybko otrzymać należny zwrot podatku z Niemiec, należy złożyć komplet niezbędnych dokumentów do odpowiedniego Urzędu Skarbowego w terminie do 31 lipca roku, który następuje po danym roku podatkowym. Warto przy tym zaznaczyć, że po dopełnieniu określonych warunków płatnicy mają prawo do rozliczenia podatku nawet do 4 lat wstecz. Należy również pamiętać o tym, że w przypadku wynagrodzeń rozliczanych w Niemczech podatnik musi ustalić stawkę podatku oraz klasę podatkową, do której przynależy. Klasa ta jest z kolei określana na podstawie m.in. sytuacji rodzinnej i ekonomicznej osoby składającej deklarację.

Kiedy otrzymasz zwrot podatku z Niemiec?

Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec bywa różny. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że niemiecki urząd skarbowy nie ma jednego, ściśle wyznaczonego terminu, do kiedy musi wydać decyzje w sprawie złożonych zeznań podatkowych. Zwykle po złożeniu deklaracji podatkowej trzeba czekać na należny zwrot od 1 do 3 miesięcy. Jednak jest to uzależnione od co najmniej kilku czynników. Jednym z nich jest sam urząd skarbowy: wydajność urzędników obsługujących petentów, zasobność kadry, a także liczba osób przynależących do danego okręgu.

Moment złożenia niemieckiego PIT-u w urzędzie skarbowym również może wpłynąć na czas rozpatrzenia zeznania. Im wcześniej rozliczysz się z Finanzamtem, tym większa szansa na sprawne wydanie decyzji przez urząd i szybki zwrot podatku z Niemiec. Warunkiem do tego jest jednak poprawnie sporządzona dokumentacja. Samodzielne wypełnienie deklaracji może skutkować błędami i koniecznością naniesienia poprawek. To z kolei znacznie wydłuży całą procedurę i czas oczekiwania na należny zwrot. Z tego powodu opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy. Specjaliści zadbają bowiem o poprawne wypełnienie niezbędnych wniosków i deklaracji, zwiększając szansę na sprawne załatwienie sprawy w krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.