Outsourcing płac
Kategorie:

Outsourcing płac – dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Każda firma zatrudniająca pracowników musi zajmować się naliczaniem płac. Przepisy w tym zakresie stale się zmieniają, a ich interpretacje nie zawsze są jednoznaczne, dlatego najlepiej powierzyć to specjalistom – czy outsourcing będzie lepszy od własnego działu kadr i płac?

Jak wygląda naliczanie płac?

Płaca brutto jest to pełna kwota wynagrodzenia. Pracownik otrzymuje jednak niższą sumę – wynagrodzenie netto. Skąd bierze się owa różnica? Od pensji brutto trzeba odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i podatki, prócz tego w ramach naliczania płac rozlicza się jeszcze zwolnienia chorobowe, nadgodziny, nagrody, etc. Lista płac musi być zawsze przygotowana w terminie, na czas trzeba też zrealizować wszystkie przelewy.

Wysokość składek oraz podatków może się zmieniać, dlatego warto sprawdzać te dane każdego miesiąca, co pozwoli uniknąć kosztownych błędów. Korzystając z usług Zespołu Doradczego 3ba pracodawca nie musi się przejmować ciągłymi zmianami w przepisach – to wynajęci specjaliści dbają o sprawdzanie aktualnych danych i zajmują się wszystkimi niezbędnymi wyliczeniami. Oprócz naliczania płac, specjaliści z 3ba mogą jeszcze zająć się przygotowywaniem informacji podatkowych, rocznych deklaracji, raportów ZUS, GUS, US i PFRON.

Własny dział kadr i płac czy outsourcing?

Naliczanie płac przedsiębiorca może przeprowadzić osobiście, ale ze względu na czasochłonność tego zadania i ryzyko pomyłek większość pracodawców korzysta z pomocy księgowych. Własny dział kadr i płac to jednak duży wydatek, bo najpierw trzeba przeprowadzić rekrutację, a później opłacać pensję zatrudnionego specjalisty, do czego dochodzą koszty związane z urlopami i zwolnieniami.

Alternatywą dla etatowych pracowników jest outsourcing płac. Polega to na tym, że firma zewnętrzna zajmuje się tworzeniem listy płac, przygotowywaniem pasków płacowych i realizacją przelewów, a pracodawca płaci jedynie za konkretną usługę. Outsourcing wychodzi taniej i jest dla firmy dużo wygodniejszym rozwiązaniem, dlatego na taką opcję decydują się również większe przedsiębiorstwa, dysponujące środkami na stworzenie i prowadzenie własnego działu kadr i płac. Współpracując z 3ba można mieć pewność, że płace zostaną wypłacone na czas, dane będą poprawne i wszystkie procesy zostaną zrealizowane z uwzględnieniem RODO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.