Księgowa w pracy korzysta z programu księgowego
Kategorie:

Księgowa, czy system Comarch Optima – co wybrać?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Wiele osób zaczynających swoją przygodę przedsiębiorcy zastanawia się, da radę rozliczyć się samodzielnie. Wiele informacji dostępnych w Internecie świadczy o tym, że korzystanie z usług księgowej lub zewnętrznej firmy nie zawsze jest konieczne. Wtedy jednak najlepiej wyposażyć się w dobry program księgowy, który pozwoli samodzielnie rozliczać się oraz wystawiać faktury. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy program księgowy może zastąpić księgową? Zapraszamy do lektury.

Program księgowy, czy usługa księgowości?

Na rynku jest obecnie wiele programów księgowych, które znacznie ułatwiają księgowość. Dzięki temu można w pewnych sytuacjach zrezygnować z usług księgowej lub zewnętrznej firmy. Przykładem takiego oprogramowania może być Comarch ERP Optima. Ten, a także podobne systemy ERP do zarządzania firmą (w tym także księgowością przedsiębiorstwa) są zaprojektowane z myślą o niewielkich i średnich firmach. W wielu przypadkach program jest wykorzystywany przez księgową zatrudnioną w firmie. Czy sam przedsiębiorca także może wykorzystać to oprogramowanie do rozliczenia się?

Takie wyjście jest dobre dla osób, które mają pewną wiedzę na temat rozliczeń i księgowości. Comarch ERP Optima jest dość prostym w obsłudze i programem, którego funkcje są opisane dość intuicyjnie. Nie mając jednak wiedzy z zakresu księgowości lepiej skierować się do zawodowej księgowej i skorzystać z jej usług.

Kobieta sam sie rozlicza

Kiedy warto rozliczać się samodzielnie?

W jakich sytuacjach przedsiębiorca może myśleć o samodzielnym zajęciu się kwestią księgowości? Warto zrobić to tylko, kiedy w firmie nie mamy każdego miesiąca setek faktur, wielu kosztów i skomplikowanego sposobu rozliczenia. Problemy mogą się pojawić także wtedy, kiedy zatrudniamy wielu pracowników – wtedy na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek rozliczenia także ich.

Najczęściej samodzielne rozliczanie się wybierają przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i nie mają żadnych pracowników. Księgowość w ich przypadku czasami jest bardzo prosta, szczególnie gdy rozliczenie opiera się o ryczałt. Brak odliczenia kosztów sprawia, że wystarczy wprowadzać faktury do programu księgowego Wtedy można wysyłać je swoim kontrahentom i klientom, a program wygeneruje wszelkie deklaracje podatkowe i informuje przedsiębiorcę, kiedy i ile podatku należy zapłacić.

Jakie są plusy samodzielnego rozliczania się w Comarch ERP Optima?

Właściciele firm, którzy decydują się na samodzielne rozliczenie się, ponoszą pewne ryzyko. Nie mając pełnej i aktualnej wiedzy na temat księgowości można popełnić sporo błędów. Czy są natomiast jakieś plusy samodzielnego rozliczania się w systemie księgowym, na przykład Comarch ERP Optima? Oczywiście!

Przede wszystkim są to spore oszczędności. Abonament pozwalający na korzystanie z programu księgowego jest o wiele tańszy, niż wynagrodzenie księgowej. Trzeba co prawda poświęcić trochę czasu na samodzielne tworzenie i wysyłanie faktur, wiele przedsiębiorców i tak to jednak robi. Korzystając samemu z programów księgowych nie ma konieczności przekazywania każdej faktury do księgowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.