księgowy analizuje kolejne zmiany w nowym ładzie
Kategorie:

Kolejne zmiany w Nowym Ładzie – co warto wiedzieć?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Nowy ład reklamowany był jako program, który sprawi, iż Polacy zyskają. Podobno większość z nas miała zyskać i to niemałe kwoty na podatku. Ale to tylko teoria, bo praktyka pokazała, że większość pracujących straci, a przedsiębiorcy nawet mali, powoli powinni myśleć o zamknięciu firmy, bo zwyczajnie przy podatkach i braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej rentowność ich działalności nie będzie na plusie. Potem nastąpiły pierwsze zmiany, następnie drugie, a teraz znowu kolejne. Podobno przepisy mają być na tyle uproszczone, że wszyscy zyskają. Czas poznać kolejne zmiany już nie w Nowym Ładzie, lecz polskim ładzie czy raczej nieładzie.

Kolejne zmiany, czyli polityczny roller coster

Cóż, kolejne konsultacje i kolejne zmiany – tylko szkoda, że twórcy tego programu wcześniej nie przeprowadzili konsultacji, bo szybko dowiedzieliby się, że Nowy Ład nie jest dobrym programem. Swoją drogą zmiany następują w nim tak szybko, że czasami trudno za nimi nadążyć. Jedno jest pewne – nigdy nie rozliczajcie się na własną rękę i jeżeli prowadzicie firmę, to koniecznie zatrudnijcie księgową w Mysłowicach. W zasadzie wszędzie możecie znaleźć dobrą specjalistkę, która nadąży za tymi zmianami. Ale przejdźmy już do konkretów. Otóż obecnie przedsiębiorcy zyskają ponowną możliwość wyboru sposobu rozliczenia. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że najwięcej korzyści niesie za sobą rozliczanie się według skali podatkowej, dlatego też ci, którzy do tej pory korzystali z podatku liniowego czy ryczałtu mogą zmienić sposób rozliczenia się. W ten sposób zyskają (podobno), bo nadal nie wiadomo jak rzeczywiście będzie.

Kiedy przedsiębiorcy na podatku liniowym będą mogli wybrać skale podatkową, a kiedy mogą to zrobić ryczałtowcy?

Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy, którzy wcześniej wybrali podatek liniowy będą mogli zdecydować się na skalę podatkową ex post, co oznacza, po zakończeniu roku podatkowego. Nieco inaczej wygląda sytuacja osób, które wybrały ryczałt. Ci przedsiębiorcy mogą to zrobić po zakończeniu roku lub w trakcie roku podatkowego, ale muszą złożyć stosowane dokumenty do 22 sierpnia 2022 r. W tym drugim przypadku będą oni płacić PIT na zasadach ogólnych za pół roku podatkowego. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale też wady. Z jednej strony nie trzeba się cofać z księgowością, ale jednak nie zyskuje się bonusów związanych ze wspólnym rozliczeniem rocznym. Rzecz jasna znowu lepiej skontaktować się z księgową, która doradzi najlepsze rozwiązanie dla Was. Podsumowując, można ten rok podatkowy podzielić niejako na pół, czyli jeżeli wybraliście ryczałt, a chcecie powrócić na skalę podatkową, to możecie to zrobić, ale przez pół roku będzie prowadzić księgowość zgodnie z pierwszym wyborem, za to kolejne pół roku już zgodnie z wybranym podatkiem.

Zmiany, ale czy duże efekty?

Cza poznać więcej zmian. I na początek na pewno musimy wspomnieć, że następuje wielki powrót możliwości wspólnego rozliczenia się samotnych rodziców z dzieckiem. Takie rozwiązanie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców, która do tej pory wynosiła 1,5 tys. złotych. Kolejną zmianą, jaką następnie jest wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Przy czym trzeba wiedzieć, że roczny limit dla liniowców wynosi 8,7 tys. zł, zaś dla ryczałtowców wynosi 50 procent zapłaconych składek zdrowotnych, natomiast dla podatników na karcie wynosi 19 procent zapłaconej składki. Dla niektórych najlepszą zmianą wydaje się ta dotycząca obniżenia stawki PIT z 17 procent do 12 procent, ale dotyczy to podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej i zarabiają do 120 tys. zł rocznie. Następuje do tego likwidacja ulgi dla klasy średniej.

Czy te rozwiązania są dobre?

Cóż, tak naprawdę trudno powiedzieć. Wielu ekonomistów uważa, że obecne założenia są nieco lepsze niż wcześniejsze, ale nadal wiele osób będzie na nich tracić. Wydaje się, że jednym słusznym rozwiązaniem byłby powrót do starych zasad i przeprowadzenie większych konsultacji społecznych, bo na dzień dzisiejszy nadal wiele aspektów jest niezrozumiałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.