Prowadzenie pełnej księgowości w firmie
Kategorie:

Jak prowadzić pełną księgowość?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji operacji gospodarczych firmy. Mogą być one rejestrowane za pomocą księgowości uproszczonej (KPiR lub ryczałt) albo pełnej – zależy to od osiąganego rocznego przychodu i formy prawnej działalności. Szczególnie dużo pytań rodzi pełna księgowość, która jest znacznie trudniejsza do prowadzenia. Jak sobie z nią poradzić?

Pełna księgowość – limit 2022

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawą o rachunkowości obowiązek prowadzenia pełnej księgowości spoczywa na osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółkach cywilnych osób fizycznych, spółkach jawnych osób fizycznych oraz spółkach partnerskich.

Dotyczy to jednak wyłącznie tych przedsiębiorstw, których przychody netto ze sprzedaży za ubiegły rok wyniosły co najmniej 2 000 000 euro. Limit należy oczywiście przeliczyć na złotówki według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października w roku poprzedzającym rok podatkowym. 1 października 2021 r. średni kurs euro wyniósł 4,5941 zł za 1 euro, co oznacza, że od 1 stycznia 2022 r. obowiązek prowadzenia pełnej księgowości będzie dotyczył firm, które osiągnęły w ubiegłym roku podatkowym przychody w wysokości co najmniej 9 188 200 zł.

Firmy, które nie osiągną podanego limitu, mają do wyboru dwie opcje: mogą dobrowolnie przejść na pełną księgowość lub w dalszym ciągu prowadzić ewidencję operacji gospodarczych za pomocą księgowości uproszczonej.

Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, niezależnie od wysokości obrotu, spoczywa też m.in. na spółkach handlowych, spółkach cywilnych, gminach, powiatach, województwach, oddziałach przedstawicieli przedsiębiorców zagranicznych i jednostkach działających na podstawie prawa bankowego.

Czym wyróżnia się pełna księgowość?

Choć pełna księgowość jest trudniejsza w prowadzeniu niż księgowość uproszczona, ma ona swoje zalety. Jest to bowiem najlepsze narzędzie do efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem i kontrolowania kondycji finansowej firmy. Bieżące monitorowanie kosztów i wpływów umożliwia przeprowadzanie dokładnej analizy finansowej. Jest to możliwe dzięki prowadzeniu ksiąg rachunkowych, które składają się z dziennika, księgi głównej, księgi pomocniczej, zestawienia obrotów i sald oraz wykazu składników aktywów i pasywów.

Kiedy warto przejść na pełną księgowość? Wady i zalety

Przedsiębiorcy, którzy nie przekroczyli limitu, mogą zostać przy księgowości uproszczonej lub przejść na pełną księgowość. Poniżej przedstawiamy wady i zalety pełnej księgowości, które ułatwią podjęcie właściwej decyzji. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, skorzystaj z doradztwa oferowanego przez biuro rachunkowe w Poznaniu.

Zalety:

  • otrzymywanie dokładnych informacji związanych z transakcjami i przepływem pieniędzy,
  • bieżący wgląd w kondycję finansową firmy,
  • możliwość dokładnego wyliczenia środków pieniężnych, jakimi firma dysponuje w danym momencie (w związku z prowadzeniem bilansu i rachunku wyników),
  • monitorowanie zachodzących zmian,
  • poprawa funkcjonowania przedsiębiorstwa dzięki uzyskaniu wskaźników ułatwiających podejmowanie działań.

Wady:

  • skomplikowany i czasochłonny system księgowania,
  • obowiązek przestrzegania dyrektyw zawartych w ustawie o rachunkowości.

Pełna księgowość z biurem rachunkowym

Jak prowadzić pełną księgowość w sposób prawidłowy i zgodny z przepisami, a przy tym oszczędzać czas związany z dopełnianiem formalności? Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia, jakie zapewnia biuro księgowe. Pomoc specjalistów to duże odciążenie dla firmy, a równocześnie możliwość korzystania z pełnej księgowości, która daje wgląd w dokładny obraz sytuacji finansowej firmy. Zewnętrzne biuro księgowe to opcja popularniejsza niż zatrudnianie księgowego na etat, gdyż brak dodatkowego pracownika jest oszczędnością dla przedsiębiorcy. Dobre biuro rachunkowe w Poznaniu obsługuje wiele firm z różnych branż, dlatego możesz mieć pewność, że taki partner dysponuje narzędziami, jakich potrzebuje twoja firma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.