Obliczanie kosztów uzyskania przychodów
Kategorie:

Co warto wiedzieć o kosztach uzyskania przychodów

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

W obecnym czasie, gdy Państwo funduje wszystkim ciągłe zmiany w podatkach, rozliczeniach PIT itd, warto skorzystać z usług doświadczonych księgowych lub z gotowych programów internetowych, które pomogą Ci obliczyć wszystko co potrzebujesz. Jest to bardzo ważne ponieważ nawet mały błąd może Cię słono kosztować.

Co zawierają koszty uzyskania przychodów

Czym są koszty uzyskania przychodów? To nic innego jak wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów. Informacje na ten temat możesz znaleźć w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak więc koszty uzyskania przychodu to między innymi: akcesoria do pracy w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, czynsz oraz media ponoszone w ramach prowadzenia firmy, oprogramowanie komputerowe, które jest dziś praktycznie niezbędne. Przepisy nie podają, które wydatki zaliczają się do kosztów uzyskania przychodów, jednak podają jakie wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. I tak na przykład nie można odliczyć: wydatków na reprezentację, odsetek z tytułu nieterminowych spłat zobowiązań podatkowych i budżetowych, odpisy amortyzacyjne przekraczające wartość 150.000 zł w przypadku samochodów osobowych, wydatki na spłatę rat pożyczek i kredytów (kosztem może być jedynie część odsetkowa raty pożyczki, jeżeli została faktycznie opłacona). Wydatki na ubezpieczenie AC pojazdu osobowego w wartości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 150 tys. zł. Powyższe wytyczne dotyczą przedsiębiorców czy osób prowadzących działalność gospodarczą. A jak sytuacja wygląda w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę? W ramach stosunku pracy osoba zatrudniona otrzymuje od pracodawcy wynagrodzenie, które jest jego przychodem. Od tego przychodu odliczane są składki na ubezpieczenie itp oraz inne koszty. Po wszystkich odliczeniach oblicza się podatek dochodowy i to co zostanie, to trafia do kieszeni pracownika. Ciągle zmieniające się przepisy w podatkach, odliczeniach, składkach itd niestety nie ułatwiają prowadzenia biznesu. Dlatego dobrze jest korzystać z usług biur rachunkowych, księgowych itp, ponieważ daje Ci to możliwość prowadzenia dobrej księgowości i skupienia się na rozwoju swojej firmy.

Jak przeniesienie prawa własności wynalazku wpływa na koszty uzyskania przychodu

Oprócz standardowych kosztów uzyskania przychodów istnieją podwyższone 50-procentowe koszty autorskie. Taki rodzaj kosztów uzyskania przychodów przysługują w przypadku: przeniesienia praw własności do wynalazków, opłata licencyjna za przeniesienie prawa własności wynalazku lub przychody wynikające z dysponowania przez twórców prawami autorskimi i przez artystów prawami pokrewnymi w przypadku działalności typu: działalności twórczej w zakresie architektury, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, lutnictwa artystycznego, działalności publicystycznej, działalności konserwatorskiej, działalności badawczo-rozwojowej, naukowo-dydaktycznej, naukowej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej, artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej. 50 procentowe koszty uzyskania przychodów dotyczą zarówno umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, jak również umowy o przeniesienie prawa własności wynalazku bądź innej podobnej. 50 procentowe koszty obliczamy od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w określonym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.