Mężczyzna czyta na laptopie białą liste VAT
Kategorie:

Biała lista VAT – czym jest i jak sprawdzić swojego kontrahenta?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Jeżeli chcesz sprawdzić swojego kontrahenta – jakie ma numery rachunków rozliczeniowych i czy faktycznie jest zapisany jako podatnik VAT to od teraz możesz to sprawdzić na białej liście VAT. Czym w zasadzie jest taka biała lista wykazu podatników VAT? Jak funkcjonuje i jak można z niej skorzystać? I przede wszystkim co się może stać, jeżeli wpłacisz VAT na konto, którego nie da się znaleźć na białej liście?

Czym jest biała lista VAT?

Na początku warto dowiedzieć się czym dokładnie jest biała lista podatników VAT. Można powiedzieć, że biała lista VAT jest nowym narzędziem, które pozwoli na dokładne sprawdzenie swoich kontrahentów. Warto wiedzieć, że ten wykaz podatników VAT zastąpił wcześniej funkcjonujące listy podatników VAT zarejestrowanych i niezarejestrowanych. Dzięki tej liście będziesz w stanie dowiedzieć się więcej na temat swoich kontrahentów, tego czy są czynnymi podatnikami czy też, czy zostali skreśleni z takiej listy (i dlaczego to nastąpiło). Na liście sprawdzisz też, czy dane konto na jakie wpłacasz pieniądze jest właściwe.

Jak funkcjonuje biała lista VAT?

Biała lista VAT jest prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jest to wykaz całkowicie zelektronizowany a dostęp do niego jest za darmo. Najciekawszą jednak kwestią jest to, że baza białej listy VAT jest aktualizowana codziennie, raz na dwadzieścia cztery godziny. Zawsze ma się więc dostęp do świeżych informacji na temat kontrahentów – także do ich rachunków, które również będą aktualizowane raz na dobę.

Kto będzie figurować na białej liście podatnika VAT?

Jakie osoby będą figurowały na białej liście VAT? Przede wszystkim będzie tam każdy, kto jest czynnym podatnikiem VAT – tyczy się to nie tylko imion i nazwisk, ale również i nazw firm. Będą się również znajdowały tam osoby i firmy zwolnione z obowiązku płacenia VAT. Warto jednak mieć świadomość tego, że na liście będzie można znaleźć również tych podatników, którzy zostali skreśleni (wraz z powodem dla którego dane wykreślenie miało miejsce). Dzięki temu będzie się miało dostęp do informacji o tym, czy dana osoba/firma jest uczciwa wobec państwa.

Jak weryfikować kontrahentów na białej liście VAT?

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT jest naprawdę proste. Wystarczy wpisać do rejestru VAT numer konta bankowego, numer NIP, numer REGON lub nazwę podmiotu. Czyli wystarczy znać czyjś rachunek bankowy, aby być w stanie sprawdzić daną firmę bądź osobę na białej liście VAT. Wystarczy, że po wpisaniu w zgłoszeniu identyfikacyjnym, naciśniesz przycisk szukaj i już będziesz mieć dostęp do wszystkich potrzebnych informacji.

Co się stanie, jeżeli wpłacisz VAT na konto, które nie znajduje się na białej liście?

A co jeżeli dokonasz transakcji na konto, którego nie znajdziesz na białej liście VAT? Wszystko zależy od tego, jaką kwotę przelejesz na takie konto. Jeżeli będzie ona przekraczała 15000 złotych, to możesz spodziewać się przykrych konsekwencji. Jakich? Przede wszystkim nie będziesz mógł tej kwoty wliczyć w koszty prowadzenia swojej działalności. Możesz być również pociągnięty do odpowiedzialności (wraz ze swoim kontrahentem) jeżeli okaże się, że kontrahent ma zaległości ze spłacaniem podatku VAT od każdej transakcji, która została zrealizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.