Kobieta dba o bezpieczeństwo swoich danych kupując przez internet
Kategorie:

Zakupy przez Internet – jak dbać o bezpieczeństwo podczas transakcji online?

Wiele osób decyduje się na zakupy przez Internet, zarówno spożywcze, jak i w e-sklepach z ubraniami, kosmetykami, czy elektroniką. Regularne wykonywanie płatności internetowych sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na niebezpieczeństwa w sieci. Jak zadbać o to, żeby nie zostać oszukanym podczas płacenia przez Internet?

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci, niezbędne jest wykonanie konkretnych ruchów. Czasami nawet obecność programu antywirusowego na komputerze lub urządzeniu mobilnym nie daje nam stuprocentowej gwarancji na to, że jesteśmy chronieni przed atakami hakerów i złośliwego oprogramowania.

Od czego w takim razie zacząć? Podstawą będzie rozszerzenie pakietu ochronnego o dodatkowe rozwiązania. Mowa tu o takich sposobach na zabezpieczenie transakcji internetowych jak zastosowanie wymogów certyfikatu PCI DSS i SSL. Ponadto szczególnie istotne jest także ciągłe zdobywanie i poszerzanie swojej wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po Internecie.

Ochrona transakcji w Internecie PCI DSS i certyfikat SSL

PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard), to norma bezpieczeństwa, którą stosuje się w celu zabezpieczenia przetwarzanych danych. Zastosowanie się do jej standardów jest obowiązkiem każdego przedsiębiorstwa, którego działalność związana jest z przechowywaniem i przesyłaniem danych posiadaczy kart płatniczych.

Kolejną kwestią jest certyfikat SSL, czyli Security Sockets Layer. Za jego pomocą można zaszyfrować poufne informacje na temat danych płatności klientów, takich jak na przykład numery kart kredytowych.

Co jeszcze robić, żeby chronić informacje na temat płatności?

W kontekście bezpiecznego wykonywania płatności internetowych, szczególnie ważne są certyfikaty PCI DSS i SSL. Dzięki nim klient korzystający z witryny może mieć pewność, że jest dodatkowo chroniony. Co jeszcze można zrobić, żeby podnieść poziom bezpieczeństwa podczas dokonywania transakcji online? Skutecznym sposobem jest nieprzechowywanie danych na temat płatności.

Każda transakcja internetowa powinna być jednorazowa. Oznacza to, że konsument po wypełnieniu poszczególnych pól wymagających podania danych osobowych, a także poufnych informacji na temat karty płatniczej, powinien upewnić się, że dane te nie pozostały w pamięci przeglądarki.

Dodatkowe środki ostrożności

Niełatwo zarządzać wszystkimi środkami bezpieczeństwa na własną rękę. Istnieją na szczęście skuteczne sposoby, które mogą pomóc przedsiębiorcom w podnoszeniu poziomu ochrony. To platformy e-commerce i procesora płatności. Dzięki outsourcingowi usług można mieć pewność, że powierza się to odpowiedzialne zadanie zaufanej firmie.

Właściwy pakiet internetowy – bardzo istotna kwestia

Kolejną ważną kwestią jest to, aby wybrać dobry pakiet internetowy. Powinien on być oferowany przez sprawdzonego dostawcę. Mogą to być tacy operatorzy jak na przykład INEA, T-Mobile czy Orange. Pierwszy z nich oferuje Internet światłowodowy o prędkości wysyłania i pobierania wielokrotnie większej niż 1 Gb/s. Dlaczego pakiet internetowy i szybkie łącze jest tak ważne?

Internet światłowodowy nie tylko umożliwia płynne i sprawne korzystanie z podstawowych funkcji takich jak obsługa skrzynki pocztowej lub kontakty z klientami, lecz także zwiększa bezpieczeństwo transakcji online. Szybki Internet światłowodowy jest najszybszą dostępną opcją, jeżeli chodzi o łącze. Jego działanie może sprawić, że programy antywirusowe i inne zabezpieczenia zareagują znacznie szybciej niż w przypadku wolniejszego Internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.