Kobieta przeglada ubrania w sklepie internetowym.
Kategorie:

Sklep stacjonarny czy sklep internetowy?

Przed początkującymi przedsiębiorcami stoi wiele dylematów, niezależnie od branży, w jakiej zamierzają działać. Jedną z decyzji, które muszą podjąć, jest wybór modelu sprzedaży. Zdecydować się na sklep internetowy czy stacjonarny? Czytaj dalej, aby poznać wady i zalety obu tych rozwiązań.

Zalety i wady sklepu stacjonarnego

Tradycyjne sklepy, choć powoli są dominowane przez sprzedaż internetową, posiadają wiele zalet, których nie może zapewnić e-commerce. Przede wszystkim, klient wchodząc do fizycznego lokalu ma realny, bliski kontakt z marką. Pozytywne doświadczenia w sklepie budują przywiązanie konsumentów. Można to zapewnić poprzez zatrudnianie dobrze wykwalifikowanej obsługi i wyjątkowy wystrój. Posiadanie własnego sklepu pozwala na stworzenie atmosfery poprzez oddziaływanie na wszystkie zmysły. Dzięki temu klient zanurza się w świat przeżyć marki i ma zapewnione niepowtarzalne customer experience.

Wszystkie te korzyści stwarzają okazję do przyciągania nowych klientów. Jednak są to dosyć kosztowne działania marketingowe. Prowadzenie sklepu stacjonarnego wymaga opłacenia:

  • wynajmu lokalu;
  • pracowników i ich szkoleń;
  • stałych opłat eksploatacyjnych;
  • kosztów związanych z wykończeniem lokalu.

Ponadto, prowadzenie własnego lokalu wymaga częstych kontroli i wizyt w nim. Trzeba na niego więc poświęcić nie tylko pieniądze, ale również czas.

Zalety i wady sklepu internetowego

Sklep prowadzony całkowicie wirtualnie jest coraz bardziej popularnym modelem sprzedaży. Konsumenci cenią sobie wygodę i dostępność, jakie zapewniają zakupy w sieci. Dla przedsiębiorcy takie rozwiązanie oznacza przede wszystkim ograniczenie kosztów związanych z wynajmem własnych lokali sprzedażowych. Ponadto, internet stwarza okazję do bardziej nowoczesnych działań marketingowych. Płatne reklamy w wyszukiwarkach lub social mediach często są dużo tańszym rozwiązaniem niż klasyczne strategie pozyskiwania klientów.

Prowadząc biznes całkowicie wirtualny można korzystać także z usług fulfilment, które dodatkowo zmniejszają koszty stałe. Dzięki nim nie ma potrzeby wynajmowania własnego magazynu, a paczki są pakowane i wysyłane przez pracowników zewnętrznej firmy. Takie rozwiązanie zdejmuje z barek przedsiębiorcy odpowiedzialność za procesy logistyczne, co umożliwia mu poświęcenie czasu i zasobów na rozwój sklepu i docieranie do nowych klientów.

Sklep internetowy jako uzupełnienie sprzedaży stacjonarnej

Właściciele sklepów stacjonarnych nastawionych na rozwój mają świadomość, że najlepszym rozwiązaniem jest połączenie ich działalności z biznesem internetowym. Posiadanie zarówno lokalu, jak i platformy e-commerce pozwala na szybki rozwój firmy, dostęp do większej liczby klientów i zastosowanie większej ilości działań marketingowych. Dzięki ich usługom właściciel może nadal zajmować się sklepem stacjonarnym, ponieważ magazynowanie, pakowanie i wysyłka paczek należy do obowiązków zewnętrznego operatora logistycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.