Tapicerowane łóżko stoi w sklepie na wystawie
Kategorie:

Łóżko do sypialni – jakie wybrać?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Spontaniczne zakupy? Dobry pomysł, ale nie w przypadku sklepu z łóżkami. Łóżko to rodzaj mebla, który powinien zapewniać przede wszystkim wygodę, w końcu spędzamy w nim połowę swojego życia, ale również pięknie wyglądać. Łóżka należy dobierać, zwracając uwagę na wiele różnych aspektów w tym, ile osób będzie z niego korzystać, jaka jest ich preferowana pozycja snu, ilość miejsca w sypialni oraz styl, w jakim jest urządzona. Producenci łóżek oferują łóżka kontynentalne i niskie, różnej szerokości, uzupełnione o materace piankowe, materace kieszeniowe oraz materace termoelastyczne, bez konieczności osobnego odwiedzenia sklepu z materacami.

Rozmiar ma znaczenie

Każdy sklep z łóżkami zapewnia możliwość zakupu łóżka w wielu rozmiarach, jednak trudno realnie określić, jaki będzie odpowiedni dla nas, są na to jednak przynajmniej dwa dobre sposoby. W sypialni, lub pomieszczeniu które będzie pełnić taką funkcję wyklej taśmą malarską na podłodze potencjalny wymiar łóżka, pamiętaj o zachowaniu minimalnego odstępu 40/50 cm między szafą/ścianą a łóżkiem, by możliwe było swobodne przechodzenie. W małych sypialniach może być konieczne przysunięcie jednej strony łóżka do ściany. Drugim sposobem jest testowanie mebla w sklepie z łóżkami. Najlepiej położyć się na ekspozycji i zobaczyć, czy jest nam wygodnie przy ułożeniu się w sposób, w jaki najczęściej śpimy. Warto również zwrócić uwagę na wysokość łóżka, dla młodych rodziców dobrym rozwiązaniem może być łóżko niskie, a dla osób starszych lepiej sprawdzą się łóżka kontynentalne.

Ps. Dobrą metodą testowania łóżka jest wybranie się do hotelu, gdzie przetestujesz w realnych warunkach nie tylko rozmiar łóżka, ale również materac. Jeśli Ci się spodoba warto zapytać obsługi o to który producent łóżek i materacy dostarcza je dla hotelu.

Styl boho czy glamour?      

Poza tym, że łóżko z oczywistych względów powinno być wygodne, warto zwrócić uwagę na to by było ładne. Powinno pasować do stylu pomieszczenia, kolorów podłogi, ścian, zasłon a przede wszystkim naszych preferencji. Styl boho podkreślą drewniane elementy, obicie jutowe i kolory ziemi. Elegancji dodadzą obicie welurowe lub skórzane, szczególnie te pikowane.

Dużo łózko w sypialnie

Materac

Głównym czynnikiem decydującym o doborze twardości materaca powinna być waga i wiek jego użytkowników. Osoby młode i lekkie mogą wybrać materace miękkie, osoby o przeciętnej wadze i średnim wieku materace średnio twarde, natomiast dla osób starszych lub cięższych dobrym wyborem będą materace twarde. Co jednak jeśli różnica wagi użytkowników jest duża? Można zdecydować się na umieszczenie dwóch oddzielnych materacy, dostosowanych dla każdego z osobna. Ważnym aspektem jest również rodzaj materiału, każdy sklep z materacami oferuje:

  • materace termoelastyczne dostosowujące się do użytkownika pod wpływem jego ciężaru i ciepła. Są odporne na odkształcenia, dzięki czemu mogą być efektywnie użytkowane przez długi czas. Spanie na takim materacu pozwala na rozluźnienie mięśni, unikanie przeciążeń i bólu pleców. Taki rodzaj materiału zapewnia ponadto utrzymanie dobrego krążenia krwi i doskonałej wentylacji.
  • materace kieszeniowe, w których głównym elementem są sprężyny rozmieszczone w pojedynczych kieszeniach. Dzięki indywidualnej pracy każdej sprężyny zapewniają dobre podparcie dla całej powierzchni ciała, nie przenoszą drgań wynikających ze zmiany pozycji partnera. Sprężyny w materacach kieszeniowych dynamicznie reagują na ruch użytkownika materaca, dużo szybciej, niż robi to pianka w materacach termoelastycznych.
  • materace piankowe hybrydowe, są połączeniem zalet wyżej wymienionych typów materacy. Wybór materaca kieszeniowego z dodatkową warstwą materaca termoelastycznego zapewnia korzyści użytkowania płynące z obu typów, łączy dynamikę działania sprężyn i komfort materiału termoplastycznego.  

Ze względu na charakterystykę materiału dla niemowląt powinno się wybierać materace piankowe, natomiast dla osób ze znaczną nadwagą lepiej sprawdzą się materace kieszeniowe. Sklep z materacami czasem daje możliwość przetestowania poszczególnych typów u siebie w domu tak by dopasować je z ramami różnych producentów łóżek. Szczególnie ważne jest sprawdzenie wysokości materaca w łóżkach kontynentalnych tak by nie był zbyt wysoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.