Zamontowane duże trzyszybowe okna w salonie
Kategorie:

Jak rozpoznać okna trzyszybowe?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Kupując nowe mieszkanie, warto zwrócić uwagę, na każdy najmniejszy detal. Jednym z takich pozornych szczegółów są okna. W nowoczesnym budownictwie najczęściej montuje się okna trzyszybowe, jednak w starszych mieszkaniach standardem były okna dwuszybowe. Jak rozpoznać, z jakimi oknami mamy do czynienia? Czy okna trzyszybowe są lepsze od dwuszybowych?

Okna dwuszybowe wychodzą z mody?

Okna dwuszybowe były bardzo często używane w starszym budownictwie. Okazuje się jednak, że nie są one tak efektywne, jak mogłoby się wydawać. Wybierając okna w nowym domu, warto mieć na uwadze termoizolacje. Okna dwuszybowe w tym przypadku przegrywają z oknami trzyszybowymi. Ze względu na to, że mają mniej warstw, mieszkanie znacznie szybciej wychładza się, a co za tym idzie, zwiększają się nasze rachunki za ogrzewanie. Jeśli więc mamy możliwość wyboru, warto postawić na okna trzyszybowe.

Jakie są główne zalety okien trzyszybowych?

Jak już wcześniej wspomniałam, okna trzyszybowe posiadają lepsze zdolności termoizolacyjne. Jesienią i zima zatrzymują znacznie większa ilość ciepła w mieszkaniu, natomiast latem lepiej izolują od promieni słonecznych, przez co w pomieszczeniach można poczuć przyjemny chłód. Wpływa na to ilość szyb, a także gaz, którym są wypełnione przestrzenie między szybami. Z reguły stosuje się krypton lub argon.

CIEKAWOSTAKA: Okna trzyszybowe nie są dźwiękochłonne. Jest to mit. Zarówno okno dwuszybowe, jak i trzyszybowe wygłuszą równowartość 31 dB. By okno dawało efekt „wyciszający”, należy zmienić grubość szkła, z którego jest wykonane.

Czy okna trzyszybowe parują?

Okna trzyszybowe parują nieco rzadziej od wewnątrz niż okna dwuszybowe. Zjawisko to najczęściej można zaobserwować w blokach. Dzieje się tak przez wysoką szczelność okien. Blok posiada znacznie gorszą wentylację niż dom mieszkalny. Zbyt szczelne okna mogą powodować skraplanie się wody na szybach i podwyższoną wilgotność powietrza w mieszkaniu. W takim przypadku dobrze jest zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń lub zakup pochłaniacza wilgoci.

Jak samemu rozpoznać okno trzyszybowe?

Kupując nowy dom lub mieszkanie, warto przyjrzeć się oknom z bliska. W bardzo prosty sposób możemy ustalić, czy mamy do czynienia z oknami trzyszybowymi, czy może z oknami dwuszybowymi. Gdy otworzymy okno i spojrzymy na nie od boku, zauważymy, w jaki sposób są zamontowane szyby. Jeżeli pośrodku, między zewnętrznymi szybami nie widzimy żadnej przerwy, między okiennymi ramkami, oznacza to, że okno jest 2 szybowe. Jeśli przerwa jest widoczna to znak, że mamy do czynienia z oknami trzyszybowymi.

Czy okna trzyszybowe to dobry wybór?

Okna trzyszybowe to idealny wybór, jeśli zdecydujemy się na zakup nowego domu lub mieszkania. Jeśli natomiast budynek jest dość stary, jego całościowa izolacja jest kiepska, to sama wymiana aktualnych okien na okna trzyszybowe, nie przyniesie wymiernych efektów. Okien trzyszybowych z reguły nie montuje się także w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach i garażach, gdzie z reguły nie zależy nam na utrzymaniu stałego poziomu ciepła.

Jaka jest cena okien trzyszybowych?

Trudno jednoznacznie określić cenę okna trzyszybowego. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy inflacja szaleje i ciężko za nią nadążyć. Koszt okna jest zależny od jego wielkości i materiałów, z jakich jest wykonane. Najlepsze właściwości termoizolacyjne zapewnia podwójna izolacja. Dobrym wyborem będą profile okienne zrobione z PCV lub drewna. Niezwykle ważny jest także profesjonalny montaż okna. Nawet najlepsze okno źle zamontowane, nie przyniesie takich korzyści, jakich byśmy oczekiwali. Warto wybrać odpowiedniego specjalistę, który zna się na swoim fachu i wie, co robi. Cena okien trzyszybowych jest nieco wyższa niż cena okien dwuszybowych. Niemniej, jest to inwestycja na lata, która ostatecznie zwróci się nam w postaci mniejszych rachunków do zapłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.