W przypadku braku prądu należy w pierwszej kolejności sprawdzić bezpieczniki
Kategorie:

Co zrobić gdy brak prądu w mieszkaniu

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do stałej dostawy prądu, że nie za bardzo wiemy, co zrobić, gdy brak prądu w mieszkaniu. Stajemy się wówczas bardzo nerwowi. Zastanawiamy się, co może być przyczyną. – Wybicie korków, nieopłacony rachunek za prąd, a może większa awaria elektryczna? Myśli kotłują nam w głowie i czasami postępujemy bardzo irracjonalnie, wzywając od razu pogotowie energetyczne. Jak się zachować, gdy nagle w mieszkaniu nie ma prądu? Co robić? Do kogo dzwonić? Sprawdźmy.

Brak prądu w mieszkaniu – co robić

W momencie, gdy w naszym mieszkaniu zabraknie prądu, powinniśmy zastanowić się, co może być powodem braku prądu. Gdy określimy przyczyny, będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki. Czasami  dobrze wiemy, co spowodowało wybicie korków. Wkładając wtyczkę urządzenia do kontaktu, lub chwilkę później, usłyszeliśmy bowiem lekkie pyknięcie i światło zgasło. Jeśli nie zdarzyło się nam to pierwszy raz, doskonale wiemy, że w takiej sytuacji konieczna jest wymiana bezpieczników. Wybicie korków nastąpiło na skutek przeciążenia instalacji elektrycznej. Co jeszcze może być powodem braku prądu w mieszkaniu?

Brak prądu w mieszkaniu – przyczyny

Brak prądu w mieszkaniu może nastąpić z różnych powodów. Czasami już kilka minut później możemy powrócić do naszych zajęć. Zdarza się, że na dostawę prądu będziemy musieli trochę poczekać. Najczęstsze przyczyny braku prądu to:

  • przeciążenie instalacji;
  • wadliwy sprzęt;
  • prace remontowe;
  • awaria z powodu złej pogody;
  • stara instalacja elektryczna.

Jak widzimy, przyczyn może być wiele. Zanim wezwiemy pogotowie energetyczne, należy sprawdzić, czy nie wybiło bezpieczników. Zdarza się to nie tylko wtedy, gdy podłączymy za dużo sprzętu. Dzieje się tak również, gdy podłączony sprzęt jest uszkodzony. Jeśli miejsce miało wybicie korków, wymiana bezpieczników załatwi sprawę. W przeciwnym razie należy sprawdzić, czy u sąsiadów również nie ma światła. Brak światła w całej okolicy może być oznaką awarii. Awarię należy zgłosić pod numerem telefonu 991. Jest on czynny całą dobę. Usuwanie awarii elektrycznych może potrwać kilka godzin, a w ekstremalnej sytuacji nawet kilka dni. Warto zaopatrzyć się na taką sytuację w agregaty prądotwórcze. Zanim zgłosimy awarię, warto upewnić się, że nie trwają w danym momencie żadne prace remontowe. Informacje znajdziemy na stronie operatora energii eklektycznej.

Wybicie korków – wymiana bezpieczników

Wybicie korków to awaria, z którą możemy sobie poradzić sami. Wystarczy wymiana bezpieczników. Zanim to zrobimy należy wyłączyć sprzęt, który mógł spowodować wybicie bezpieczników. Następnie sprawdzamy na liczniku, które bezpieczniki wybiło. Podnosimy włączniki, które opadły na dół, do góry. Jeśli włączniki nadal opadają, oznacza to, że sprzęt, który spowodował wybicie korków nadal jest podłączony lub miejsce ma inne awaria. Usuwanie awarii elektrycznych należy zlecać fachowcom. Elektryk zdiagnozuje problem i sprawnie go usunie.

Brak prądu w mieszkaniu zdarza się rzadko. Zazwyczaj nie jesteśmy na to przygotowani. Usuwanie awarii elektrycznej trwające dłuższy czas, w pewnym stopniu paraliżuje nasze życie. Dlatego niezwykle ważny jest regularny przegląd instalacji elektrycznych, który może zapobiec poważnej awarii.

Sprawdź też pogotowie elektryczne we Wrocławiu na Elektryk24wroclaw.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.