Kupowanie apartamentu inwestycyjnego
Kategorie:

Apartamenty inwestycyjne – wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Obecna sytuacja ekonomiczna zmusza inwestorów do szukania nowych i bezpiecznych sposobów lokowania swojego kapitału. Ucieczka przed inflacją realizowana jest na wiele sposobów. Jednym z nich jest inwestowanie w rynek nieruchomości. I tutaj także istnieje kilka możliwości, do których należą apartamenty inwestycyjne. Na czym polega tego typu inwestycja?

Lokata kapitału w apartamenty inwestycyjne

Ostatnie dwa lata pokazały, że rynek nieruchomości jest jedną z najstabilniejszych form inwestowania kapitału. Rosnąca inflacja skutecznie zniechęca do pozostawiania oszczędności w postaci gotówki czy to na koncie, czy zdeponowanej na lokatach bankowych. Konieczne staje się zabezpieczenie środków, tak, aby nie traciły one na wartości. I lokowanie kapitału w apartamenty inwestycyjne zdaje się jednym z bezpieczniejszych i najbardziej stabilnych form inwestowania.

Dzieje się tak przede wszystkim z jednego powodu – rynek nieruchomości wyszedł obronną ręką z zawirowań ekonomicznych, będących skutkiem pandemii. Jak się bowiem okazuje, zapotrzebowanie na mieszkania w kraju stale rośnie, a stopa zwrotu inwestycji w apartamenty szacowana jest przez ekspertów na 7-9 procent w skali roku.

Co ciekawe, rosnącym zainteresowaniem cieszy się obecnie rynek PRS, który w porównaniu do rynków zachodnich jest w Polsce wyjątkowo konkurencyjny, dlatego też błyskawicznie się rozwija. Taka forma najmu mieszkań doskonale uzupełnia się z apartamentami inwestycyjnymi.

Apartament inwestycyjny

PRS, czyli instytucjonalny najem mieszkań

PRS to inaczej instytucjonalny najem mieszkań i jest to jedna z ciekawszych form inwestowania w mieszkanie pod wynajem, dedykowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą związaną z wynajmem nieruchomości. W takiej sytuacji najem zakupionego mieszkania jest realizowany na nieco innych zasadach, opisanych dokładniej w ustawie z dnia 20 lipca 2017 r. O Krajowym Zasobie Nieruchomości.

PRS jest o wiele bezpieczniejszą formą najmu lokali mieszkaniowych, ponieważ skuteczniej zabezpiecza interesy właściciela nieruchomości – procedura eksmisji lokatorów jest prostsza i szybsza niż w przypadku najmu tradycyjnego.

Taka inwestycja polega na wynajmie długoterminowym. Jednak apartamenty inwestycyjne to także doskonała lokata w przypadku najmów krótkoterminowych. W takiej sytuacji mamy do czynienia z inwestycją w apartament hotelowy.

Inwestycje w apartament hotelowy

Inwestycja w apartamenty hotelowe, określane także jako aparthotel, to nic innego jak zakup apartamentu hotelowego, który przeznaczony jest na wynajem krótkoterminowy. Jest to zupełnie inna forma inwestycji niż w przypadku mieszkania. Tego typu lokale to luksusowe apartamenty mieszczące się w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach – przede wszystkim nad morzem czy w górach.
Takie rozwiązanie jest często bardziej opłacalne niż najem długoterminowy, ze względu na możliwość uzyskania większej stopy zwrotu. Co ważne, obsługą nieruchomości w takim przypadku zajmuje się z reguły profesjonalny operator, czyli de facto inwestor może skupić się na liczeniu zysków, bez konieczności martwienia się o kwestie formalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.