Para spotkała się z doradcą finansowym
Kategorie:

W czym może Ci pomóc doradca finansowy z Rudy Śląskiej?

Niezwykle dynamiczny sektor usług bankowych powoduje, że przeciętnemu użytkownikowi konta bankowego coraz trudniej rozeznać się w jego tajnikach. W poczuciu bezpieczeństwa podpisuje umowę z jednym bankiem i często przez całe swoje życie zawodowe go nie zmienia. Nawet wtedy, gdy korzysta z kredytów czy pożyczek, bierze je tylko ze swojego banku, nie sprawdzając nawet innej oferty.

Od czego jest doradca finansowy?

Doradca finansowy to zawód obecny we wszystkich rozwiniętych państwach świata. Na obszarze Europy, zgodnie z europejskimi dyrektywami, zawód doradcy finansowego należy do grupy profesji niezależnych, czyli takich, które funkcjonują na rynku poza i obok branży, w której się specjalizują. Doradca finansowy nie powinien być związany zawodowo z żadną instytucją rynku finansowego, on sam jest nieformalną instytucją zaufania publicznego. Istotą jego działalności jest przekazywanie swojemu klientowi merytorycznej, obiektywnej wiedzy na temat inwestycji czy ochrony majątku klienta.

Doradcy finansowi funkcjonujący na rynku europejskim, zrzeszają się w FECIF – Europejskiej Federacji Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych. Federacja definiuje podobnie status tego zawodu, z położeniem szczególnego nacisku na podstawowy cel przyświecający współpracy doradcy i klienta, czyli ochronę majątku klienta. Drugim celem doradcy jest dbałość o bezpieczeństwo finansowe swojego klienta na podstawie wiedzy o nim i jego potrzebach. W założeniach federacji wyraźnie podkreśla się, że doradca finansowy nie jest pośrednikiem finansowym, obie te funkcje są często do tej pory mylone lub utożsamiane ze sobą.

W czym pomaga doradca finansowy?

Nakierowanie na potrzeby klienta widać w każdym aspekcie tego zawodu. W najszerszym pojęciu doradca dba o interesy swojego klienta stosując różnego rodzaju dostępne narzędzia, którymi są produkty i usługi finansowego dostępne na rynku finansów. Mają one zapewnić klientowi płynność finansową i przygotować go do korzystania z usług oferowanych przez instytucje rynku finansowego.

Praca doradcy finansowego

Klienci poszukują doradcy finansowego najczęściej wówczas, gdy próbują zaciągnąć na rynku kredyt. Pierwsze spotkanie klienta i doradcy zwykle przebiega w podobny sposób, doradca pozyskuje wiedzę na temat:

  • potrzeb swojego klienta
  • rodzaju kredytu
  • kwoty kredytu minimalnej i maksymalnej
  • celu, do realizacji którego potrzebny jest kredyt
  • sytuacji finansowej klienta
  • możliwości zabezpieczenia kredytu czy pożyczki hipoteką lub dzięki poręczycielom
  • wysokości miesięcznej raty, jaką klient jest w stanie spłacać

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji doradca finansowy pomaga klientowi w wyborze optymalnej oferty. Ale nie tylko, pomaga również przeprowadzić klienta przez meandry dokumentów, zgód, zezwoleń, zaświadczeń. Gdy zapada decyzja o wyborze konkretnej oferty, doradca finansowy pośredniczy i może uczestniczyć w kontaktach z bankiem – kredytodawcą.

Ile zarabia doradca finansowy?

Doradca finansowy zatrudniony w firmie doradczej nie pobiera od klientów pieniędzy za poradę. Wynagrodzenie doradcy wliczone jest w ogólną cenę sprzedawanego produktu. Zwykle jego dochód opiera się na systemie prowizyjnym od sprzedaży, przy kredytach hipotecznych wynagrodzenie doradcy może sięgać kilku procent wartości kredytu. Jeżeli doradcy, razem z produktem, udaje się również sprzedać inne elementy kredytu, wówczas jego prowizja wzrasta. Oznacza to, że wysokość pensji miesięcznej doradcy zależy od zakresu i ilości sprzedanych produktów finansowych.

Przy wyborze doradcy finansowego warto zastanowić się nad lokalizacją, dobrze jeśli spotkanie nie będzie wiązało się z wyjazdem na drugi koniec Polski. Prowadząc interesy w Rudzie Śląskiej, można zainteresować się przykładowo ofertą https://silesiafinanse.pl/doradca-finansowy-ruda-slaska/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.