Zasięg w telefonie
Kategorie:

Słaby zasięg w telefonie – co zrobić?

Słaby zasięg w telefonie jest jednym z najczęstszych problemów zgłaszanych przez użytkowników sieci do operatorów. Trudno wyobrazić sobie codzienną pracę i kontakt ze znajomymi bez pewnego i stabilnego połączenia, które ogranicza zanikająca siła sygnału. Wielokrotnie zdarza się, że w przypadku problemów z siecią telefon staje się bezużyteczny, ponieważ oprócz funkcji Wi-Fi i Bluetooth, użytkownik nie może korzystać z większości aplikacji.

Jaka jest najczęstsza przyczyna słabego zasięgu w telefonie? Czy wina zawsze leży po stronie operatora? Co zrobić, aby poprawić siłę sygnału i korzystać w pełni z funkcji oferowanych przez smartfony?

Problemy z zasięgiem wynikające z awarii operatora?

Z pojęciem braku zasięgu kojarzony jest najczęściej problem z wykonywaniem i odbieraniem połączeń, a także opóźnionym przesyłem wiadomości SMS. Problem ten jest jednak bardziej złożony, ponieważ dane komórkowe, z których większość użytkowników korzysta przeglądając strony internetowe poza miejscem swojego zamieszkania, korzysta właśnie z siły sygnału GSM.

Techniczne awarie są częstą przyczyną problemów ze słabą jakością połączeń lub całkowitym brakiem możliwości ich wykonywania. W większości przypadków sieć komórkowa stara się naprawić problem tak szybko jak to tylko możliwe. Jednak zdarzają się sytuacje, w których kłopot techniczny może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Jeśli sytuacje takie mają miejsce zbyt często, warto rozważyć zmianę operatora na innego. Może okazać się, że okoliczne rozmieszczenie nadajników innej sieci będzie korzystniejsze dla danego użytkownika.

Problemy z zasięgiem wynikające z winy operatora to tylko część problemu związana ze słabym zasięgiem sieci. Okazuje się bowiem, że bardzo często przyczyna leży zupełnie gdzie indziej. Dlatego przed podjęciem radykalnych decyzji warto zasięgnąć opinii eksperta, który w jasny sposób wyjaśni przyczyny ograniczenia zasięgu GSM.

Co zrobić w przypadku słabego zasięgu w poszczególnych miejscach w domu?

Do większości miast i wsi na terenie Polski dociera zasięg konkretnych operatorów. Są to najczęściej sieci, których nadajniki znajdują się najbliżej. Zdarzają się jednak sytuacje, że ulokowanie danego gospodarstwa domowego jest na tyle niefortunne, że naturalne bariery fizyczne blokują przepływ danych komórkowych.

Co zrobić w sytuacji, kiedy problemy z zasięgiem GSM wynikają z położenia na mapie Polski i ograniczenia przesyłu danych?

Warto znaleźć konkretny punkt w domu, w który będzie można się udać w przypadku pojawienia się problemów z połączeniem. W większości przypadków jest to najwyżej znajdujący się pokój w budynku, w którym zasięg operatora jest na tyle silny, że umożliwia kontynuowanie rozmowy i wysłanie wiadomości SMS.

W celu sprawdzenia rozkładu siły zasięgu w poszczególnych miejscach na terenie gospodarstwa warto skorzystać z dedykowanych tej czynności aplikacji. Odczytają one natężenie sygnału i wskażą miejsca charakteryzujące się najlepszym połączeniem. Jeśli rozwiązaniem tego typu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy sprawdzić oferty lokalnych operatorów, ponieważ może okazać się, że mniej komercyjna sieć posiada lepsze połączenie z miejscem, w którym zlokalizowany jest budynek.

Słaby zasięg wynikający z uszkodzenia karty SIM

Sprawdzanie zasięgu w telefonie
Źródło: Freepik.com

Pamiętajmy, że wina za słaby sygnał GSM nie w każdym przypadku leży po stronie operatora sieci. Kluczowe znaczenie ma poziom eksploatacji karty SIM znajdującej się w telefonie użytkownika.

Pozłacana powierzchnia znajdująca się na odwrocie, która pełni funkcję buforową pomiędzy odbiornikiem narzędzia a kartą, bardzo często ulega przetarciu. Intensywna eksploatacja, związana z częstym jej wyjmowaniem i wkładaniem do urządzenia, skutkuje pojawieniem się problemu z połączeniem z siecią. Co należy zrobić w takim przypadku?

Jeśli problem ze słabym sygnałem nie dotyczy awarii operatora, użytkownik powinien w pierwszej kolejności udać się do najbliższego punktu obsługi klientów danej sieci i wymienić kartę. Usługa taka jest bezpłatna i trwa zaledwie kilkanaście minut. Bardzo często okazuje się, że po jej dokonaniu problem z zasięgiem znika. Warto jednak pamiętać o tym, że w takim przypadku pracownik Biura Obsługi Klienta poprosi użytkownika o okazanie dowodu osobistego potwierdzającego tożsamość. Wymiany karty może bowiem dokonać tylko i wyłącznie osoba, która jest prawnym właścicielem danego numeru telefonu.

Co może być przyczyną słabego zasięgu sieci?

Dużo poważniejszym problemem jest awaria telefonu, która skutkuje uszkodzeniem podzespołu odpowiedzialnych za odbieranie sygnału GSM i słaby zasięg. Każdy smartfon wyposażony jest w antenę sygnału, która umożliwia połączenie z siecią. Jeśli komponenta ta, w wyniku częstych upadków lub innego mechanicznego uszkodzenia urządzenia, zostanie naruszona, dany telefon przestanie odbierać sygnał sieci komórkowej. Oznaczać to będzie brak możliwości wykonywania i odbierania połączeń.

Jeśli problem dotyczy płyty głównej telefon sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, ponieważ w większości przypadków awarie tego typu wymagają wymiany całego podzespołu. Koszt takiej usługi bardzo często przekracza rynkową wartość telefonu. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup nowego urządzenia. Jeśli telefon nie odbiera zasięgu sieci po wymianie karty i skontaktowaniu się z operatorem to istnieje duże prawdopodobieństwo, że uszkodzeniu uległ jeden z elementów odpowiedzialnych za przekaz sygnału. Wizyta w najbliższym serwisie pozwoli jasno określić, z jakiego rodzaju problemem mamy do czynienia w danym przypadku. Warto wstrzymać się z szybkim zakupem nowego urządzenia, ponieważ jedynie sprawne oko fachowca pozwoli określić, gdzie leży przyczyna danego problemu.

Wybierz alternatywne opcje na słaby zasięg!

Na większość z wyżej wymienionych sytuacji użytkownik danego smartfona nie ma wielkiego wpływu. Niezależnie od tego, czy problem leży po stronie operatora, czy nastąpiło mechaniczne uszkodzenie telefonu, codzienne funkcjonowanie będzie wymagało poradzenia sobie z zaistniałym problemem. Głowa do góry! Istnieje kilka sposobów, które pozwolą przetrwać w kryzysowej sytuacji, kiedy zasięg sieci operatora odmówi posłuszeństwa.

Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji, które umożliwią zachowanie sygnału bez konieczności połączenia z siecią GSM. Viber czy WhatsApp działają na podobnej zasadzie, jak zwykła sieć komórkowa. Jednak wykorzystują do tego celu łącze internetowe. Ten sprytny patent pozwoli pozostać w kontakcie z najbliższymi osobami nawet w sytuacji, w której klasyczna rozmowa telefoniczna będzie niemożliwa.

Warto jednak pamiętać o tym, że urządzenia reklamowane jako wzmacniacze zasięgu są w większości niezgodne z polskim prawem. Problem zanikającego połączenia z siecią komórkową należy rozwiązać u podstaw. Jeśli winę za tą sytuację ponosi operator należy niezwłocznie zmienić dostawcę usługi. Natomiast jeśli przyczyna ma charakter awarii urządzenia wystarczy znaleźć dokładne miejsce uszkodzenia i zastąpić je nowym podzespołem lub zdecydować się na zakup nowego sprzętu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.