Procedury udzielenia pożyczki
Kategorie:

Ryzyko ubiegania się o pożyczkę

Ubiegając się o kredyt albo pożyczkę bankową, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli spełnić dość rygorystyczne warunki. Nie każdy przejdzie pomyślnie całą procedurę. Na którymś etapie może się okazać, że nie spełniamy wszystkich wymogów, na przykład mamy nieciekawa historię kredytową, czy zbyt wysokie zadłużenie, żeby bank pozytywnie rozpatrzył nasz wniosek kredytowy. Zazwyczaj jest tak, że banki asekuracyjnie podchodzą do kwestii zdolności kredytowej, chcąc się maksymalnie zabezpieczyć przed ryzykiem niewypłacalności swoich dłużników, czyli pożyczkobiorców. Dlatego też udzielają pożyczek małej ilości osób, o stabilnych i znacznych zarobkach, z pozytywną historią kredytową oraz brakiem innych zadłużeń albo niedużą kwotą zadłużenia w innych bankach albo instytucjach kredytowych.

Odmowa banku? Jest jeszcze wyjście!

Natomiast te osoby, które nie spełniają wymogów stawianych przez bank, zawsze mogą zwrócić się z wnioskiem o pożyczkę do pozabankowej instytucji kredytowej. Nie ma ona tak wysokich wymagań co do przedstawiania wystarczająco dobrej zdolności kredytowej, by nie narazić siebie na straty. Instytucja pożyczkowa podejmuje ryzyko, dzięki któremu jest w stanie zapewnić swoim klientom bardziej elastyczne warunki i bardziej przystępną procedurę. W ten sposób to do niej zwraca się więcej osób, chcących zaciągnąć pożyczkę w niewielkiej kwocie na dowolny cel. Cała procedura pożyczkowa cechuje się przy tym brakiem formalności i brakiem weryfikacji klientów w bik-u, co jest konsekwencją stawiania im niewielkich wymagań. W praktyce każdy może zgłosić się o szybką pozabankowa pożyczkę do instytucji kredytowej, jeżeli tylko jest pełnoletni i ma polskie obywatelstwo. Jedyną formalnością do spełnienia z jego strony jest okazanie dowodu osobistego, aby instytucja pożyczkowa mogła zweryfikować jego tożsamość.

Brak zaświadczeń

Natomiast nie jest wymagane zaświadczenie o zarobkach, co zwykle jest podstawowym dokumentem o jaki proszą banki. To otwiera drogę do szybkiej pożyczki również tym osobom, które stałego zatrudnienia nie mają. Jeśli więc potrzebują one pieniędzy mogą wreszcie bez obaw, że ich wniosek zostanie odrzucony zgłosić się do pozabankowej instytucji kredytowej. Nie odmawia ona pożyczek praktycznie nikomu. W ten sposób zyskała sobie popularność i podbiła i tak ciasny rynek usług pożyczkowych. W związku z tym, że i tak pożycza niewielkie kwoty, nie podejmuje wielkiego ryzyka, więc jest otwarta na każdego, kto się do niej zgłasza, podczas gdy banki podchodzą do klientów o kiepskiej sytuacji finansowej bardzo nieufnie. Trzeba jednak zauważyć, że krótkoterminowa pożyczka na niewielką kwotę też nie zaspokoi wszystkich potrzeb. Na pewno nie wystarczy na jakieś większe inwestycje.

Z drugiej strony pozwoli uporać się ze zdarzającymi się niekiedy kłopotami finansowymi i podreperować stan swojego portfela. A przecież każdemu zdarzają się tak zwane chude lata. Nie muszą to być lata, może to być gorszy miesiąc z dużą ilością wydatków. Dzięki łagodnym warunkom nawet ci, którzy są już obciążeni kredytami i pożyczkami będą mogli podratować swój budżet szybko i bez kłopotliwych formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.