mężczyzna przy tabeli
Kategorie:

Rynek NewConnect – czym jest i jakie ma zalety?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

NewConnect to określenie doskonale znane inwestorom oraz spółkom, które mają w planach wypuszczenie na rynek swoich akcji. Co dokładnie się za nim kryje? Oto najważniejsze informacje na ten temat, które warto znać.

Czym jest rynek NewConnect?

Rynek NewConnect jest zorganizowanym rynkiem akcji prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie poza rynkiem regulowanym. Funkcjonuje on w formule alternatywnego systemu obrotu. Wyróżnia się m.in. mniejszymi wymogami wobec emitentów niż ma to miejsce w przypadku rynku głównego GPW. Pierwsza jego sesja odbyła się w 2007 r. W lutym br. na rynku tym notowane były 373 spółki, z czego aż 369 to spółki krajowe.

Rynek NewConnect – dla kogo?

Rynek NewConnect powstał z myślą o firmach z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które dopiero są na etapie powstawania lub mają krótki staż. Działają one w rozmaitych branżach ze szczególnym naciskiem na te funkcjonujące na te w obszarze nowych technologii i oparte głównie na aktywach niematerialnych. Z jednej strony firmy te charakteryzują się niewielką przewidywaną kapitalizacją, a z drugiej odznaczają się dużą dynamiką wzrostu. Proces wprowadzania ich na giełdę składa się z wielu elementów – jednym z tych kluczowych jest autoryzowany doradca na rynku NewConnect. Jest to podmiot posiadający specjalną autoryzację GPW.

Rynek NewConnect – największe atuty

 Jak podkreślają eksperci z Prosper Capital, ma wiele zalet. Z punktu widzenia spółek głównymi plusami są niewątpliwie niskie koszty debiutu na giełdzie oraz niezbyt skomplikowane wymogi informacyjne. Wprowadzić firmę do obrotu na ten właśnie rynek jest znacznie łatwiej niż na Giełdę Papierów Wartościowych. Poza tym ma ona wybór, jeżeli chodzi o standardy rachunkowości. Z kolei inwestorzy za największe zalety rynku NewConnect wskazują m.in. duże zmiany kursów akcji, stosunkowo niskie koszty tradingu oraz możliwość zarabiania na daytradingu. Ryzyko inwestycyjne co prawda jest tu spore, ale również i zyski mogą być naprawdę pokaźne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.