Lekarz rozmawia z pacjentem przez laptopa
Kategorie:

Przyszłość telemedycyny

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

W Polsce rozwiązania telemedyczne stały się popularne na początku pandemii koronawirusa, czyli ponad dwa lata temu. Było to spowodowane ograniczeniami w dostępie do lekarzy, co wzbudzało frustrację pacjentów. Natomiast usługi e-konsultacji lekarskich istniały przez kilka lat w Polsce, lecz niewiele osób miało świadomość, że można uzyskać receptę w ramach rozmowy telefonicznej z lekarzem.

Niewątpliwie wprowadzenie systemu e-recept, które miało miejsce w 2019 roku przyczyniło się do popularyzacji zdalnych konsultacji, ponieważ e-recepta umożliwia otrzymania dokumentu bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem.

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele przychodni online, które oferują uzyskanie recepty online, e-skierowania oraz zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) w ramach e-konsultacji lekarskiej.

Przykładem takiej platformy jest https://fajnarecepta.pl/

E-wizyty są ciekawym rozwiązaniem, ponieważ nawet w kilkanaście minut można otrzymać e-receptę.

Dogodna forma

W zależności od placówki medycznej, są wykorzystane różne rozwiązania: konsultacja na podstawie formularza medycznego, czat, rozmowa telefoniczna, a także wideorozmowa. Istotne jest to, że to pacjent wybiera odpowiednią formę kontaktu z lekarzem.

Jest wiele firm, które wdrażają innowacyjne rozwiązania telemedyczne. Część z nich otrzymała bardzo duże środki finansowe od inwestorów, a niektóre z nich nawet rozwijają się w innych krajach europejskich. W ubiegłym roku to właśnie firma z branży medycznej została jednorożcem.

Wzrost finansowania

Nakłady na ochronę zdrowia również zwiększyły się w sektorze zdrowia publicznego. Placówki medyczne otrzymały dofinansowania do robotów chirurgicznych, a także powstają lokalne programy mające na celu pomoc w opiece nad seniorami poprzez zastosowanie elektronicznych bransoletek, które monitorują parametry życiowe. Ponadto w sytuacji kryzysowej, senior może skontaktować się z ratownikiem medycznym.

Dynamiczny rozwój telemedycyny jest na zachodzie, lecz w Polsce również powstają ciekawe rozwiązania, które mają na celu wdrożenie zdalnej diagnostyki oraz wprowadzenie lepszej kontroli stanu zdrowia u pacjentów, którzy mają stwierdzone choroby przewlekłe.

Istnieją już rozwiązania w postaci plastrów, które monitorują pracę serca (EKG), a także urządzenia, które można podłączyć do smartfona i odczytać zapis EKG na jego ekranie oraz przesłać do lekarza. Ponadto są też e-steskopy, które są w trakcie pilotażowego programu finansowanego ze środków publicznych.

Ciekawostką jest to, że w czasie trwania pandemii, to właśnie sektor medyczny był w centrum zainteresowania wielu inwestorów. Doszło do wielu transakcji i zapewne na przestrzeni najbliższych kilku lat, zobaczymy nowe rozwiązania, które będą dostępne w Polsce.

Telemedycyna cieszy się dużą popularnością wśród młodych osób, lecz należy nadmienić, że również osoby w średnim wieku, a także starsze korzystają z rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.