Kobieta robi przelew na laptopie przez internet
Kategorie:

Przelew Elixir, Express Elixir, BLIK – usługi bankowe, które powinien znać każdy!

Przeglądając ofertę bankową, na pewno spotkałeś się wielokrotnie z różnymi typami dostępnych przelewów międzybankowych. Jedne z nich są bezpłatne, za inne z kolei trzeba dodatkowo zapłacić, a jeszcze inne można wykonać bez znajomości numeru rachunku odbiorcy przelewu. Sprawdzamy, jak to wszystko działa i czym różnią się między sobą najpopularniejsze obecnie formy przelewów międzybankowych.

Standardowy Elixir

Standardowy przelew bankowy to nadal jedno z najczęściej realizowanych przez Polaków zleceń płatniczych. Przelew Elixir, bo o nim mowa, to podstawowa usługa bankowa realizowana przez KIR. Jest to bardzo proste i relatywnie szybkie rozwiązanie, dzięki któremu gotówka może znaleźć się na koncie odbiorcy nawet tego samego dnia, w którym zlecony został przelew.

Rozliczenia transakcji w ramach systemu Elixir przeprowadzane są w polskich złotych, w ramach sesji rozliczeniowych, w których są zliczane i kompensowane wszystkie należności i zobowiązania pomiędzy bankami. Sesje odbywają się 3 razy dziennie w dni robocze, z wyjątkiem 24.12 i 31.12, kiedy to są tylko dwie sesje rozliczeniowe. Godziny sesji rozliczeniowych to:

  • I poranna sesja rozrachunkowa trwa w godzinach od 9:30 do 11:00
  • II popołudniowa sesja rozrachunkowa trwa w godzinach od 13:30 do 15:00
  • III wieczorna sesja rozrachunkowa trwa w godzinach od 16:00 do 17:30

W teorii, jeżeli złożymy zlecenie przelewu przed daną sesją rozliczeniową (termin rozliczeń między bankami), wówczas transakcja zostanie zrealizowana jeszcze tego samego dnia. Każdy bank jednak ustala swoje własne, indywidualne godziny odcięcia przyjmowania zleceń, które można sprawdzić na stronie konkretnego banku. Mówiąc jeszcze prościej, godziny przelewów Elixir każdy bank rozlicza z uwzględnieniem powyższego harmonogramu, jednak ustalając swoje własne godziny trwania sesji wychodzących i przychodzących.

Przelew Elixir to tylko jedna z operacji obsługiwana przez ten system. Inne wykonywane transakcje w ramach systemu Elixir to m.in.:

  • opłaty podatkowe
  • opłaty składek ZUS
  • zwroty
  • polecenia zapłaty

Natychmiastowy Express Elixir

Standardowy przelew Elixir, realizowany najpóźniej w następnym dniu roboczym po zleceniu, jest usługą, która z reguły wystarcza w codziennym życiu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczne jest ekspresowe przelanie pieniędzy na rachunek bankowy, gdzie liczy się każda minuta. W takich przypadkach z pomocą przychodzi przelew natychmiastowy Express Elixir.

Przelewy Express Elixir realizowane są w ciągu maksymalnie kilkunastu minut (zazwyczaj jest to od kilku do kilkunastu sekund). Niestety, z wyjątkiem przelewów w ramach jednego banku (które są traktowane jak standardowy przelew, ale rozliczane natychmiast), za zlecenie takiego przelewu najczęściej trzeba dodatkowo zapłacić (zazwyczaj 5 PLN). W niektórych bankach obowiązują również limity kwotowe (transakcyjne lub dzienne), jakie można wykonać w ramach systemu Express Elixir.

Przelew przez internet

System działa na tej samej zasadzie, co Elixir i jest również obsługiwany przez KIR. Podstawowa różnica pomiędzy obiema usługami jest taka, że Express Elixir działa non-stop, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w weekendy i święta. Żeby natychmiastowy przelew mógł zostać wykonany, zarówno bank nadawcy, jaki odbiorcy przelewu muszą być uczestnikami systemu.

Przelewy na telefon BLIK

Coraz popularniejsza usługą w ofercie bankowej stają się bez wątpienia płatności BLIK. Według ostatnich badań, aż 6 na 10 Polaków robi zakupy w internecie, płacąc właśnie BLIK-iem. W ramach tej usługi wprowadzona została również możliwość dokonywania przelewów bez znajomości numeru rachunku bankowego odbiorcy.

Aby wykonać przelew na telefon BLIK, zarówno nadawca, jak i odbiorca takiej transakcji muszą korzystać z aplikacji mobilnej banków uczestniczących w BLIK. Dodatkowo, odbiorca przelewu musi mieć w aplikacji powiązany numer swojego telefonu (numer musi się znajdować w tzw. bazie numerów PSP). Konkretny numer telefonu jest przypisany do numeru konta bankowego właściciela, co pozwala na przelewanie środków wyłącznie przy użyciu numeru telefonu.

Tego rodzaju przelewy na numer telefonu BLIK są z reguły bezpłatne i rozliczane natychmiastowo w ramach systemu Express Elixir. Pieniądze trafiają na konto odbiorcy w zaledwie kilkanaście sekund od momentu złożenia przez nadawcę dyspozycji takiego przelewu. Przelew na numer telefonu realizowany jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, również w weekendy i święta.

W sytuacji, gdy użytkownik aplikacji mobilnej zleca przelew na numer telefonu osobie, która nie korzysta z tego typu usługi, wówczas nadawca otrzyma informację od swojego banku, że realizacja takiego przelewu nie jest możliwa. Dodatkowo odbiorca przelewu może otrzymać informację, że taka transakcja jest oczekująca i aby ją zrealizować, musi przystąpić do systemu. Czas na to ma ograniczony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.