Mężczyzna trzyma w dłni pieniadze i przelicza na kalkulatorze dług
Kategorie:

Postępowanie o zatwierdzenie układu – co umożliwia ta forma restrukturyzacji?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Zarząd firmy przygotowywanej do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego musi wybrać jedną z jej form. W poszczególnych formach może różnić się czas trwania całego postępowania, wymagane formalności, ograniczenia co do zarządzania przedsiębiorstwem przez dłużnika, czy rola, jaką w procesie przybiera doradca restrukturyzacyjny. Jedną z dostępnych do wyboru form jest postępowanie o zatwierdzenie układu.

Duża samodzielność dłużnika i niewielki udział sądu w postępowaniu

W różnych formach postępowania restrukturyzacyjnego sąd bierze mniejszy lub większy udział, natomiast z opinii przedsiębiorców wynika jasno, że preferują oni samodzielność i mniej formalności związanych z postępowaniem. Postępowanie o zatwierdzenie układu to forma restrukturyzacji przedsiębiorstwa, która pozwala na największą samodzielność dłużnika, począwszy od wyboru we własnym zakresie doradcy restrukturyzacyjnego, aż po samodzielne przygotowanie przez przedsiębiorcę propozycji układu, przedstawienie jej wierzycielom i zorganizowanie głosowania. Postępowanie o zatwierdzenie układu rozpoczyna się od zawarcia umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który w tym procesie występuje w roli nadzorcy układu.

Każda inna forma, poza wprowadzonym niedawno uproszczonym postępowaniem restrukturyzacyjnym, niesie ze sobą więcej formalności związanych z udziałem sądu w całym procesie. W postępowaniu o zatwierdzenie układu dłużnik może cieszyć się dużą swobodą dysponowania własnym majątkiem, co także bywa istotne dla niektórych przedsiębiorców.

Jaką ochronę dla dłużnika zapewnia postępowanie o zatwierdzenie układu?

Chociaż postępowanie o zatwierdzenie układu ma swoje zalety, ich kosztem nie zapewnia ono dłużnikowi ochrony przed toczącymi się postępowaniami egzekucyjnymi, ani też nie zezwala na złożenie wniosku o uchylenie zajęć. To główna i najczęściej wymieniana wada tej formy postępowania restrukturyzacyjnego. Ponieważ z założenia z restrukturyzacji skorzystać mogą przedsiębiorstwa niewypłacalne lub realnie zagrożone niewypłacalnością, otwierające je firmy często zmagają się z długami i wynikającymi z nich postępowaniami egzekucyjnymi.  Poważnie zadłużone przedsiębiorstwa chętniej wybierają takie formy postępowań restrukturyzacyjnych, które oferują jak największą ochronę przed egzekucjami i zajęciami.

Na jaką formę restrukturyzacji może zdecydować się dłużnik, który chce jak najszybciej przeprowadzić swoją firmę przez całe postępowanie, zachować przy tym dużą samodzielność w działaniu, a jednocześnie móc liczyć na pełną ochronę przed trwającymi postępowaniami egzekucyjnymi? Dobrym rozwiązaniem jest wybór uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, które zostało wprowadzone ze względu na spowolnienie gospodarcze związane z pandemią COVID-19.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.