Stare banknoty
Kategorie:

Po co skupować stare banknoty?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Reforma walutowa przeprowadzona w Polsce w 1995 roku stanowiła przełomowy moment w historii gospodarczej naszego kraju, ponieważ wprowadziła na rynek finansowy nową jednostkę pieniężną: PLN. W efekcie tych zmian dotychczas używane banknoty zostały wycofane z obiegu, a co za tym idzie, straciły swoją wartość użytkową i od tej pory nie można już nimi płacić za towary czy usługi. Od 2010 roku nie można ich też wymienić w banku na nowe, obowiązujące obecnie środki płatnicze. Jedyne, co nam w takiej sytuacji pozostaje, to skup banknotów.

Czy pieniądze wycofane z obiegu mają wartość?

To, że wycofane z obiegu pieniądze tracą swoją siłę nabywczą, nie znaczy, że stają się całkowicie bezwartościowe. Wciąż przedstawiają jakąś wartość, chociażby numizmatyczną. Dotyczy to nie tylko banknotów sprzed 1995 roku, ale też starszych, używanych w Polsce jeszcze wcześniej, przed reformami walutowymi w 1950 i 1924 roku. Dla miłośników historii, kolekcjonujących zabytkową polską gotówkę, wycofane z obiegu środki płatnicze są niezwykle cenne, dlatego skłonni są za nie zapłacić czasami nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście tym większa cena, im starsze i bardziej unikalne pieniądze. Aby znaleźli się na nie chętni, banknoty muszą być też w dobrym stanie, tj. umożliwiającym rozpoznanie ich wartości nominalnej. Mile widziane są banknoty nieodbarwione, niepodarte, niepostrzępione, niepoplamione i nieuszkodzone w żaden inny sposób.

Kto prowadzi skup starych banknotów?

Jeśli chcemy pozbyć się z zyskiem starych pieniędzy, możemy zwrócić się w tym celu do jubilera, który w swojej ofercie uwzględnia skup banknotów starej daty, albo antykwariatu, który kolekcjonuje tego typu przedmioty historyczne. Do dyspozycji mamy też oczywiście firmy specjalizujące się stricte w handlu numizmatyką jak zlotagotowka.pl – i to chyba najwygodniejsza, a przede wszystkim najbardziej opłacalna opcja. Takie firmy są w stanie zaoferować adekwatną cenę za każdy stary banknot, zarówno polski, jak i zagraniczny, ponieważ zatrudnieni w nich eksperci posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą numizmatów dowolnego rodzaju i potrafią bezbłędnie ocenić ich wartość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.