OC, AC, assistance, NNW
Kategorie:

OC, AC, assistance, NNW — co trzeba wiedzieć o tych polisach ubezpieczeniowych samochodów w 2024 roku?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Rynek ubezpieczeń jest w Polsce dobrze rozwinięty, a wiele osób chętnie korzysta z tego, co on oferuje. Największym zainteresowaniem cieszą się ubezpieczenia samochodów. Wynika to m.in. z faktu, że część z nich jest po prostu obowiązkowa. Są jednak też takie, które zwyczajnie warto mieć. Co powinieneś o nich wiedzieć? Czym się wyróżniają i gdzie warto je kupić?

OC, AC, assistance i NNW to popularne wśród kierowców polisy ubezpieczeniowe. Każda z nich nieco się różni, jednak zapewnia szeroki zakres ochrony przed finansowymi skutkami określonych w umowie zdarzeń.

Najważniejsze informacje o OC

Polisa od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowa dla różnego typu samochodów, w tym osobowych, ciężarowych, a także np. skuterów czy przyczep. W związku z tym ubezpieczenie OC to standardowy produkt dostępny na rynku. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim każda polisa tego typu ma taki sam zakres. Jest on regulowany przez ustawę. W związku z tym niezależnie od tego, na jaką ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego (TU) się zdecydujesz, otrzymasz to samo. Powinieneś więc wybrać tę, która będzie najtańsza.

Co do zasady polisa OC ma chronić osoby trzecie przed finansowymi skutkami zdarzeń, do których dojdzie na drodze w wyniku działań podjętych danym samochodem. W związku z tym pokrywa ona m.in. koszty naprawy auta, jeśli do jego uszkodzenia dojdzie z powodu winy kierującego pojazdem.

Na wysokość składki OC dla konkretnej osoby wpływa wiele czynników, w tym m.in. wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania, marka, model i pojemność silnika w aucie.

Charakterystyka AC

AC w przeciwieństwie do OC nie ma regulowanego ustawowo zakresu. W związku z tym poszczególne polisy różnią się od siebie warunkami. Niektóre mają szerszy zakres ochrony, a inne węższy. Zmienna będzie też suma ubezpieczenia. Co do zasady, im droższy wariant wybierzesz, tym więcej zyskasz. Zawsze warto jednak przeanalizować szczegółowo ofertę ubezpieczyciela, aby upewnić się, że wybierzesz tę w pełni dopasowaną do swoich potrzeb i w atrakcyjnej cenie.

AC bardzo często opłaca się kupić w pakiecie z OC. Wtedy cena wypada korzystniej. Można do niego dokupić również np. ubezpieczenie szyb. Generalnie autocasco może obejmować m.in. zdarzenia, do których dojdzie w wyniku oddziaływania czynników atmosferycznych, kradzieże, akty wandalizmu czy uszkodzenia spowodowane przez dzieci.

Czym jest ubezpieczenie assistance?

W skrócie: assistance to ubezpieczenie w podróży. Dzięki niemu możesz liczyć na kilka rodzajów pomocy:

  • techniczną,
  • medyczną,
  • prawną,
  • informacyjną.

Jeżeli np. podczas podróży zabraknie Ci paliwa, TU uruchomi procedurę, która pozwoli na jego dostarczenie. Polisa może też obejmować np. holowanie uszkodzonego pojazdu do warsztatu czy transport pasażerów do docelowego miejsca po awarii. W tym wypadku zakres ubezpieczenia również jest uzależniony od wyboru konkretnej oferty. Trzeba więc szczegółowo przeanalizować warunki danego podmiotu i dobrać zakres ochrony oraz cenę polisy do indywidualnych potrzeb.

Ubezpieczenie assistance przydaje się nie tylko w podróży po Polsce, ale również poza granice kraju. W związku z tym warto wybrać odpowiednio szeroki zakres terytorialny.

Na czym polega polisa NNW?

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, ma gwarantować wypłatę odszkodowania za uszkodzenie ciała. Jego wysokość jest wyliczana w zależności od procentowej oceny szkód, do których dojdzie. Obejmuje ono ochroną zdrowie i życie osoby ubezpieczonej. Środki z polisy mogą być wypłacone osobie ubezpieczonej lub uposażonej (np. na wypadek śmierci).

W tym wypadku warunki polisy również będą uzależnione w dużej mierze od oferty wybranego towarzystwa. Kluczowa będzie na pewno kwota ubezpieczenia. To właśnie ona będzie stanowiła podstawę wyliczenia tego, ile należy się uposażonej osobie w konkretnym przypadku. W związku z tym im wyższa kwota polisy NNW, tym lepiej.

Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu?

Gdzie kupić tanie OC? Warto w tym celu sprawdzić dobry kalkulator OC od rankomat.pl. Znajdziesz w nim oferty sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych. Porównasz je bez wychodzenia z domu i bez żadnego wysiłku. Zestawienie zawiera informacje dotyczące cen. Możesz też sprawdzić w nim, ile kosztowałby zakup pakietu OC i AC razem z assistance i NNW lub jakikolwiek inny wariant.

Internetowa porównywarka sprawdzi się też przy zakupie innych polis. W każdym wypadku warto zweryfikować w rankingach, która z nich najlepiej wypada i najbardziej pasuje do Twoich oczekiwań. Zakres ochrony, sumę ubezpieczenia i cenę trzeba w każdym wypadku dopasować do indywidualnych wymogów. Wtedy polisa czy pakiet produktów ubezpieczeniowych będą rzeczywiście realnym zabezpieczeniem, a nie zbędnym wydatkiem, który będziesz musiał regularnie ponosić.

OC, AC, assistance i polisa NNW są często wybierane przez kierowców. Nie chronią przed wystąpieniem niespodziewanych zdarzeń, ale zapewniają ochronę przed ich finansowymi konsekwencjami. Warto więc zdecydować, które z nich przydadzą Ci się najbardziej w codziennym życiu, zapewnią Ci większy spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.