Mężczyzna zajmuje się kontraktami futures
Kategorie:

Na czym polega handel kontraktami futures?

Nie każdy inwestor koncentruje się na doborze akcji do swojego portfela inwestycyjnego – niektórzy wybierają alternatywne rozwiązania i decydują się na kontrakty futures. Czym są kontrakty futures i jak się nimi handluje?

Czym są kontrakty futures?

Kontrakt futures to umowa między dwoma podmiotami, która jest dwustronnie zobowiązująca. Oznacza to, że każda strona zobowiązuje się w umowie do wykonania określonych czynności. Na czym polegają zobowiązania stron? Otóż:

  • Kupujący zobowiązuje się do zakupu konkretnego aktywa (np. papieru wartościowego czy surowca)
  • Sprzedający zobowiązuje się do sprzedaży wspomnianego aktywa

Co ważne, transakcja odbywa się za ustaloną cenę (tzw. cena terminowa) i w ustalonym dniu (data rozliczenia). Dziś kontrakty futures są wykorzystywane głównie do spekulacji.

Kontrakty futures nie są nowością – mają długą historię. Umowy, które można określić mianem prototypu tego, co dziś rozumie się przez kontrakty terminowe, były związane z handlem płodami rolnymi. Wówczas też były one traktowane jako zabezpieczenie przed zmieniającymi się cenami.

Handel kontraktami futures – jak to wygląda w praktyce?

W przypadku kontraktów futures każda ze stron wie, kiedy dojdzie do sfinalizowania transakcji. Zasadniczo zatem:

  • Kupujący wie, kiedy będzie mógł odebrać aktywa
  • Sprzedający wie, kiedy otrzyma zapłatę za aktywa

W praktyce jednak rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, w której kupujący odbiera w formie fizycznej aktywa, które są przedmiotem umowy. Dlaczego? Podstawowym powodem jest to, że dziś kontrakty futures są wykorzystywane do zarobku, a nie nabywania ropy, pszenicy czy innych produktów.

To właśnie brak chęci odbioru towaru sprawia, że duża część pozycji jest zamykana odpowiednio wcześniej. Rezultatem jest wynik w postaci utraty środków lub zarobku po jednej ze stron – sprzedawcy lub kupującego.

Kontrakty futures – czy warto?

Czy warto zainteresować się kontraktami futures? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przeanalizować ten pochodny instrument pod kątem zalet i wad.

Główne atuty kontraktów futures są następujące:

  • Duża płynność. Ma ona związek z dużym zainteresowaniem kontraktami futures wśród inwestorów.
  • Niskie opłaty. Zwłaszcza w przypadku kontraktów futures, w których aktywami bazowymi są towary, inwestorzy ponoszą stosunkowo niewielkie koszty.
  • Handel na giełdzie. Dla wielu inwestorów nie jest to bez znaczenia – zasady zawierania umów są standaryzowane i przejrzyste.

Za minus, który pojawia się w kontekście kontraktów futures, uznać trzeba dźwignię finansową. Nieumiejętne używanie lewara może spowodować szybką utratę zainwestowanego kapitału. To właśnie główne ryzyko, z jakim muszą liczyć się inwestorzy zainteresowani tym instrumentem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.