ile litrów ma mililitr
Kategorie:

Litr – ile ma ml, m3 a ile to cm3?

Wielu traktuje matematykę jako zło konieczne. Jednak nie możemy zaprzeczyć, że często przydaje się nam ona w życiu codziennym. Bardzo często zagadnienia, które poznamy w szkole, sprawdzają się w najmniej spodziewanym momencie. Wszystko jednak zależy od tego, czy chcemy taką wiedzę przyswoić. Czasami nauczyciele nie potrafią odpowiednio przedstawić danego tematu, a dzieci zniechęcają się do dalszej edukacji. Dlatego w tym artykule postaramy się objaśnić problematykę związaną z jednostkami objętości.

Zacznijmy od tego, czym jest objętość

Objętość to miara przestrzeni, którą zajmuje ciało w przestrzeni trójwymiarowej. Mówiąc prościej objętość to ograniczona powierzchnia, którą można wypełnić. Przykładowo robiąc sobie herbatę, wody możemy wlać tylko do górnego rantu kubka. W tej sytuacji wypełniliśmy całą jego objętość. Z objętością spotykam się też np. podczas zakupu napoi, czy wszelkiego rodzaju płynów. Należy także dodać, że swoją objętość ma każdy trójwymiarowy obiekt, w matematyce najczęściej liczymy objętość brył.

Jaka jest podstawowa jednostka objętości?

W życiu codziennym najbardziej praktyczną dla nas jednostką jest litr. Ta jednostka nie znajduje się w układzie SI. Jednak przyjęła się jako podstawowy wyznacznik ilości płynów w danym pojemniku.
Nazwa litr zastała zapożyczona ze Starej Francji od słowa litron.
W przeciwieństwie do płynów objętość brył nie jest wyznaczana w litrach.

Czym są bryły geometryczne?

Mówiąc wprost, są to figury geometryczne, mające postać trójwymiarową. Mogą mieć różne kształty, zróżnicowaną ilość ścian, podstaw i wierzchołków. Objętość brył geometrycznych wyznacza się za pomocą jednostek sześciennych.

Metr sześcienny

To podstawowa jednostka objętości w układzie SI. W życiu codziennym metr sześcienny jest zbyt dużą jednostką do posługiwania się, dlatego korzystamy z litra bądź jego pochodnych (mililitr, hektolitr).
Metr sześcienny potocznie nazywany jest kubikiem, często używa się tego stwierdzenia w leśnictwie, odnośnie do metra sześciennego drewna.

1m³ ile to litrów?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, m³ jest dość dużą jednostką, dlatego nie powinno nas zdziwić, że 1m³ to aż 1000 litrów.
Podobnie jak w zwykłych jednostkach długości, oprócz głównej mamy też jednostki z przedrostkami, większe lub mniejsze.

Centymetry sześcienne

Jak pewnie nam wiadomo, centymetr jest jednostką mniejszą niż metr. Podobnie jest w przypadku jednostek sześciennych. 1 cm³ odpowiada 0,000001 m³, czyli 1m³ to 1000000cm³.
Pozostałe jednostki sześcienne są rzadziej używane

  • 1km³ = 1000 000 000 m³,
  • 1 mm³ = 0,000 000 001 m³,
  • 1 dm³ = 0,001m³.

Nie należy także zapominać o jednostkach pochodnych od litra.

1l ile to ml?

1m3 ile to litrów
Źródło: Freepik.com

Ml to skrót od mililitra. Przedrostek mili to mnożnik 0,001. Pamiętajmy jednak, że jeśli nazwane jest to mnożnikiem, lecz występuje w postaci ułamka, to my robimy odwrotnie, czyli dzielimy. W tym przypadku: 1l/0,001 = 1000ml.

Ile litrów ma hektolitr?

Hektolitr to jedna z największych używanych przez nas jednostek objętości. Przedrostek Hekto oznacza mnożnik 100. Także już jest jasne, że 1 hektolitr jest równy stu litrom.

W jakich dziedzinach życia przydaje się objętość?

Objętość przede wszystkim jest bardzo istotna w gotowaniu. Często w przepisach używa się litra, czy mililitra. Objętość sprawdza się też w handlu, podczas aplikacji leków, czy nalewania benzyny do pojazdu.
Niejednokrotnie w rachunkach gospodarstwa domowego pojawia się objętość, np. za zużycie gazu czy wody. Objętość podawana w jednostkach sześciennych sprawdza się, chociażby przy obliczaniu objętości drewna, potrzebnego do kominka bądź obliczenie objętości domu (w celu obliczenia ilości materiałów potrzebnych do jego budowy).

Jak widać na naszym przykładzie, jednostki objętości nie są wcale takie skomplikowane. Co najlepsze obecnie można wspomóc się wieloma przelicznikami dostępnymi w Internecie. Jednak warto nauczyć się przeliczać je samodzielnie, bo nigdy nie wiadomo kiedy ta wiedza nam się przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.