domek na kalkulatorze
Kategorie:

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny – na czym polega?

Coraz bardziej popularnym sposobem na pozbycie się ciążących zobowiązań jest kredyt konsolidacyjny, w tym jego odmiana kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Nie jest on tak dobrze znany, jak klasyczny kredyt konsolidacyjny, jednakże warto znać jego specyfikę oraz korzyści, jakie za sobą niesie.

Sam kredyt konsolidacyjny jest bardzo dobrze znany wśród polskiej społeczności. Ten produkt finansowy oferują zarówno instytucje bankowe, jak i firmy pożyczkowe. Choć mechanizm przyznawania kredytu konsolidacyjnego pozostaje taki sam, to zmieniają się warunki jego przyznawania. Banki rzadko decydują się na konsolidowanie pożyczek czy chwilówek z parabanków, zwłaszcza jeśli kredytobiorca jest już zadłużony i ma problem ze spłatą zobowiązań. Z kolei firmy pożyczkowe nie mają z tym większego problemu ze względu na liberalną politykę. Mniej restrykcyjnie podchodzą także do kwestii zdolności kredytowej oraz posiadanych dochodów. Oczywiście wiąże się to z mniej korzystnymi warunkami kredytowania – wyższa jest prowizja, oprocentowanie czy też dodatkowe opłaty.

W tym artykule dowiesz się, na czym polega kredyt konsolidacyjny hipoteczny i czym się różni od “zwykłej” konsolidacji, czyli od kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny a gotówkowy – czym się różnią?

Kredyt konsolidacyjne z zasady dzielą się na dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich, ten najbardziej powszechny i najczęściej oferowany przez banki, to kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Ten typ kredytu dostajemy na krótszy okres (maksymalnie 10 lat), mniejszą kwotę (do 150 000 – 200 000 zł w zależności od banku) i w ramach stosunkowo niewielkich zabezpieczeń. Często zdarza się, że warunkiem uzyskania kredytu jest jedynie dokument potwierdzający tożsamość, zaświadczenie o źródłach i wysokości dochodów, a także umowy kredytów i pożyczek, które będą podlegać konsolidacji.

Drugim, mniej znanym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Jest on przyznawany na wyższe sumy, dłuższy okres kredytowania, jednak wiąże się z koniecznością zabezpieczenia kredytu w formie hipoteki posiadanej przez kredytobiorcę nieruchomości. Czy w takim wypadku konsolidacja z zabezpieczeniem hipotecznym jest dobrą propozycją dla tych, którzy pragną poprawić swoją płynność finansową? Czy też jest jedynie większym ryzykiem ze względu na obciążenie nieruchomości hipoteką? Warto przyjrzeć się temu bliżej, by móc stwierdzić, czy kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest opłacalny.

Zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego hipoteką – czym się charakteryzuje?

Warto wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny hipoteczny rządzi się tym samym mechanizmem, co kredyt hipoteczny gotówkowy. Zasadniczo różni się od niego zabezpieczeniem w formie hipoteki oraz konsekwencjami, jakie za sobą pociąga nieterminowa spłata kredytu.

Czym w ogóle jest konsolidacja kredytów? Jest to połączenie i spłacenie kilku wybranych przez klienta dotychczasowych zobowiązań przez bank czy firmę pożyczkową, która udzieliła konsolidacji. Dzięki tej operacji spłacamy jedynie kredyt konsolidacyjny, którego kwota służyła na pokrycie zaciągniętych kredytów i pożyczek u dawnych wierzycieli. Zyskujesz jedną, mniejszą ratę, za sprawą dłuższego okresu kredytowania.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny – zabezpieczenie

Jeśli chodzi o kredyt konsolidacyjny gotówkowy, to jego głównym zabezpieczeniem są uzyskiwane przez kredytobiorcę dochody. Z tego właśnie powodu kwota, jaką możemy uzyskać na skonsolidowanie, jest stosunkowo niska, a okres kredytowania krótki.

Jeśli interesują Cię większe sumy dla konsolidacji zobowiązań z dłuższym okresem kredytowania, to proponujemy kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Jego zabezpieczeniem jest hipoteka posiadanej przez klienta bankowego nieruchomości. Istotne jest, aby rzeczona nieruchomość nie miała nałożonej innej hipoteki lub też służebności. Należy zwrócić uwagę na bardziej skomplikowane procedury uzyskania kredytu konsolidacyjnego hipotecznego. Oprócz dokumentów, które są wymagane przy “klasycznej” konsolidacji będziemy potrzebować dodatkowej dokumentacji związanej z zastawieniem nieruchomości pod hipotekę. Po pierwsze, musisz posiadać akt notarialny nieruchomości. Po drugie niezbędna będzie jej profesjonalna wycena dokonana przez rzeczoznawcę, wyznaczonego przez bank. Koszt wyceny ponosi zainteresowany wnioskodawca.

Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny hipoteczny?

Aby wybrać najkorzystniejszy kredyt konsolidacyjny hipoteczny warto korzystać z aktualnych rankingów tego typu produktów finansowych. Zawarte są w nich najlepsze oferty bankowe wraz ze szczegółowymi informacjami na temat kredytu, m.in. wysokość oprocentowania, prowizji, RRSO, a nawet dokładna wartość miesięcznej raty i całkowity koszt kredytu. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który nie tylko wskaże Ci najlepsze produkty bankowe, ale także dopasuje pod Twoje możliwości finansowe i potrzeby idealny kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Jeszcze innym sposobem jest skorzystanie z takiego narzędzia jak: kredyt hipoteczny – kalkulator. Wystarczy wpisać w kalkulatorze interesującą Cię kwotę i okres kredytowania oraz podstawowe informacje o kredycie, takie jak oprocentowanie i prowizja. Następnie kalkulator kredytowy wskaże Ci całkowity koszt kredytu oraz miesięczne raty. Dodatkowo otrzymujesz harmonogram spłaty kredytu, co pomoże Ci lepiej zaplanować wnioskowanie o konsolidację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.