Artykuł sponsorowany.
Oferty kredytów hipotecznych mogą różnić się od siebie wysokością oprocentowania, prowizji czy marży, co bezpośrednio wpływa na wysokość miesięcznej raty. Na co warto zwrócić uwagę, żeby móc liczyć na jak najbardziej korzystne warunki? Wiele zależy od długości okresu spłaty. Co lepiej wybrać by ostatecznie móc liczyć na jak najniższe koszty finansowania – kredyt bez prowizji czy z niższą marżą?
Czym jest marża kredytu hipotecznego?
- Marża kredytu hipotecznego to jedna ze składowych oprocentowania. Jest ona podawana w procentach w ujęciu rocznym i określa, ile wynosi zysk kredytodawcy. Niekiedy można ją negocjować.
- Wysokość marży może zależeć od takich czynników jak:
- kwota kredytu;
- wiarygodność kredytobiorcy;
- wysokość wkładu własnego;
- korzystanie z innych produktów zaoferowanych przez bank (otworzenie konta czy wykupienie ubezpieczenia na życie);
- obecność prowizji;
- lokalizacja nieruchomości będącej zabezpieczeniem spłaty.
Co oznacza brak prowizji?
Na koszty kredytu składa się nie tylko oprocentowanie będące sumą marży i stawki referencyjnej, ale również prowizja. Jest to jednorazowa opłata, jaką kredytobiorca musi zapłacić za udzielenie finansowania. Wysokość prowizji najczęściej wynika z kwoty kredytu. Jest ona podawana w procentach i z reguły wynosi nie więcej niż 3%.
Tutaj znajdziesz ranking kredytów hipotecznych z uwzględnieniem wysokości prowizji, oprocentowania i RRSO: https://mfinanse.pl/ranking-kredytow-hipotecznych/
Niektóre banki, chcąc zachęcić klientów do skorzystania z ich oferty, proponują udzielanie kredytów z zerową prowizją. Jednak czy zawsze jest to opłacalne? Brak prowizji często wiąże się z wyższą marżą, co ostatecznie może przekładać się na większe koszty kredytu.
Co jest bardziej korzystne – niższa marża czy brak prowizji?
Kiedy lepiej zdecydować się na brak prowizji, a kiedy na obniżoną marżę? Pierwsza opcja jest bardziej korzystna dla osób, które planują szybko spłacić zobowiązanie lub rozważają w przyszłości jego refinansowanie. Niższa marża kredytu hipotecznego w zamian za wyższą prowizję jest natomiast bardziej opłacalna dla tych, którzy decydują się na długi okres spłaty i wiedzą, że nie będą w stanie go nadpłacać. W obu przypadkach najlepiej jednak szukać ofert, przy których zarówno jedna, jak i druga stawka jest jak najniższa, co będzie miało przełożenie na niższą rzeczywistą stopę oprocentowania i mniejsze całkowite koszty kredytowania.