Rodzaje papierów wartościowych.
Kategorie:

Jakie są rodzaje papierów wartościowych?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Papiery wartościowe gwarantują swoim posiadaczom prawa majątkowe, a ich obrót ma masowy charakter. Czym tak naprawdę są papiery wartościowe? Jakie są najpopularniejsze rodzaje papierów wartościowych? Na czym polega ich pożyczka?

Akcje i obligacje

Akcje i obligacje są papierami wartościowymi. Akcja daje swojemu posiadaczowi (akcjonariuszowi) prawo do współwłasności (udziałów) w spółce akcyjnej bądź komandytowo-akcyjnej, która daną akcję wyemitowała. To jeden z najpopularniejszych papierów wartościowych. Istnieją akcje imienne, na okaziciela, aportowe (pokrywane są one wkładem niepieniężnym), gotówkowe czy założycielskie.

Obligacja jest dłużnym papierem wartościowym. Jej emisja ma na celu pozyskanie kapitału. Emitent (podmiot wystawiający obligację) tym samym potwierdza, że ma dług wobec obligatariusza i że spłaci go w określonym przez obie strony terminie. Obligacje emitowane są w seriach. Wyróżnić można obligacje skarbowe, komunalne (samorządy terytorialne) czy podmiotów prawnych.

Weksle i czeki

Weksel jest papierem wartościowym, który sporządzony zostaje pisemnie. Stanowi on zobowiązanie do wypłacenia określonej osobie określonej sumy, w konkretnie określonym przez obie strony terminie. Dla ważności weksla musi pojawić się na nim słowo „weksel” i pojawić się wszystkie dane – nazwiska, suma pieniężna, termin wypłacenia sumy, podpisy.

Czek to dokument – blankiet, który wydawany jest przez bank. Osoba mająca książeczkę czekową może zlecić bankowi wydanie określonej sumy pieniężnej okazicielowi. Akceptacja banku przy każdej transakcji nie jest wymagana. To bardzo popularna metoda płatności w Stanach Zjednoczonych. W Polsce również istnieje prawo czekowe (z 1936 roku), jednak płatności czekami nie są tak popularne jak w USA.

Akcje, obligacje, weksle czy czeki to tylko najpopularniejsze papiery wartościowe. Innymi ich przykładami są bony skarbowe, listy zastawne, listy hipoteczne, konosamenty czy certyfikaty inwestycyjne.

Papiery wartościowe a pożyczka przez internet – czy to możliwe? Czy prawo reguluje pożyczki papierów wartościowych?

Pożyczka papierów wartościowych polega na tymczasowym przekazaniu przez właściciela praw do nich osobie, która bierze pożyczkę. Taką pożyczkę zabezpiecza się zwykle innymi papierami wartościowymi bądź określoną sumą pieniężną. Takie pożyczki mają usprawnić działanie rynku finansowego. Nawet banki centralne państw strefy euro kupują od banków prywatnych papiery wartościowe. Są strategie, stosowane na rynkach finansowych, które zakładają doraźne pożyczanie papierów wartościowych.

Czasem papiery wartościowe nie są potrzebne na stałe, a jedynie na określony moment. Pożyczka (przez internet i nie tylko) jest często mniej ryzykowna od inwestowania. Pożyczkobiorca musi natomiast ponieść dodatkowy koszt w postaci kosztów administracyjnych czy specjalnej opłaty. Transakcja nadal może mu się jednak opłacać. Pożyczki te reguluje Art. 102. Ustawy o funduszach inwestycyjnych (Dz.U.2021.605) [Pożyczki papierów wartościowych] – Fundusze inwestycyjne i zarządzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.