Jak zastrzec swój numer
Kategorie:

Nie daj się dręczycielom – dowiedz się jak zastrzec swój numer lub zablokować obcy

Coraz częściej w Polsce dochodzi do stalkingu. Regularne nękanie jest karalne, a najczęściej odbywa się za pomocą natarczywych telefonów, SMS-ów i maili. Osoba dręczona czuje się zagrożona i nie wie jak sobie poradzić ze stalkerem. Tymczasem recepta jest prosta – dowiedz się jak zastrzec numer własnego telefonu, następnie dodaj prześladowcę do swojej „czarnej listy”, a później zawiadom organy ścigania, gdyż stalking jest karalny.

Kto może stać się zagrożeniem?

Bywa, że osoby, które znamy i kiedyś były nam bliskie, mogą stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia psychicznego lub nawet życia. Stalker to osoba, która uprzykrza nam życie – najczęściej wiadomościami wysyła groźby i obelgi. Dręczenie może być przejawem odrzucenia, nieuzasadnionej zazdrości byłego partnera lub formą głupiego żartu nastolatków. Osoby nękane czują się bezradne – do tego stopnia, że zadają sobie pytanie jak zastrzec numer. Jednak w tym wypadku zastrzeżenie swojego numeru nie da pełnego rezultatu, gdyż taka praktyka spowoduje, że osoba, do której my dzwonimy, nie zobaczy naszego numeru. Owszem, takie kroki ostrożności również są przydatne, ale konieczne jest też zablokowanie numeru sprawcy – tak, by trafił na naszą „czarną listę” i aby wiadomości i połączenia od niego były automatycznie blokowane.

Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że ofiary stalkingu stają się lękliwe i boją się przebywać nawet w swoim domu, ponieważ nękanie odbywa się zazwyczaj na kilku płaszczyznach. Najczęściej dręczyciele wysyłają obraźliwe, wulgarne maile lub SMS-y, rujnują dobre imię i reputację danej osoby, bądź nachodzą ofiarę w domu czy w pracy. Zastraszona osoba nie radzi sobie z problemem i staje się bardzo nieufna, często nie bierze pod uwagę osób z bliskiego otoczenia i nie dopuszcza do siebie myśli, że to ktoś znajomy wyrządza jej krzywdę (oczywiście wówczas, gdy stalker pozostaje anonimowy). Alienuje się, co może prowadzić nawet do depresji.

Jak zastrzec i zablokować numer?

O tym jak zastrzec numer, powstało już wiele poradników. Nie jest to zadanie trudne – należy wybrać odpowiednią opcję w ustawieniach naszego telefonu. Wiele na ten temat piszą serwisy dedykowane konkretnemu oprogramowaniu smartfona, jak na przykład https://android.com.pl/. Nadal pozostaje nam jednak do rozwiązania kwestia zablokowania cudzego numeru.

Od jakiegoś czasu, zgodnie z ustawą antyterrorystyczną, wprowadzono obowiązek rejestracji karty SIM. Nie oznacza to jednak, że każdy użytkownik telefonu komórkowego może czuć się bezpiecznie. Często stalkerzy stosują nękanie telefoniczne, dzwonią kilkanaście razy w ciągu dnia i nocy, najczęściej są to głuche telefony, bądź wysyłają wiadomości z obelgami i groźbami. Uporczywe nękanie może prowadzić do załamania nerwowego, a w bardzo ciężkich przypadkach nawet do samobójstwa.

Na początku, kiedy zaczniemy odbierać jasne sygnały nękania, należy jak najszybciej zablokować numer stalkera. W tym celu należy dopisać go do „czarnej listy” w ustawieniach telefonu. Istnieje też możliwość sprawdzenia, kto jest właścicielem danego numeru telefonu – w ten sposób łatwiej namierzyć dręczyciela. Wiele porad z tego zakresu znajdziemy na portalach takich, jak wymieniony już wyżej, dedykowany Androidowi.

Stalking jest karalny

Dręczenie wiadomościami, telefonami czy nachodzenie osoby, to przestępstwo. Nękanie przyjmuje różne formy i zawsze jest niebezpieczne. Nie każdy potrafi sobie sam poradzić z oprawcą, a niektóre przypadki stalkingu potrafią ciągnąć się nawet latami. Zastraszone osoby boją się o własne życie i często stają się nieufne i bardzo zamknięte w sobie. Pogarsza się również ich stan psychiczny i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że stalkerzy nie są bezkarni, a wszelkie oznaki nękania najlepiej zgłaszać na policję – dziś służby mundurowe bardzo poważnie traktują tego typu sprawy i istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawca zostanie ukarany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.