Mężczyzna swoje akcje na telefonie
Kategorie:

Jak zarobić na posiadaniu akcji?

Kupno akcji to jedna z popularniejszych metod inwestowania nadwyżek kapitałowych. Proces objęcia akcji jest dość prosty, a jak wygląda realizacja zysku?

W tym tekście przyjrzymy się trzem najpopularniejszym metodom realizacji zysku z posiadanych akcji.

Pierwszą z nich jest otrzymanie dywidendy. Co kryje się pod tym pojęciem? Dywidenda to część zysku netto spółki kapitałowej, którą otrzymują jej akcjonariusze. W przypadku spółek akcyjnych o wypłacie takiego świadczenie decyduje walne zgromadzenie akcjonariuszy, które odbywa się raz do roku. Sama wypłata dywidendy jest uzależniona od wyników finansowych spółki i najczęściej jest dokonywana przez spółki dojrzałe, o stabilnej sytuacji rynkowej.

Różne spółki mają różną politykę dywidendową, a niektóre są skłonne wypłacać dywidendę swoim akcjonariuszom nawet, gdy firma nie osiągnęła zysku netto w poprzednim roku obrotowym. Wówczas rozdysponowywane środki pochodzą z zysków z lat poprzednich lub rezerw kapitałowych.

Wysokość dywidendy, jaka przypada na jedną akcję, jest jednakowa (z wyjątkiem akcji uprzywilejowanych do dywidendy) i jest określana przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Wskaźnik aktualnej stopy dywidendy z kolei to wartość akcji w danym dniu podzielona przez roczną dywidendę — im jest ona wyższa, tym więcej pieniędzy trafi do akcjonariuszy.

Drugim ze sposobów na realizację zysku z wcześniejszego zakupu akcji jest ich sprzedaż, zanim pojawią się one na publicznym rynku. W Polsce funkcjonują dwa takie rynki: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz NewConnect (NC). Pojawienie się na publicznym rynku wiążę się ze spełnieniem szeregu wymogów, na co decydują się głównie spółki o ugruntowanej pozycji.

Firmy na wcześniejszym etapie rozwoju chętnie decydują się na emisję swoich akcji (np. za pomocą platform crowdfundingowych, jak Emiteo), dzięki czemu pozyskują kapitał na dalsze inwestycje. Jak więc zrealizować zysk z akcji spółki nienotowanej na giełdzie? Najczęściej w grę wchodzą dwie opcje: wykup własnych akcji przez spółkę (tzw. buyback) albo sprzedaż akcji za pomocą umowy cywilnoprawnej.

Ten pierwszy przypadek ma miejsce, gdy spółka zgromadzi nadwyżki gotówkowe oraz będzie miała powód, by zdecydować się na taki ruch. Buyback jest obecnie popularniejszy na Zachodzie, ale także i w Polsce co jakiś czas słyszymy o takim rozwiązaniu.

Zdecydowanie prostszym i chętniej wykorzystywanym sposobem na spieniężenie nienotowanych akcji jest ich sprzedaż przy pomocy umowy cywilnoprawnej. W tym wypadku kluczowe jest znalezienie chętnego kupca oraz przygotowanie odpowiedniej umowy.

O tym, co powinna zawierać taka umowa, a także o innych niuansach sprzedaży nienotowanych akcji przeczytasz w artykule: Sprzedaż akcji — jak wygląda w przypadku spółek nienotowanych na giełdzie?

Ostatnim ze sposobów na zrealizowanie zysku z posiadanych akcji jest ich sprzedaż na notowanym rynku. To bardzo wygodne i proste rozwiązanie, bo oprócz posiadania samych akcji wymaga jedynie założenie konta maklerskiego. Takie konto pozwala na natychmiastową sprzedaż i kupno spółek notowanych nad Wisłą, a czasami także w innych państwach.

Spora część spółek, które zdecydowały się na wcześniejszą emisję akcji z pomocą platformy crowdfundingowej, także aspiruje do pojawienia się na notowanym rynku. Taki proces nazywa się IPO (initial public offering) i wiąże się z wieloletnimi przygotowaniami.

Interesuje Cię świat młodych perspektywicznych spółek i startupów? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą platformy Emiteo, która specjalizuje się we wspieraniu dobrze zapowiadających się projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.