Pieniądze na stole
Kategorie:

Jak sprawdzić BIK i co warto o nim wiedzieć?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

BIK to skrót, który budzi wiele emocji. Stykają się z nim wszystkie osoby, które planują zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, kredytu hipotecznego lub większe zakupy ratalne. Pytanie, jak sprawdzić BIK pojawia się szczególnie w sytuacji, kiedy oczekujemy problemów z uzyskaniem dostępu do tych popularnych produktów finansowych. Znajomość swojej bieżącej sytuacji pozwala jednak podjąć odpowiednie kroki i skutecznie urzeczywistnić plany finansowe.

Czym jest BIK i dlaczego warto go sprawdzić?

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej. Jest to instytucja działająca na skalę ogólnopolską, która została powołana kilkanaście lat temu przez polskie banki w celu ułatwienia dla nich weryfikacji wiarygodności klientów. Polskie instytucje finansowe uzyskując dostęp do bazy danych BIK mają możliwość sprawdzenia, czy dany kredytobiorca jest godny zaufania i czy można bezpiecznie udostępnić mu swoje pieniądze. Sprawdzanie BIK jest jednym z elementów badania zdolności kredytowej i może zarówno ułatwić, jak i utrudnić uzyskanie dostępu do bankowych produktów finansowych.

Do BIK trafiają wszystkie osoby, które korzystają bądź w przeszłości korzystały z bankowych produktów finansowych. Aby znaleźć się w tej bazie danych, wystarczy posiadać kartę kredytową, limit na koncie, dokonać zakupów ratalnych, czy zaciągnąć pożyczkę gotówkową. Do BIK trafiają także poręczyciele kredytów innych osób, którzy są traktowani przez bank jako współodpowiedzialni za ich spłatę. Osoby, które regularnie spłacają swoje zobowiązania uzyskują w BIK pozytywne wpisy, które ułatwiają im uzyskanie dostępu do kolejnych produktów. Kredytobiorcy, którzy dokonywali spłat z opóźnieniem lub całkowicie ich zaniechali otrzymują natomiast negatywne noty, które często uniemożliwiają im dalsze korzystanie z produktów bankowych.

Jak sprawdzić BIK i dlaczego warto to zrobić?

Świadomość swojej wiarygodności kredytowej ma ogromne znaczenie dla dalszych działań oraz ubiegania się z sukcesem o dostęp do kolejnych form dofinansowania od banków. Taką wiedzę dają nam raporty BIK, które w jasny sposób przedstawiają sytuację kredytową danej osoby oraz pozwalają dostrzec realne szanse na uzyskanie dostępu do kolejnych produktów finansowych. Nic więc dziwnego, że osoby planujące zaciągnięcie kredytu zadają sobie pytanie, jak sprawdzić BIK? Jest to bardzo proste i można zrobić to bez wychodzenia z domu, korzystając z np. z darmowych raportów generowanych przez BIK.

Warto jednak mieć świadomość, że bezpłatny raport BIK, do którego dostęp możemy uzyskać samodzielnie z poziomu strony internetowej Biura Informacji Kredytowej, zawiera głównie podstawowe informacje na temat naszej sytuacji kredytowej. Nie zawsze są one jednak wystarczające, aby na ich podstawie podjąć odpowiednie działania, zwłaszcza jeśli chcemy szybko i sprawnie poprawić swój wizerunek kredytowy w oczach banków. Inną, znacznie lepszą i bardziej skuteczną metodą jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która na nasze zlecenie uzyska dostęp do pełnego raportu BIK, dzięki któremu uzyskamy pełen wgląd w swoją aktualną sytuację kredytową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.