Pieniądze z kredytu
Kategorie:

Jak porównywać kredyty gotówkowe? Jakie parametry wziąć pod uwagę?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Kredyty gotówkowe stanowią jeden z najpopularniejszych produktów oferowanych w bankach. Z racji tego, że instytucji finansowych na rynku mamy wiele, to i wybór kredytów jest spory. Na co powinno się zwracać uwagę? Jak porównywać ze sobą poszczególne oferty? Które parametry przy kredytach będą istotne?

Jak szukać kredytów gotówkowych?

Ofert kredytowych najczęściej szuka się w internecie, jako że jest to sposób najprostszy i jednocześnie dający najwięcej możliwości. Przy okazji jesteśmy w stanie zestawić ze sobą kilka różnych propozycji bez konieczności wychodzenia z domu, a tym samym pozwalamy sobie na spokojne i rozważne zapoznanie się z informacjami. Porównywarek i rankingów w sieci nie brakuje, kredyt gotówkowy i jego parametry sprawdzisz przykładowo na 17bankow.com, gdzie można zapoznać się z bardziej szczegółowymi danymi na ten temat. Dla wielu z nas jednak może być problemem to, które z informacji zawartych w takich zestawieniach będą dla nas istotne. Podane dane trzeba jeszcze dobrze zinterpretować.

Ile kosztują kredyty gotówkowe?

Patrząc na porównywarki, pierwsze co rzuca się nam w oczy to wysokość oprocentowania, która dla wielu z nas jest pewnym wyznacznikiem kosztów. Trzeba jednak pamiętać, że jest ono tylko jednym z kilku składników, które mają na to wpływ. Na koszty kredytów składają się oprócz oprocentowania jeszcze prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty dodatkowe (np. przygotowawcze). Te informacje są widoczne w innej wartości wskazywanej w porównywarkach, czyli w RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Łączy ona w sobie wszystkie koszty i pokazuje ich wartość w skali roku. Zasada jest jedna – im niższe RRSO, tym tańsze kredyty gotówkowe.

Jaka wysokość raty?

Szukając kredytów gotówkowych, najczęściej posługujemy się porównywarkami, za pomocą których wpisujemy konkretne, interesujące nas parametry, jak wysokość pożyczonej kwoty oraz okres spłaty. Na tej podstawie wychodzi wynik pokazujący szereg pasujących ofert. W szczegółach są uwzględnione koszty, a także wysokość miesięcznej raty. Trzeba pamiętać, że to, ile będziemy płacić, będzie zależało od czasu, na który rozkłada się kredytowanie. Im jest on krótszy, tym wyższa rata, im dłuższy, tym jest ona niższa. Dobrze jest mieć też na uwadze, że dłuższy czas spłaty i niższa rata będzie wiązać się z wyższym całkowitym kosztem kredytu, ponieważ płaci się odsetki za większą ilość miesięcy.

Sprawdź okres kredytowania i dostępne kwoty

Biorąc pod lupę kilka ofert bankowych, łatwo można zauważyć, że będą się one między sobą różnić szczegółami. Istotne jest więc dokładne określenie swoich potrzeb i możliwości, a także znalezienie banku, który będzie w stanie je spełnić. W jednej instytucji finansowej możliwe będzie wzięcie kredytu już na 500 zł, w innym kwoty minimalne będą wyższe, to samo zresztą jest z kwotami maksymalnymi. To samo jest z czasem kredytowania – jeden bank da ci możliwość spłaty maksymalnie w ciągu 5 lat, inny przedłuży ten czas do 10 lat i dłużej.

Jak sprawdzić wymagania banku?

W wielu takich porównywarkach można wziąć pod lupę kilka ofert i sprawdzić szczegółowe wymagania stawiane przez daną placówkę. Z pewnością przydatne będą więc informacje dotyczące kwestii posiadania konta w danym banku, konieczności poręczenia, zgody współmałżonka czy potrzeby oświadczenia o zarobkach. Zwróćmy uwagę także na to, czy są dostępne wakacje kredytowe i jak wygląda opcja wcześniejszej spłaty. Z pewnością przyda się także informacja o tym, czy możliwe jest podjęcie negocjacji względem wysokości oprocentowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.