Mężczyzna zaznacza fragment w kodeksie pracy
Kategorie:

Jak COVID wpłynął na zmiany w prawie restrukturyzacyjnym dla firm?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Restrukturyzacja firmy kojarzy się ze skomplikowanym procesem, zwłaszcza jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w tego typu czynnościach. Dodatkowo zmiany wprowadzone w związku COVID-19 sprawiły, że wiele formalności załatwia się teraz w inny sposób.

Zamiast więc ryzykować, że popełnisz błąd, zapoznaj się z naszym poradnikiem, który pomoże ci zrozumieć, czym jest postępowanie restrukturyzacyjne, co można dzięki niemu uzyskać oraz co zmieniło się w ostatnich miesiącach. Pamiętaj również, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z pracownikiem doświadczonej kancelarii, który będzie mógł przeprowadzić cię przez cały proces. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas i pieniądze, ale też unikniesz ryzyka popełnienia błędów.

Czym jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa i co jest celem postępowania restrukturyzacyjnego?

Restrukturyzacja firmy przynosi wiele korzyści, zwłaszcza że jej celem jest uniknięcie bankructwa działalności gospodarczej. W procesie restrukturyzacji winno się poprawić te elementy, które są kluczowe dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Do otwarcia restrukturyzacji przedsiębiorca musi zadbać o to, aby przekazać dokładną dokumentację do doradcy restrukturyzacyjnego, w szczególności spisu wierzytelności, dokumentacji finansowej oraz spisu zasobów jakimi dysponuje firma.

Prawo restrukturyzacyjne, a COVID-19: uproszczone postępowanie układowe

Comiesięczne obciążenia finansowe spółki są czasami na tyle duże, że trudno jest je uregulować, szczególnie w obecnych czasach. Wówczas uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu wprowadzone ustawą z dnia 19 czerwca 2020 może przesądzić o tym, czy firma utrzyma się na rynku czy nie. Zamiast ogłaszać upadłość, można po prostu dogadać się z wierzycielami i przedstawić im plan układowy, czyli tzw. propozycję spłaty zobowiązań. Istotne jest, aby w dalszej działalności gospodarczej zabezpieczone były interesy wierzycieli. Wydaje się to skomplikowane, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę takie czynności jak konieczność podjęcia działań sanacyjnych, zabezpieczenie słusznych praw wierzycieli czy konieczność skłonienia do wspólnych działań wszystkich wspólników spółki jawnej, dlatego kontakt z doradcą restrukturyzacyjnym to w większości przypadków najlepsze rozwiązanie. Wiele tego typu spraw ma na swoim koncie Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR, która pomaga klientom na każdym etapie sprawy. Najlepiej jednak współpracować z nią od pierwszych chwil po tym jak wystąpiło zagrożenie niewypłacalnością w firmie, aby uniknąć sytuacji, w której może być za późno na restrukturyzację. W wielu sytuacjach nie warto ryzykować z zbyt długim oczekiwaniem, ponieważ postępowań restrukturyzacyjnych jest w Polsce cztery i trudno jest bez konsultacji doradcy restrukturyzacyjnego wybrać najbardziej odpowiedni typ.

Uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu – korzyści dla firm, jakie daje otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego

Krótszy czas postępowania i ochrona dłużnika to istotne korzyści, z jakimi wiąże się otwarcie uproszczonego postępowania układowego. Zanim jednak zdecydujesz się na to, aby podpisać umowę z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym w celu sprawowania nadzoru nad postępowaniem, musisz przedstawić zestaw dokumentów, na podstawie których doradca będzie mógł zakwalifikować przedsiębiorstwo do wszczęcia postępowania. Dobrze jest porozmawiać z prawnikiem, który zajmuje się tymi sprawami na co dzień, abyś mógł podjąć właściwą decyzję czy postępowanie restrukturyzacyjne pomoże Twojej firmie w oddłużeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.