Anulowanie przelewu online na laptopie
Kategorie:

Jak anulować przelew online?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Chwila nieuwagi i rozkojarzenie wystarczą, aby zrobić błąd, zlecając przelew online. Niepoprawne dane, zła kwota i nieprawidłowy numer konta mogą spowodować, że płatność nie zostanie zrealizowana tak, jak chciał tego nadawca przekazu. Jednak banki i instytucje obsługujące przelewy są przygotowane na takie sytuacje – zlecenie takiej transakcji można anulować.

Rodzaje przelewów a anulowanie zlecenia transakcji

Błąd podczas wpisywania danych do przelewu może zdarzyć się każdemu – zwłaszcza że konieczne jest tam podanie długiego, 26-cyfrowego numeru konta, który nie zawsze można skopiować i wkleić do formularza. Anulowanie transakcji jest na ogół możliwe, jednak wymaga szybkiego działania i kontaktu z bankiem.

Jeśli:

  • zleciłeś przelew z datą przyszłą, nie będziesz miał większych problemów z odwołaniem złożonego zlecenia. Można to zrobić zwykle do końca dnia roboczego poprzedzającego ustalony wcześniej termin realizacji transakcji;
  • złożyłeś dyspozycję przelewu, który ma zostać wykonany podczas najbliższej sesji Elixir, twoja sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Do banku należy zgłosić się jak najszybciej – jeszcze przed rozpoczęciem kolejnej sesji. W przeciwnym razie pieniądze mogą zniknąć z Twojego konta. Jeśli jednak zleciłeś przelew wieczorem, kiedy nie są realizowane sesje wychodzące, to być może będziesz mógł anulować przelew do końca danego dnia.

Uzupełniając dane do przelewu, należy podać nazwę odbiorcy oraz wskazać właściwe konto. Problemy z przelewem dotyczą najczęściej pomyłki podczas wpisywania kolejnych cyfr numeru rachunku. Jeśli zdarzy się, że podany nieprawidłowy numer konta nie istnieje lub taki rachunek został zamknięty, przelewane pieniądze prawdopodobnie „odbiją” się i wrócą do zleceniodawcy przekazu pieniężnego.

Problem z błędnie zleconym przelewem – jak go uniknąć?

Aby anulować niepoprawnie złożony przekaz pieniężny, należy skontaktować się z bankiem przez infolinię lub udać się do oddziału. W lepszej sytuacji są Ci, którzy zlecili przekaz pieniężny z datą przyszłą. Wtedy wycofanie przelewu jest zwykle możliwe przez aplikację i bankowość internetową.

Sposobem na to, by uniknąć „wpadki” podczas zlecania takich transakcji, jest np. system przelewów online Przelewy24 – jest to rozwiązanie, które szczególnie doceniają klienci sklepów internetowych. Dzięki takiemu systemowi dane do przelewu są uzupełniane automatycznie, dlatego nie ma mowy o tym, aby pieniądze trafiły na inne konto.

Oprócz tego zwrot pieniędzy na konto nadawcy przelewu zapewnia chargeback. Jest to obciążenie zwrotne, które może być zrealizowane, kiedy klient danego sklepu online otrzyma towar niezgodny z opisem lub gdy z jego rachunku zostanie pobrana niewłaściwa kwota.

Złożenie reklamacji w banku, wizyta w oddziale i staranie się o anulowanie zleconego przelewu zajmują sporo czasu, a cała procedura wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Dlatego też klienci doceniają sprzedawców i usługodawców, którzy oferują wygodne metody płatności – np. wykorzystujące rozwiązania dostępne na https://www.przelewy24.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.