Mężczyzna zainwestował podczas kryzysu gospodarczego
Kategorie:

Inwestowanie a kryzys gospodarczy

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Kryzys gospodarczy może być przyczyną kryzysu na rynkach finansowych. Są one połączone ze sobą na wiele różnych sposobów. Dlatego w momencie, gdy występują w danej gospodarce pierwsze przesłanki zwiastujące rozpoczynanie kryzysu, wówczas na przykład na giełdzie papierów wartościowych kursy wielu spółek zaczynają spadać, a wraz z nimi obniżają się indeksy giełdowe.

Kryzys gospodarczy może być przyczyną kryzysu na rynkach finansowych. Są one połączone ze sobą na wiele różnych sposobów. Dlatego w momencie, gdy występują w danej gospodarce pierwsze przesłanki zwiastujące rozpoczynanie kryzysu, wówczas na przykład na giełdzie papierów wartościowych kursy wielu spółek zaczynają spadać, a wraz z nimi obniżają się indeksy giełdowe. W takim wypadku trzeba zastanowić się nad tym, w co właściwie warto zainwestować? Jakie decyzje podjąć, by chronić swój kapitał przed utratą wartości i czy w kryzysie można w ogóle zarabiać na inwestowaniu?

Potencjalnie bezpieczne i dochodowe inwestycje giełdowe

Pojawienie się kryzysu gospodarczego wywołuje zwykle panikę, zwłaszcza wśród drobnych inwestorów na giełdzie. To naturalne, że jak najszybciej chcą oni pozbyć się akcji spółek, które gwałtownie tracą na wartości. Podczas np. pandemii koronawirusa z taką sytuacją mieliśmy do czynienia na giełdach światowych. Traciły spółki hotelowe, związane z turystyką czy z eventami.

Jednak zauważyć trzeba, że nie cała giełda notowała straty. Są notowane na parkiecie giełdowym i takie spółki, które nawet w obliczu problemów gospodarczych mogą pomóc w ochronie kapitału przed utratą wartości oraz nawet pozwalają zarobić.

Zalicza się do nich spółki działające w takich sektorach gospodarki, które pomimo spowolnienia gospodarczego czy w obliczu krachu giełdowego nieźle sobie radzą w notowaniach. Wymienić tu trzeba sektor zbrojeniowy, surowce, czy podstawowe towary konsumpcyjne. W czasie pandemii koronawirusa jak pokazała historia warto było inwestować w spółki deweloperskie, czy te medyczne i farmaceutyczne. Niezły zysk przyniosły akcje sektora ecommerce, z uwagi na gwałtowny rozrost zakupów online.

Inwestorzy powinni dywersyfikować swój portfel inwestycji na giełdzie i nie inwestować wszystkich swoich środków tylko w jeden rodzaj akcji. Najlepiej też byłoby, gdyby unikali spółek o wysokim poziomie zadłużenia, akcji cyklicznych lub spekulacyjnych.

Bezpieczne przystanie inwestycyjne

Każdy kryzys powoduje, że niektóre walory określane jako bezpieczne przystanie inwestycyjne, od razu zyskują na swojej popularności. Co może być obecnie traktowane jako taka bezpieczna przystań? Z pewnością złoto, dolar amerykański czy frank szwajcarski. Można też zaliczyć do nich inne metale szlachetne i niektóre surowce. Zwróćmy uwagę chociażby na złoto. Lokowanie pieniędzy w złoto, zwłaszcza w formie materialnej – sztabek złota lub złotych monet. Przy pierwszych przesłankach kryzysowych inwestorzy często wycofują pieniądze z ryzykownych inwestycji i przekierowują je na złoto. Kupują je po to, by chronić wartość pieniądza w czasie. Poza tym złoto drożeje w kryzysie i jest to zjawisko potwierdzone wielokrotnie w przeszłości, także i podczas pandemii w 2020 roku. Sprawdź też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/etf-wig20-mwig40

Dolar amerykański także umacnia się wobec złotówki, gdy dochodzi w Polsce do kryzysu, tak jak i euro czy frank szwajcarski. Dlatego warto przemyśleć sobie możliwość skorzystania z inwestycji na międzynarodowym rynku walutowym w tak zwane waluty major, czyli waluty główne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.