Mężczyzna który wie 1 megabajt ile to kilobajtów
Kategorie:

Ile MB, KB, GB i TB – przelicznik

Dzięki pracy i pomysłowości wynalazców, z roku na rok możemy cieszyć jakąś nowinką techniczną. To właśnie one znacznie ułatwiają nam życie i pracę. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez żarówki, pisma czy ognia, jednak te wynalazki są dla nas nieodłączną częścią bytu. Z drugiej strony istnieją takie rzeczy bez których kiedyś ludzie sobie świetnie radzili. Obecnie rzadko kiedy spotykamy człowieka, który nie używa telefonu, telewizora, tabletu, czy komputera. Cała ta elektronika daje nam nie tylko sporo rozrywki, ale również nauki, wiadomości bądź jest naszym narzędziem pracy. Za sprawą większości tych sprzętów, możemy komunikować się z innym ludźmi na różne sposoby. Jednakże czasami warto poznać zagadnienia, które jeszcze bardziej ułatwią nam życie. W tym artykule poznamy jednostki informatyczne, które zużywamy, czasami nawet o tym nie wiedząc. Powiemy 1 gigabajt ile to megabajtów oraz 1 megabajt ile to kilobajtów!

Krótka historia komputera

Prototyp tego sprzętu powstał w 1945 roku, zaprojektowany przez naukowców z Pensylwanii. Rok później komputer został pokazany publicznie na Uniwersytecie Princeton. Oczywiście, jak na czasy zaraz po wojnie i przy ograniczonych częściach, nie był to sprzęt najlepszej klasy. Pracował bardzo powoli, a żeby z niego skorzystać, potrzeba było wiele osób do obsługi. Ponadto komputer był ogromnej wielkości i wagi. Cena wytworzenia jednego komputera przekraczała sześć milionów dolarów. Jednak z biegiem lat pracowano nad ulepszeniem tego sprzętu i zmniejszenie gabarytów.

Powolnymi krokami naukowcy dotarli do etapu, w którym powstały komputery domowe. Oczywiście na początku komputery pojawiały się tylko w najbogatszych rodzinach, ponieważ koszt zakupu był naprawdę wysoki. Jednak z czasem ceny tego sprzętu w miarę się ustabilizowały i coraz więcej osób posiadało minimum jeden komputer w domu. Obecnie prawie każdy posiada własny komputer, bez którego nie może się obejść. Dlatego ważne jest poznanie jednostek pamięci komputera, z których korzystamy na co dzień.

Bit

Jest najmniejszą jednostką informacyjną określającą pamięć RAM komputera, dysków CD, czy pendrive’ów.

Bajt

Niestety informatyka też potrafi skomplikować nam życie. Tak właściwie bajt jest także określany najmniejszą jednostką informacyjną. Jednak dla ułatwienia nam obliczeń pamięci elektronicznych sprzętów przyjęto, że jeden bajt składa się z ośmiu bitów.

Jednak zarówno bit, jak i bajt są dziś rzadziej używane niż te większe, w których określamy pamięć komputerów i nośników zewnętrznych.
Obecnie najczęściej korzystamy z jednostek informacyjnych takie jak: kilobajt, megabajt i gigabajt, ze względu na to, że sprzęty, których teraz używamy, mają znacznie większą pamięć, niż te, z których korzystano przed laty.

Kilobajt jest jedną z mniejszych jednostek. Odpowiada on 1024 bajtom.
Megabajt jest większy od kilobajta.

1 megabajt ile to kilobajtów?

Mężczyzna sprawdzający Ile gigabajt ma megabajtów
Źródło: Freepik.com

Warto umieć zamieniać jednostki informacyjne, chociażby wtedy kiedy chcemy kupić nowy komputer, a jego pamięć jest dla nas bardzo istotna. Dlatego teraz określimy, ile 1 MB ma KB (MB i KB to skróty odpowiednich jednostek).

Jeden megabajt to samo co 1000 kilobajtów. W takim wypadku jasne będzie, że kilobajt to 0,001 megabajta. Natomiast 1 megabajt będzie równy 1048576 bajtom.

Ile gigabajt ma megabajtów?

Gigabajt jest największą używaną przez nas jednostką informacyjną. Porównajmy więc ją z innymi i sprecyzujmy, ile 1 GB ma MB. 1 gigabajt jest równowartością 1000 megabajtów.
Możemy zamienić też jednostki w odwrotną stronę i stwierdzić ile megabajtów ma gigabajt. Skoro, gigabajt to 1000 megabajtów, to 1 megabajt będzie się równać 0,001 GB.

Podsumowując wyróżniamy podstawowe jednostki informacyjne, takie jak:

  • bit,
  • bajt,
  • megabajt,
  • kilobajt,
  • gigabajt.

Należy jednak zauważyć, że nie zawsze przyjmowane są takie przeliczniki jednostek informacyjnych. Czasami zdarza się tak, że przeliczenie opiera się na innym systemie i przykładowo 1 megabajt nie będzie się równał 0,001 gigabajta, a 0,00098 GB. Spowodowane jest to, tym, że nie określono dokładnej wartości bajta. Jednak najczęściej nie stosuje się aż tak szczegółowych przeliczników.

Znajomość jednostek informacyjnych znacznie ułatwia nam korzystanie z komputera czy nośników pamięci. Dzięki temu, że je znamy, to możemy zakupić sprzęt, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.