Faktoring to usługa, o której słyszało już wielu przedsiębiorców, ale nie wszyscy wiedzą, na czym ona właściwie polega. Tymczasem warto mieć świadomość, że faktoring w wielu przypadkach rozwiązuje problem dostępu do bieżącego kapitału. To natomiast jest podstawą, aby przedsiębiorstwo mogło się rozwijać, bez którego nie będzie mogło istnieć.
Na czym polega faktoring?
Wykupy faktur z odroczonym terminem płatności – tym w skrócie można nazwać faktoring. W praktyce wygląda to tak, że kiedy firma przedstawia swojemu kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem zapłaty, tym samym oczekując na pieniądze. Tutaj z odsieczą przychodzi firma faktoringowa, która spłaca wartość faktury, stając się wierzycielem kontrahenta i musi czekać na płatność.
Firma może wybrać między dwoma podstawowymi typami faktoringu: bez regresu i z regresem. W pierwszym strzeżona jest przed nieuczciwymi klientami, którzy nie oddadzą dług w wyznaczonym okresie. W razie niewypłacalności kontrahenta firma sprzedająca nie dozna uszczerbku na swoich finansach, ponieważ konsekwencje w tym zakresie przejmuje firma faktoringowa. W przypadku faktoringu z regresem, w tej sytuacji niezapłacona faktura wraca do sprzedawcy, który musi zwrócić uprzednio otrzymane środki.
Koszt usługi faktoringu
Usługa faktoringu może dawać wrażenie, że jest droga, głównie dla małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych. Tymczasem prawda jest inna, firmy nie stać na przerwy w pracy i oczekiwanie na gotówkę. Faktoring to droga dająca firmie niezbędną płynność finansową, a co za tym idzie – opcję wypracowania zysku. Za każdą wystawioną poprzez firmę fakturę, faktor natychmiast wypłaca gotówkę, standardowo pomniejszoną o procentowo wyliczoną opłatę i ewentualne koszt administracyjny. W tym momencie pieniądze stają się kapitałem firmy, który może pracować teraz na jej rzecz.
Usługi faktoringowe, chociaż są wciąż jeszcze stosunkowo mało popularne, to konkurencja wśród firm faktoringowych jest już duża. Na rynku można się doliczyć kilkudziesięciu firm faktoringowych, oraz banków oferujących faktoring. To w samej rzeczy sprawia, że wybór jest duży a tym samym niełatwy. Pomóc w wyborze odpowiedniego faktoringu może platforma FAKTORINGoferty.pl stworzona specjalnie do tego celu.
Umowa faktoringu
Aby zacząć korzystać z faktoringu, przedsiębiorca musi z firmą faktoringową sygnować umowę. Zanim to się stanie, faktor może sprawdzać zdolność kredytową wnioskującej firmy, lecz nie zawsze tak się dzieje, a wymagania są znacznie niższe niż w przypadku ubiegania się o debet bankowy. Z tego względu zainicjowanie usługi może być niemal ekspresowe, parafowanie umowy następuje w niektórych przypadkach nawet online. Poza tym nie przedstawia się żadnych poświadczeń ani jakichkolwiek materialnych form zabezpieczenia. Faktoring może uzyskać każdy biznesmen – co więcej posiadacz jednoosobowej działalności. Od momentu sygnowania umowy, faktury z odroczonym terminem zapłaty mogą być już finansowane.