Doradca finansowy
Kategorie:

Doradca kredytowy, doradca finansowy – czy warto?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Jeszcze nigdy polski rynek usług finansowych nie był tak zróżnicowany i intensywny w oferowaniu różnego rodzaju usług finansowych. Wszelkie badania tego rynku wykazują, że najpopularniejszą z nich jest usługa kredytowa, szczególnie w zakresie kredytów hipotecznych. Jednocześnie kredyty hipoteczne należą do najdroższych z katalogu, tych skierowanych do odbiorcy indywidualnego. Trudno się więc dziwić, że klienci banków narzekają na procedury i ścieżkę wyboru najbardziej optymalnej dla siebie oferty.

Czy warto korzystać z pomocy doradcy kredytowego?

W poszukiwaniu kredytu hipotecznego zwykle trafiamy do pracownika danego banku, który na naszą prośbę wykonuje szereg symulacji i tłumaczy mechanizmy rządzące tego rodzaju zadłużeniem. Takie konsultacje z pewnością pomogą, szczególnie laikom w kwestiach finansowych, zrozumienie zasad kredytu i ich konsekwencji w czasie. Pamiętajmy jednak, że  pracownik banku nie jest ani pośrednikiem, ani doradcą kredytowym a tym bardziej doradcą finansowym. To pracownik banku, który będzie próbował tak naprawdę sprzedać nam kredyt pokazując go w najbardziej korzystnym świetle. Aby uzyskać jak najbardziej obiektywną ocenę danego kredytu hipotecznego należy udać się do niezależnego doradcy kredytowego lub doradcy finansowego.

Pośrednik kredytowy, doradca kredytowy i doradca finansowy- czym się różnią ? 

W 2017r na mocy ustawy o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego oraz agentami ustalono zasady ich współpracy z klientami oraz sposób ich weryfikacji. Dzięki temu sformalizowano zawód a jednocześnie zbudowano na rynku sferę usług niezależnych od banków, dających klientowi poczucie bezpieczeństwa i niezależności od działań marketingowo-promocyjnych prowadzonych przez instytucje usług bankowych.

Zadaniem doradcy kredytowego jest przeprowadzenie klienta przez kolejne etapy wyboru optymalnego kredytu, od wytypowania najkorzystniejszej oferty po efektywne zakończenie procesu podpisaniem z bankiem umowy.

Doradca finansowy a ekspert finansowy, jak korzystać z ich pomocy? 

Doradca finansowy oraz ekspert finansowy do formalna i uznaniowa jednocześnie nomenklatura. Zasięg ich usług jest znacznie szerszy niż dobór kredytu do możliwości finansowych klienta. Doradzają oni przede wszystkim w kwestiach inwestycji posiadanych środków w najkorzystniejsze składowe portfela inwestycyjnego. Pomagają i doradzają w inwestowaniu w nieruchomości, na giełdzie, inwestowaniu w minerały i surowce, walutę czy fundusze inwestycyjne. Warto pamiętać jednak, że nawet najlepszy ekspert finansowy nie zwolni nas z odpowiedzialności za własne decyzje finansowe i ich konsekwencje. On doradzi, wskaże możliwości, wykona działania na życzenie, jednak ostateczna decyzja zawsze należy do inwestora. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić rynek usług finansowych bez specjalistów i profesjonalistów w tej dziedzinie.

Sprawdź też co ma do zaoferowania ekspert finansowy w Szczecinie jakubszwedo.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.