Kobieta ubezpiecza swój kredyt hipoteczny
Kategorie:

Czym jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł sponsorowany.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego to ubezpieczenie, które ma na celu zabezpieczenie kredytodawcy oraz kredytobiorcy, w sytuacji, gdy kredytobiorca nie jest w stanie spłacić zaciągniętego kredytu hipotecznego. Powody takiej sytuacji mogą być różne i zależą między innymi od czynników losowych (np. utrata pracy, choroba czy śmierć).

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – czy jest konieczne?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego zgodnie z polskim prawem nie jest obowiązkowe. Nie istnieje ustawa, która regulowałaby te kwestie. Warto jednak zauważyć, że banki bardzo często konstruują umowy kredytowe w taki sposób, że polisa zabezpieczająca kredyt hipoteczny będzie konieczna. Bardzo często brak takiej polisy w znaczący sposób wpływa na warunki kredytu, przez co mogą nie być one dla Ciebie opłacalne. Właśnie dlatego warto zdecydować się na ubezpieczenie kredytu hipotecznego, zwłaszcza że nie niesie ono ze sobą wiele korzyści.

Na jakie ubezpieczenie kredytu hipotecznego się zdecydować? 

Zakup mieszkania na kredyt zwykle jest związany z wieloma formalnościami, których należy dopilnować. Jeżeli Twoja umowa kredytowa tego wymaga, jedną z nich może być zakup odpowiednich polis. Ubezpieczenie kredytu hipotecznego zazwyczaj obejmuje koszty związane z utratą dochodu czy śmiercią. Warto jednak wiedzieć, że są różne rodzaje ubezpieczeń, których może wymagać bank. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Ubezpieczenia nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości – bardzo często umowa kredytowa wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci zakupu polisy mieszkaniowej. To ubezpieczenie ma przede wszystkim zabezpieczyć bank i Ciebie przed niespodziewanymi sytuacjami, jakie mogą mieć miejsce. 

Bardzo często banki przedstawiają swoją ofertę ubezpieczenia, jednak nie musisz się na nią zgadzać. Możesz samodzielnie wybrać ubezpieczyciela, wystarczy, że w Twojej polisie pojawi się informacja o cesji na rzecz banku, która gwarantuje, że w razie np. szkody całkowitej pieniądze (do wysokości kwoty pozostałego do spłacenia kredytu) z polisy zostaną przesłane na konto kredytodawcy.

Ubezpieczenia kredytu hipotecznego

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego  również nie jest obowiązkowe, ale bardzo prawdopodobne jest, że będzie wymagane przez bank. Warunki takich ubezpieczeń ustalane są indywidualnie – ochrona ma stanowić dla banku zabezpieczenie w sytuacji, gdy kredytobiorca jest niezdolny do spłacania rat.

Ubezpieczenie od utraty pracy

Ubezpieczenie od utraty pracy to polisa również proponowana podczas podpisywania umowy kredytowej. Ma na celu zabezpieczenie pożyczkobiorcy w razie utraty stałego źródła dochodu (np. utraty pracy).

Ubezpieczenie na życie 

Ubezpieczenie na życie proponowane jest nie tylko przy kredytach hipotecznych, ale i konsumpcyjnych. Jest to zabezpieczenie kredytu hipotecznego od śmierci kredytobiorcy. Po śmierci jednego z kredytobiorców jego część zobowiązania zostanie pokryta przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu dalsza spłata kredytu hipotecznego przez bliskich zmarłego będzie dla nich mniej obciążająca.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie jest obowiązkowe, ale jest ważne dla kredytobiorców, którzy chcą mieć pewność, że ich kredyt zostanie zabezpieczony w razie nieoczekiwanych okoliczności. Przed zakupem polisy warto przeanalizować różne opcje i warunki ubezpieczenia kredytu hipotecznego, żeby wybrać to, które będzie najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb.
 

Ubezpieczenie kredytu możesz kupić w banku lub samodzielnie!

Decydując się na kredyt, możesz być niemal pewny, że bank przedstawi Ci swoje formy i rodzaje ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Możesz, ale nie musisz zgadzać się na przedstawione warunki, ponieważ nie zawsze będą one dla Ciebie korzystne. Warto samodzielnie znaleźć interesujące Cię ubezpieczenie. Sprawdź, jakie oferty znajdziesz w CUK Ubezpieczenia, gdzie porównasz propozycje wielu towarzystw ubezpieczeniowych. 

Przed ubezpieczeniem kredytu hipotecznego przeczytaj poradnik: https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-kredytu-hipotecznego-7-rzeczy-o-ktorych-musisz-pamietac 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.