Wykres domu maklerskiego
Kategorie:

Czym jest i jak działa dom maklerski?

Każdy, kto chce inwestować na giełdzie, musi posiadać rachunek maklerski. W związku z tym konieczne jest nawiązanie współpracy z domem maklerskim. Warto zatem wiedzieć, czym jest taki podmiot i w jaki sposób funkcjonuje.

Dom maklerski – definicja i najważniejsze cechy

Mianem domu maklerskiego określa się instytucję finansową, która posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności maklerskiej. Wszystkie czynności związane z kupnem oraz sprzedażą instrumentów finansowych na giełdzie dom maklerski przeprowadza we własnym imieniu, ale na rzecz klientów. Odpowiedzialność za przeprowadzanie wspomnianych transakcji spoczywa na maklerach zatrudnianych przez poszczególne domy maklerskie. Tego typu instytucje muszą mieć kapitał towarowy, który nie może pochodzić z żadnych kredytów lub pożyczek – oczywiście istnieje obowiązek udokumentowania go w dokładny sposób.

Dom maklerski – jaka forma organizacyjna?

Jak podkreślają eksperci z firmy inwestycyjnej  Prosper Capital, domy maklerskie w Polsce mogą funkcjonować na ściśle określonych zasadach wynikających z zezwolenia udzielonego przez organ nadzoru. Jeśli chodzi o formy organizacyjne, to domy maklerskie mogą powstawać jako spółki: akcyjne, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowe, partnerskie oraz jawne.

Czym zajmuje się dom maklerski?

Lista zadań realizowanych przez domy maklerskie jest dość długa, niemniej na szczególną uwagę zasługują m.in. obrót papierami wartościowymi, doradztwo inwestycyjne oraz zarządzanie pieniędzmi klientów znajdującymi się na rachunkach maklerskich. Z racji na to, że domy maklerskie podlegają rygorystycznemu nadzorowi, inwestorzy mogą nie obawiać się ryzyka upadku takiej instytucji i utraty kapitału – ważne jest jednak to, aby nawiązać współpracę z doświadczonym i sprawdzonym podmiotem cieszącym się ugruntowaną pozycją na rynku. Przy wyborze domu maklerskiego istotne są też inne aspekty, np. odnoszące się do opłat za prowadzenie rachunku czy obsługę transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.