Oszczędzanie pieniędzy na inwestycje w skarbonce
Kategorie:

Czy inwestowanie to dobry pomysł?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Czy rozpoczęcie inwestycji jest jednym z twoich postanowień? Czy wolisz tradycyjne oszczędzanie? Sprawdź, jak pomóc swoim finansom.

Czy rozpoczęcie inwestycji jest jednym z twoich noworocznych postanowień? Odsetki od oszczędności w tej chwili praktycznie nie istnieją, nie wspominając o możliwości ujemnych stóp procentowych, co oznacza, że trzymanie oszczędności w banku może wkrótce kosztować. Ponadto rośnie inflacja, co oznacza, że prawdziwa wartość pieniądza maleje w miarę jego przechowywania na lokacie.

Mając to wszystko na uwadze, osoby posiadające zaoszczędzone środki powinny rozważyć, czy inwestowanie ma dla nich sens finansowy. Ale może być trudno wiedzieć, od czego zacząć.

Załącznik:
vxeehn6fgk2crst.jpg

Jak zacząć?

Ważne jest, aby dokształcić się przed podjęciem decyzji. Kiedy zaczynasz inwestować, powinieneś zrozumieć, na czym dokładnie polega ten proces. Zasadniczo inwestowanie oznacza zakup aktywów, które są czymś wartościowym w nadziei, że wartość aktywów wzrośnie w czasie.

W tym momencie możesz sprzedać aktywa i osiągnąć zysk. Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest spisanie swoich krótko-, średnio- i długoterminowych celów.

Musisz zrozumieć produkt, w który inwestujesz i nie bać się zadawać pytań. Pamiętaj, że aktywami mogą być wszelkiego rodzaju rzeczy, od sztuki czy antyków po bardziej tradycyjne inwestycje, takie jak akcje, nieruchomości, obligacje, kryptowaluty, czy popularne w ostatnim czasie NFT. Gdzie bezpiecznie przechowywać wymienione aktywa? Który polski portfel bitcoin polecamy? To istotne decyzje, które będą mieć wpływ na zarabianie pieniędzy i obrót kapitałem.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoją obecną sytuację finansową przy podejmowaniu decyzji, oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to odpowiedni czas na rozpoczęcie inwestowania. Lokowanie pieniędzy w aktywa może wydawać się dobrym pomysłem, ale musisz wiedzieć, czy jesteś gotowy na zainwestowanie swoich pieniędzy?

Po pierwsze, przyjrzyj się swojej obecnej sytuacji finansowej, aby upewnić się, że jesteś gotowy na rozpoczęcie inwestycji. Sprawy takie jak ilość posiadanych oszczędności i zadłużenie również powinny być czynnikiem wpływającym na podjętą decyzję. Powinieneś także rozważyć, czy istnieje konkretny przedział czasu, kiedy spodziewasz się uzyskać zysk lub potrzebujesz pieniędzy z powrotem.

Zanim ulokujesz pieniądze w inwestycję, musisz być pewny, że nie będziesz potrzebował dostępu do nich w razie nagłej potrzeby. Zanim zaczniesz, powinieneś zastanowić się, czy masz już wystarczająco dużo środków, aby pokryć kolejne 12 miesięcy normalnych kosztów życia. Kolejną ważną kwestią jest upewnienie się, że w ramach planowania masz przygotowany fundusz awaryjny.

Dywersyfikacja

Ostatnią radą dla początkujących inwestorów jest rozważenie dywersyfikacji swoich inwestycji. Jest to jedna ze strategii zarządzania ryzykiem.

Niektóre z kluczowych punktów, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o dywersyfikację, to inwestowanie zawsze z regulowaną firmą i na regulowanych rynkach. Są one kontrolowane i monitorowane w celu zapewnienia, że działają w najlepszym interesie konsumentów.

Powinieneś również szukać możliwości wyboru wielu rodzajów aktywów. Rozłóż swoje ryzyko na kilka klas aktywów i sektorów. Ważne jest również uwzględnienie zmienności, która odnosi się do zmiany ceny lub wartości aktywów, zwłaszcza w krótkim okresie. Niska zmienność oznacza mniejsze ryzyko dużych zmian wartości. Wysoka zmienność oznacza większe ryzyko drastycznych wzrostów i spadków.

Oszczędzanie

Jeśli inwestowanie wydaje ci się zbyt ryzykowne, pozostań przy oszczędzaniu pieniędzy. Warto jednak skupić się na kilku głównych zasadach, które pozwolą ci ze spokojem odkładać pieniądze w bezpieczne miejsce.

Aby zaoszczędzić i upewnić się, że wydajesz na to, co jest dla ciebie ważne, powinieneś uszeregować swoje wydatki.

Stwórz listę wszystkich swoich opłat z ostatnich trzech miesięcy. Następnie uszereguj je i spróbuj usunąć lub zmniejszyć najmniej ważne wydatki. Zastanów się, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić i odłóż je przy następnym podsumowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.